Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

Tolk Folk 2017 

więcej informacji znajdziecie tutaj oraz na www.tolk-folk.pl

"Chcę znów zobaczyć góry, Gandalfie, góry! A potem chcę znaleźć jakieś miejsce, gdzie mógłbym odpocząć. Odpocząć w spokoju i w ciszy." Bilbo, Władca Pierścieni

Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konjel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 26-07-2016 18:12    Temat wpisu: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiedziałem zbytnio do jakiego działu to wrzucić, w razie czego proszę o przeniesienie gdzie trzeba. Jakiś czas temu przemogłem się i postanowiłem w końcu zabrać się za prelekcję o tolkienowskich krasnoludach. Zacząłem z myślą o opowiedzeniu o nich jako o bohaterach literackich, ale zagłębiłem się w temat tak, że przeanalizowałem sporą część ich historii i relacji. Wyszła z tego całkiem spora prelekcja, którą miałem już okazję przedstawiać u siebie w klubie fantastyki oraz na G-conie w tym roku. Jest to materiał mocno w pigułce, ot żeby każdy, kto wysłucha coś w końcu o tych krasnoludach w Śródziemiu wiedział. Wiem, że na forum na pewno znajdą się osoby bardziej znające temat, a jako że i tak chciałem prelekcję nieco zmodyfikować, chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc przy tym materiale. Z pewnością mogą być tam jakieś błędy, a zapewne jest też sporo rzeczy, które przeoczyłem. Nie wiem jak na forum jest z linkowaniem, w razie co mogę podesłać prelkę mailowo. Z góry dzięki!
https://www.dropbox.com/s/adg5gxqmofhy6o5/prelka%20krasnale.rar?dl=0
Edit: wrzucam jeszcze na speedyshare:
http://www.speedyshare.com/gK7uK/prelka-krasnale.rar

Ostatnio zmieniony przez konjel dnia 27-07-2016 10:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5627

Wysłany: 26-07-2016 23:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przesunąłem do właściwego działu. Nie mam konta na dropboksie, więc nie przeczytałem. Dlatego zadam kilka pytań, a właściwie jedno, czy korzystałeś z HoME, a szczególnie tekstu "Of Dwarves and Men" zamieszczonego w PeME, czyli XII tomie HoME.
Sporo dyskusji o krasnoludach jest na tym Forum (szukaj zwłaszcza wpisów Geivre). Wreszcie już dość dawno temu tekst o krasnoludach popełniła w Aiglosie Nifrodel.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 27-07-2016 09:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mogę też podrzucić na maila, jeśli chcesz Z przymrużeniem oka Z HoME jako tako nie korzystałem, ale askmiddleearth.tumblr.com popełnił bardzo fajną publikację, którą opierał między innymi na wspomnianym przez Ciebie tekście i na tym artykule zbudowałem sporą część prelekcji. Dostępny jest tutaj: http://www.mediafire.com/download/x6swrxu958hjy5o/DwarvishCrossCultural Relations.pdf

M.L.

Wysłany: 27-07-2016 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

konjel napisał(a) (zobacz wpis):
Mogę też podrzucić na maila, jeśli chcesz Z przymrużeniem oka Z HoME jako tako nie korzystałem, ale askmiddleearth.tumblr.com popełnił bardzo fajną publikację, którą opierał między innymi na wspomnianym przez Ciebie tekście i na tym artykule zbudowałem sporą część prelekcji. Dostępny jest tutaj: http://www.mediafire.com/download/x6swrxu958hjy5o/DwarvishCrossCultural Relations.pdf

Przeczytałem tekst na którym m.in. bazujesz. Owszem wykorzystuje HoME, ale jest bardzo powierzchowny. Szczerze pisząc, jeżeli nie masz dostępu do HoME, to sięgnij do najnowszych edycji Parma Endorion Martineza, które są dostępne on-line, albo do tekstu Nifrodel w Aiglosie, który jest znacznie bardziej pogłębiony i przynosi znacznie więcej informacji.

For the home of the holy
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 27-07-2016 16:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jasne, dzięki wielkie Uśmiech Parma Endorion już pobrałem, postaram się dotrzeć jakoś do tego artykułu również.

M.L.

Wysłany: 28-07-2016 08:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

W kwestii technicznej - nie trzeba mieć konta an Dropboxie by pobrać udostępniony plik, wystarczy zamknąć wyskakujące okienko logowania.

Dzięki.

A teraz w kwestii samej prelekcji, w wersji prezentacji wygląda znacznie lepiej niż w wersji tekst. Wersja tekstowa jest chaotyczna. Rozumiem dzisiejszą modę na prezentacje, ale tekst od którego wychodzimy tworząc prezentację powinien być spójny i zrozumiały. Twój niestety jest chaotyczny, co bardzo utrudnia ocenę.
Widać braki o których wspomniałem. Zasadniczo są to informację z Silma, Hobbita i WP, bez HoME czy chociażby Niedokończonych Opowieści.
Nie masz nic o Imperium Khazad-dumu w II Erze.
Co do kwestii Pierścieni, to na tym forum masz całą, bardzo przekonywująca argumentację Geivre. Podobnie w kwestii Petty-Dwarves, choć w tym przypadku zasadniczo masz dobrze.
Nie tak dawno dowiedzieliśmy się, że nistoria Nauglamira tak jak ją opisujesz, jest wymysłem Christophera Tolkiena, tymczasem JRRT inaczej ją poprowadził i paradoksalnie trzymał się wersji z Księgi Zaginionych Opowieści (jedyna część HoME przetłumaczona na polski).
Warto tez dodać coś o literackiej ewolucji rasy u Tolkiena, bo krsnoludowie z KZO to zupełnie inne istoty niż krasnoludowie z późniejszych wersji legendarium.

For the home of the holy
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 573

Wysłany: 29-07-2016 09:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Proponuję również skorzystać z tematów na forum np. - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4236
Powrót do góry

konjel
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 31-08-2016 14:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zasiadłem ponownie do pracy nad prelekcją, jednak natknąłem się na pewną nieścisłość.
W artykule Nifrodel czytam:
Cytat:
W rocznikach Amanu data przebudzenia Nogothrimów nie jest ustalona dokładnie, a daty sytuujące to samo wydarzenie u ludzi są sprzeczne.

(pogrubienie moje) Z drugiej strony Martinez pisze:
Cytat:
According to “Annals of Aman” (Christopher Tolkien, “Morgoth’s Ring”), the Dwarves first appeared in Beleriand in Valian Year 1250 (about 250 Valian Years before the deaths of the Two Trees, and 200 Valian Years after the Elves awoke at Cuivienen).

Przyznam, że daty są moją bardzo słabą stroną jeśli chodzi o znajomość legendarium Tolkiena i wolałbym się upewnić w tej kwestii.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Prelekcja o krasnoludach - prośba o pomoc (Strona 1 z 3)

Skocz do: