Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Kto psuje jakąś rzecz, żeby lepiej poznać jej istotę, ten zbacza ze ścieżek mądrości." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Homoseksualność u Tolkiena (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amarelis
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 13-01-2016 20:45    Temat wpisu: Homoseksualność u Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak sądzicie, czy w "oryginalnych" dziełach Tokiena występowały postacie homoseksualne? Oczywiście poza filmowym Legolasem Język
Uzasadnić! Młotkiem go!

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 13-01-2016 22:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam artykuł o homoseksualizmie tyle, że jest w języku angielskim. Tak czy inaczej miłej lektury Uśmiech

Zostawiam też link jakby ktoś chciał online przeczytać.
Tolkien and sexuality

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5692

Wysłany: 13-01-2016 22:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Amarelis napisał(a) (zobacz wpis):

Jak sądzicie, czy w "oryginalnych" dziełach Tokiena występowały postacie homoseksualne? Oczywiście poza filmowym Legolasem Język
Uzasadnić! Młotkiem go!

Nim cokolwiek trzeba uzasadniać, to najpierw napisz, które według Ciebie są homoseksualne, bo ja nie widzę w książkach żadnych.
Tolkienowi homoseksualizm obcy nie był, gdyż środowisko Oxfordu było pod tym względem dość specyficzne.Z drugiej strony warto pamiętać, że aż do śmierci Tolkiena akty homoseksualne były w Wielkiej Brytanii karalne. Traktowane jak przestępstwo kryminalne.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Mablung
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 33

Wysłany: 14-01-2016 07:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Polecam świetny artykuł Kasiopei w Aiglosie #16 "Głos z Ciemnogrodu" na temat tzw. slashy "inspirowanych" Tolkienem.

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 518

Wysłany: 16-01-2016 00:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mnie się, że to jeden z tych tematów, które mimo wałkowania miliony razy na setki sposobów wciąż kusi i nęci, tak, że mimo wyważania drzwi wciąż ktoś próbuje wejść oknem.

No ale dobrze, niech będzie. Oto tematy, w których było już na to ten temat dyskutowane nie raz:

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=119637&highlight=homose ksualizm#119637
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=85037&highlight=homosek sualizm#85037
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5303&highlight=gej

I zapewne wiele wzmianek w tematach pobocznych, wyszukiwarka np. na słowo "gej" wyrzuca dość sporo wyników Z przymrużeniem oka

Poza nimi i przytoczonymi powyżej artykułami chyba naprawdę zbędna jest dalsza dyskusja. Albo może to jedynie mój ortodoksyjny i nie widzący w prozie Tolkiena ni krztyny homoseksualizmu pogląd.

Tak czy inaczej, temat uważam za bezowocny.

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

klemenko
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 370

Wysłany: 16-01-2016 08:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nawet ja, stary lewak i dżenderysta, nie doszukiwałbym się homoseksualizmu wśród bohaterów Tolkiena, choć w stworzonym przez niego świecie mogli istnieć homoseksualiści, w końcu Arda to nasza ziemia tylko dawno temu.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5692

Wysłany: 16-01-2016 19:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):

Nawet ja, stary lewak i dżenderysta, nie doszukiwałbym się homoseksualizmu wśród bohaterów Tolkiena, choć w stworzonym przez niego świecie mogli istnieć homoseksualiści, w końcu Arda to nasza ziemia tylko dawno temu.

A to już zupełnie inna kwestia. Jak moherowy katol i stary konserwatysta, wiem, że biorąc pod uwagę, że Arda = Ziemia w legendarnych czasach, to sama statystyka wskazuje, że będą różne typy seksualności.
Ale to są te dwa różne wymiary. Jednym są bohaterowie, których stworzył Tolkien i w tym przypadku postaci homoseksualnych brak, i jest świat, w którym homoseksualizm oczywiście może istnieć.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Meril Turingi
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 95

Wysłany: 16-01-2016 21:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm, nie jestem pewna, czy coś na ten temat nie było w którymś z tekstów Tolkiena. W "O krasnoludach i ludziach" bądź "Prawach i Obyczajach". Podkreślenie, że związki były tworzone przez męża i żonę, a wszelkie inne "rodziły się z Cienia", dotyczyło to ludów oddanych siłom zła i ogólnie nie było to uważane za właściwe. Sądzę, że mogło do dotyczyć także homoseksualizmu w tym świecie ( oczywiście wcale nie musiało ).

Wiem, że brzmi to niezbyt miło, ale jednak w czasach Tolkiena homoseksualizm był uważany za chorobę i grzech. Wątpię, by pisarz pozwolił sobie zamieścić podobny wątek w swojej twórczości. Pisarka Lucy Maud Montgomery poleciała szorować ręce do łazienki po otrzymaniu miłosnego listu od jednej ze swoich fanek, która okazała się lesbijką. Kiedy zaczęła podejrzewać Isabel o takie skłonności, określiła ją w dzienniku mianem 'pervert'.

Kurczę, w którym tekście o Śródziemiu ja to wyczytałam...przejrzę, poszukam i wrzucę na forum.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Homoseksualność u Tolkiena (Strona 1 z 2)

Skocz do: