Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 31-08-2016 15:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

konjel napisał(a) (zobacz wpis):

Zasiadłem ponownie do pracy nad prelekcją, jednak natknąłem się na pewną nieścisłość.
W artykule Nifrodel czytam:
Cytat:
W rocznikach Amanu data przebudzenia Nogothrimów nie jest ustalona dokładnie, a daty sytuujące to samo wydarzenie u ludzi są sprzeczne.

(pogrubienie moje) Z drugiej strony Martinez pisze:
Cytat:
According to “Annals of Aman” (Christopher Tolkien, “Morgoth’s Ring”), the Dwarves first appeared in Beleriand in Valian Year 1250 (about 250 Valian Years before the deaths of the Two Trees, and 200 Valian Years after the Elves awoke at Cuivienen).

Przyznam, że daty są moją bardzo słabą stroną jeśli chodzi o znajomość legendarium Tolkiena i wolałbym się upewnić w tej kwestii.

Odpowiedź jest prosta. 1250 rok Ery Drzew oznacza moment kiedy krasnoludowie pojawili się w Beleriandzie, to nie jest data ich przebudzenia. Czy oba stwierdzenia nie są ze sobą sprzeczne. Nie wiemy kiedy dokładnie krasnoludowie przebudzili się, poza tym, że było to po przebudzeniu Quendich, ale wiemy, ze ok. 1250 roku Ery Drzew pojawili się w Beleriandzie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 31-08-2016 16:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Faktycznie, od patrzenia w tekst już dostałem oczopląsu Z przymrużeniem oka Ogółem co do daty przebudzenia i początkowych losów krasnoludów oparłem się właśnie na wywodach Martineza stąd z zaznaczeniem, że jest to w większości spekulacja.

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 31-08-2016 20:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

konjel napisał(a) (zobacz wpis):
Zasiadłem ponownie do pracy nad prelekcją, jednak natknąłem się na pewną nieścisłość.
W artykule Nifrodel czytam:
Cytat:
W rocznikach Amanu data przebudzenia Nogothrimów nie jest ustalona dokładnie, a daty sytuujące to samo wydarzenie u ludzi są sprzeczne.

(pogrubienie moje) Z drugiej strony Martinez pisze:
Cytat:
According to “Annals of Aman” (Christopher Tolkien, “Morgoth’s Ring”), the Dwarves first appeared in Beleriand in Valian Year 1250 (about 250 Valian Years before the deaths of the Two Trees, and 200 Valian Years after the Elves awoke at Cuivienen).

Przyznam, że daty są moją bardzo słabą stroną jeśli chodzi o znajomość legendarium Tolkiena i wolałbym się upewnić w tej kwestii.

Według uzgodnionego na forum konsensusu dotyczącego chronologii Ardy, a przynajmniej do końca II ery - patrz temat - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5912
to Naugrimowie są obudzeni w Erze 2 Drzew:

1050-1125 Obudzeni są Krasnoludowie, których Aule stworzył wcześniej, ale ponieważ nie miał mocy nadawania życia to Iluvatar tchnął w nich życie, ale jednocześnie zastrzegł, że Elfowie pierwsi powstaną do życia.

Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 31-08-2016 21:30, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 31-08-2016 21:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, dzięki wielkie! Uśmiech Dorzucam do skryptu.

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 13-09-2016 15:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W ostatnim czasie miałem mało czasu na uzupełnienie prelki, ale coś już udało mi się sklecić. Uzupełniłem treść informacjami z kilku tematów tego forum oraz tych pozycji: Michael D.C. Drout J.R.R. Tolkien Encyclopedia: Scholarship and Critical Assessment, Bradford Lee Eden The Hobbit in Tolkien's Mythology: Essays on Revisions and Influences (zwłaszcza w tej ostatniej jest sporo o krasnoludach).
Podzieliłem też prelekcję na kilka punktów dla lepszej orientacji w tekście i by ułożyć go jakoś sensowniej:
1. Kwestia językowa
2. Inspiracje Tolkiena w tworzeniu krasnoludów
- skandynawskie
- żydowskie
3. Ewolucja koncepcji krasnoludów
- w tym historia Nauglamira/Nauglafringa
- pozostałe teksty przed, po i na równi z Hobbitem
4. Początki krasnoludów w świecie Śródziemia
- opis stworzenia
- charakterystyka
- spekulacje nt. daty przebudzenia
- miejsca przebudzenia
5. Krasnoludowie z Beleriandu i Eriadoru
- relacje z elfami, ludźmi i między sobą
6. Krasnoludowie z "Dalekiego Wschodu" i źli krasnoludowie
7. Krasnoludowie pośledni
8. Khuzdul
9. Cirth
10. Dzieje Khazad-dum
11. Pozostałe siedziby Długobrodych
12. Krasnoludowie a Pierścienie Władzy
- spekulacje nt. przekazania i odebrania Pierścieni przez Saurona
13. Krasnoludowie w Wojnie o Pierścień
14. Oś czasu

Tradycyjnie podaję link gotowego fragmentu na Dropbox i czekam na krytykę Uśmiech
KLIK

EDIT: Mogą występować literówki i inne błędy, nie edytowałem jeszcze tego dokładnie. I wybaczcie za double-post, nie mogłem edytować poprzedniego.

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 27-09-2016 16:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uf, nareszcie udało mi się skończyć skrypt. Poukładałem nieco treść, zmieniłem co trzeba, a niepotrzebne wywaliłem z tekstu. Parę osób zwracało mi uwagę, żeby zrobić jakąś chronologię zdarzeń, bo można się pogubić, dałem to na sam koniec. Prezentację odchudziłem, uzupełniłem o parę nowych ilustracji. Wychodzi na to, że będzie mniej do oglądania, a więcej do powiedzenia, ale tak już być musi. Udostępniam skrypt i prezentację na Dropie: KLIK
Czekam na uwagi, sugestie i komentarze Uśmiech

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 29-09-2016 09:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jak się okazuje, pani Skibniewska bynajmniej tego słowa w tej formie nie wymyśliła. Oto fragment Elementarza z 1929 roku.

Świetnie, tylko potem brak cytowanego fragmentu .

Cytat:
Ważniejsza w tym przypadku jest kwestia językowa. Język krasnoludów został oparty na językach semickich, takich jak hebrajski czy arabski.

I w ramach świata przedstawionego, język ten jest bliższy językowi Valarów niż języki elfów.

Cytat:
W Historii o Nauglafringu krasnoludowie ukazani są jako neutralni dostawcy uzbrojenia, w tym dla orków i innych sił Melko.

To nawet idzie dalej. Ogólnie krasnoludowie z tej fazy kreacji funkcjonują poza pojęciami dobra i zła, nie wykazują żadnych cech moralnych jedynym motywem działania jest korzyść, a właściwie korzyść materialna.

Tak na marginesie widać w tym przypadku, ze Hobbit powstaje w latach 30-tych XX wieku i początkowo rozgrywa się w Pierwszej Erze, gdyż krasnoludowie z Hobbita są bliżsi tym z Nauglafringu niż tym z WP i późniejszych faz legendarium.

Cytat:
Poza tym wszystkim mamy również wzmiankę, że krasnoludowie są ateistami:
„they serve not Melko nor Manwe … and some say that they have not heard of Iluvatar, or hearing disbelieve”

To nawet nie tyle ateizm, co brak zainteresowania, wynikający z braku zainteresowania kategoriami moralnego dobra i zła. Te krasnoludy są nieco podobne do Lewisowskich.

Moim zdaniem ciągle za dużo, jest wyliczeń postaci zwłaszcza z mitologii skandynawskiej. Nawet nie tyle bym usuwał te wyliczenia z prelekcji, co bym drastycznie zredukował liczbę prezentowanych przykładów. To zawsze jest najbardziej nużąca część prelekcji.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 29-09-2016 09:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za odpowiedź Uśmiech Ten cytat jest na slajdzie w prezentacji. Fragment z Voluspy zredukowałem, uzupełniłem o tym braku zainteresowania moralnością i o języku.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc (Strona 2 z 3)

Skocz do: