Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Najbardziej zaspany Valar czyli co tak naprawdę wiemy o Irmo (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 599

Wysłany: 13-04-2016 20:12    Temat wpisu: Najbardziej zaspany Valar czyli co tak naprawdę wiemy o Irmo Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak wiemy mamy 7 Valarów :
Manwë Súlimo
Ulmo,
Aulë
Oromë Aldaron
Mandos (Námo)
Lórien (Irmo)
Tulkas Astaldo, który zastąpił początkowo zaliczanego do Valarów i w sumie najpotężniejszego Melkora

i 7 Valier

Varda Elentári
Yavanna Kementári
Nienna,
Estë the Gentle
Vairë the Weaver
Vána the Ever-young
Nessa the Dancer

Z nich wszystkich chyba najbardziej zagadkowy jest Irmo.
No właśnie Irmo lub Lorien - co o nim wiemy, oprócz tego , że był jednym z braci Feanturi, czyli bratem Mandosa i panem wizji i marzeń sennych.
Czym jeszcze ten Valar się zasłużył i dlaczego troszkę stronił od innych?
Ciekawy jestem Waszych opinii.
Tym bardziej, ze przeszukałem forum i na jego temat nie ma kompletnie nic - żadnego dyskusyjnego wpisu oprócz "Bitwy postaci Tolkienowskich" wszystko mi się pomieszało
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 17-04-2016 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rzeczywiście nie wiemy o nim wiele. Pod jego opieką znalazł się duch Miriel, po tym jak porzuciła swe ciało. Jego poddanym i uczniem był Olorin-Gandalf. Natomiast zastanowić się można co z tym snem, bo w wersji oryginalnej tłumaczy się jego imię/przydomek jak "Desire".
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Elbereth

Wpisy: 330

Wysłany: 18-04-2016 23:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Rzeczywiście nie wiemy o nim wiele. Pod jego opieką znalazł się duch Miriel, po tym jak porzuciła swe ciało. Jego poddanym i uczniem był Olorin-Gandalf. Natomiast zastanowić się można co z tym snem, bo w wersji oryginalnej tłumaczy się jego imię/przydomek jak "Desire".

A to dopiero ciekawe. Czy w takim razie Irmo nie jest raczej panem marzeń, nie marzeń sennych, ale pragnień?
Powrót do góry

Aragorn7

Wysłany: 19-04-2016 07:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tytuł ( z tym zaspaniem) oczywiście specjalnie tak skonstruowałem, żeby pobudzić twórcze wypowiedzi Język

Marzenia senne to m.in. wynik pragnień i pożądania. To wszystko jest uwarunkowane nasza podświadomością.
W oryginale Irmo to faktycznie -
Cytat:
"Desirer" or "Master of Desires"
ale jego władztwem było Lorien w , gdzie tak jakby pomagał w psychicznym odpoczynku , takim chill out jakbyśmy teraz powiedzieli.
Zastanawiające jest, że mimo że dysponował w swojej dziedzinie wielką mocą Miriel jednak odeszła.
Być może nie chciał mocniej wtrącać się do tego pojedynczego życia.

Napisałem też że trzymał się na uboczu, bo jego władztwo - ogrody Lorien były poza główną siedzibą Valarów, czyli Valmarem.
Powrót do góry

Aragorn7

Wysłany: 19-04-2016 10:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Rzeczywiście nie wiemy o nim wiele. Pod jego opieką znalazł się duch Miriel, po tym jak porzuciła swe ciało...

Dopiero teraz doczytałem tak dokładnie i małe sprostowanie: to cała Miriel znalazła się pod opieka Irmo, ale nie odzyskała sił witalnych i Irmo też nic w tym temacie nie zrobił, jak piszę wyżej.
Zaś duch Miriel odleciał do brata Irmo Mandosa, a tak to jest w Silmie:

Cytat:
Udała się więc do ogrodu Lorien i tam ułożyła się do snu, ale chociaż wyglądała, jakby spała, w rzeczywistości duch jej opuścił ciało i cicho pomknął do siedziby Mandosa. Służebne Este, żony Irma, pielęgnowały jej ciało tak, że pozostało niezmienione, lecz duch już do niego nie wrócił. Finwe żył w smutku, często odwiedzał Lorien i przesiadując pod srebrzystymi wierzbami obok ciała żony wołał ją po imieniu. Lecz nadaremnie.
Powrót do góry

Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 06-11-2016 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zbierałam się i zbierałam, żeby coś napisać i w końcu uzbierałam troszeczkę. Nie jest to wiele, ale jednak zawsze coś. Zacznijmy od rzeczy mniej ciekawych, a na końcu dam coś ciekawszego.

1. Ogrody Irma rzeczywiście były miejscem ,,chilloutu", jak to się wyraził Aragorn7; Miejscem odpoczynku o tyle dużo znaczącym, że korzystali z niego również, a może przede wszystkim, Valarowie - co stoi w ,,Silmarillionie":
Cytat:
(...)nawet Valarowie często w Lorien szukają odpoczynku i ulgi od ciężkiego brzemienia Ardy.

Poza nimi z ogrodów korzystają również często Majarowie. Z imienia wyszczególniono tu Melianę, która zamieszkiwała Lorien służąc u Este oraz:
Cytat:
(...)pielęgnowała drzewa i kwiaty w ogrodach Irma.

Później, jak wiemy, przeniosła się do Śródziemia, by później znów powrócić do Lorien.
Spośród Majarów często odwiedzających ogrody Irma z imienia wymieniony został również Tilion. Ale piszę o Majarach, a miało być o Irmo Jestem rozwalony . Jeszcze chwila cierpliwości.

2. W ogrodach Irma znajdowało się...,,jedno z głównych ujęć wody pitnej" w Valinorze, że tak to ujmę Śmiech . To również wzięłam z ,,Silmarillionu":
Cytat:
Wszystkie istoty mieszkające w Valinorze czerpią orzeźwiającą wodę ze źródeł Irma i Este(...).

Z tego, co pamiętam, wody tej używano do podlewania któregoś z dwóch Drzew (albo obu?), ale nie mogłam tego znaleźć, więc informacja niepotwierdzona Jestem rozwalony .

3. Irmo wraz z Este skarżyli się na początkowy ,,tor przemierzania nieba" przez Arienę oraz Tiliona (po zniszczeniu Dwóch Drzew). Jak zapewne pamiętacie, w początkowym zamierzeniu Vardy, mieli oni stale przemierzać niebo. W rezultacie zawsze było jasno - co nie spodobało się Irmowi ze względu na fakt, że
Cytat:
(...)sen i odpoczynek wygnano z Ziemi i że nie widać nad nią teraz gwiazd(...).

Głównie więc za wstawiennictwem Irma (oraz Este)*, ,,tor lotu" słońca i księżyca został zmieniony, a na Ziemi pojawił się poza dniem czas zmierzchu, świtania oraz nocy.
*Za podjęciem tej decyzji przemawiały również ,,fochy" Tiliona, który mimo początkowych założeń nazbyt zbliżał się do Aarieny :p

4. Nieco więcej o Irmo - a raczej o miejscu jego zamieszkania - jest w I tomie ,,Księgi Zaginionych Opowieści". Nie przejrzałam wprawdzie całej (jak coś jeszcze znajdę, to na pewno dopiszę), ale lepsze to, niż nic.
- Po pierwsze stoi tam, iż ,,Lorien zamieszkał daleko" - dokładnie na obrzeżach Valinoru, pod górami będącymi jego granicą.
- Wiemy stamtąd również, że w tworzeniu jego ogrodów pomagali mu Aule oraz Yavanna;
Ogrody Irma są tam również opisane bardzo szczegółowo. Oto dokładny cytat:
Cytat:
Lorien też zamieszkał daleko, w wielkim pałacu pełnym cieni, z rozległymi ogrodami. Nazwał swą siedzibę Murmuran*. Aule wykreował ją z mgieł zalegających poza Arvalinem nad Morzem Cienia. Leżała na południu, u stóp Gór Valinoru znaczących skraj królestwa. Jednak ogrody ciągnęły się daleko, aż w pobliże Silpiona(...). Pełno w nich było labiryntów i zakątków, a Palurien [Yavanna] ozdobiła całość bogactwem cisów, cedrów i sosen, o zmierzchu roztaczających usypiający aromat. Ich gałęzie zwieszały się nad głębokimi stawami o brzegach jasnych od świetlików i wodach pobłyskujących gwiazdami darowanymi przez Vardę dla radości Loriena. Podległe Lorienowi duchy brzmiały pięknie w tych ogrodach, kwiaty nocne pachniały, słowiki śpiewały sennie(...). >tu niewielki fragment cytatu, który zostawię sobie na koniec, ponieważ wydaje mi się on szczególnie interesujący :p< (...)W samym środku, w kręgu wysokich i cienistych cyprysów, spoczywał na podłożu z pereł głęboki Sindarin. Powierzchnia wypełniającej go cieczy jaśniała błyskami, gładź odbijała szczyty pobliskich gór i nie raz ukazywała Lorienowi tajemnicze wizje.

Drugi fragment pogrubiłam, ponieważ zastanawia mnie jedna rzecz - a mianowicie jakie to miały być wizje? Czy w pierwotnym zamierzeniu Irmo miał znać (przynajmniej częściowo) przyszłość, tak jak Namo? A może były to ,,wizje" innego rodzaju?
*Na końcu ,,Księgi Zaginionych Opowieści" widnieje krótkie wytłumaczenie terminu, jeżeli kogoś to interesuje: ,,SG podaje odpowiadającą q. Murmuran formę Mormaurien, ,,siedziba Luriel", jednak etymologia wydaje się odmienna: por. Malmaurien = Olore Malle, maur ,,sen, senna wizja".

5. Najciekawszy fragment cytatu zostawiłam jednak na koniec, coby pobudzić trochę dyskusję. Brzmi on:
Cytat:
Rosły tam również świecące w mroku maki, zwane przez Bogów fumellar, kwiatami snu. Lorien często wykorzystywał je w swoich czarach.

Moje pytanie brzmi: czy Irmo produkował narkotyki? Jestem rozwalony

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

Elbereth

Wpisy: 330

Wysłany: 06-11-2016 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Saundarya napisał(a) (zobacz wpis):

Narkotyki to takie piątoerowe brzydkie słowo, wtedy to były środki nasenne, lub rozweselające, i takie tam Elfik

A tak poważnie, to Irmo jest faktycznie ciekawą postacią. Cały opis tego ogrodu jest jakiś taki "hipnotyczny" a wyobraźnia podsunęła mi "The Moors" z flmu "Maleficent".
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 07-11-2016 07:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Saundarya napisał(a) (zobacz wpis):

5. Najciekawszy fragment cytatu zostawiłam jednak na koniec, coby pobudzić trochę dyskusję. Brzmi on:
Cytat:
Rosły tam również świecące w mroku maki, zwane przez Bogów fumellar, kwiatami snu. Lorien często wykorzystywał je w swoich czarach.

Angielskie drugs to tyleż narkotyki, co lekarstwa. Ciekawe, czy jest elfickie określenie na lekarstwa/narkotyki, i czy jest jak w angielskim łączne, czy jak w polskim rozłączne?
To jest jednak podkreślenie dwoistej natury różnych preparatów. Możliwe, że irmo czy jego sługi/współpracownicy, produkowali z tych maków środki uśmierzające ból duchowy i cielesny, pozwalające zapaść w sen, jak stan w którym organizm najłatwiej i najszybciej się regeneruje.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Najbardziej zaspany Valar czyli co tak naprawdę wiemy o Irmo (Strona 1 z 2)

Skocz do: