Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości JRRT (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tzigi
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 24

Wysłany: 16-11-2015 11:08    Temat wpisu: Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości JRRT Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakoś nie widzę tematu o cfp (calls for papers), a wygląda mi na to, że dla każdej konferencji zakłada się osobny, więc oto jest:

Cytat:
Koło Naukowe Teologów KUL zaprasza na ogólnopolską konferencję studencko-doktorancką zatytułowaną: „…dzieło zasadniczo religijne i katolickie”? Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości J. R. R. Tolkiena.

Spotkanie odbędzie się w dniach 1-2 marca 2016 r. w Lublinie. Opiekę naukową nad konferencją sprawują: dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL oraz dr hab. Christopher Garbowski, prof. UMCS.

W recenzji „Władcy Pierścieni” C. S. Lewis określił Śródziemie jako świat z „własną teologią, mitami, geografią, historią, paleografią, językami i porządkiem bytów”. Nie brakuje wśród gloss do twórczości Tolkiena opracowań podkreślających spójność wykreowanego przez niego świata, a zarazem zgłębiających go pod kątem dla danego badacza właściwym. Głównym celem niniejszej konferencji jest spojrzenie na twórczość J.R.R. Tolkiena z perspektywy filozofii i teologii. Nie jest to zadanie łatwe, szczególnie uwzględniając konieczność zastosowania nie tylko metodologii własnej dziedziny, ale i warsztatu filologicznego. Nie może więc zabraknąć i głosu filologów oraz literaturoznawców, którzy potrafiliby osadzić twórczość Profesora w kontekście światowej literatury, jak też wskazaliby właściwe narzędzia interpretacyjne.

Szczególnie chcielibyśmy zachęcić do refleksji naukowej w następujących obszarach:
- Źródła, inspiracje i analogie literackie Tolkiena
- Metodologia badań nad dziełami Tolkiena
- Tolkien a Biblia
- Tolkien autorem chrześcijańskim: ortodoksyjny czy nie?
- Dzieła Tolkiena jako locus theologicus
- Aksjologia i etyka w twórczości Tolkiena
- Filozofia Śródziemia: czy istnieje spójny system?
- Tolkien i inni Inklingowie: zbieżności i różnice
- Tolkien dzisiaj: wpływ, inspiracje, środowiska fanowskie

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów, szczególnie teologów, filozofów, filologów, filologów angielskich i literaturoznawców. Nasze zaproszenie kierujemy również do wszystkich pasjonatów Tolkienowskiego świata z naukowym zacięciem.

Na Państwa zgłoszenia czekamy końca 2015 r. W zgłoszeniu prosimy umieścić następujące informacje: temat, abstrakt, bibliografię oraz krótką notkę o autorze (uczelnia macierzysta, instytut, doświadczenie konferencyjne, ewentualne osiągnięcia). Przewidywany czas wystąpień to 20 minut. Opłata konferencyjna wynosi 50 zł. (koszta organizacyjne i kawa).

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres konferencja.tolkien@gmail.com

Organizator: Koło Naukowe Teologów KUL zrzeszające studentów i doktorantów Wydziału Teologii KUL.

Fanpage facebookowy

Zgłaszacie się? Ja tak.
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 16-11-2015 18:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moja uczelnia i nawet prawie mój wydział, coś muszę wymyślić.

Kamila
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 110

Wysłany: 17-11-2015 11:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Troszkę spamu ode mnie Z przymrużeniem oka

Żeby nie to, że daleko, to kusiłoby mnie zrobienie czegoś na temat
Cytat:
- Tolkien dzisiaj: wpływ, inspiracje, środowiska fanowskie
Śmiech
Tylko opowiadanie dużemu stężeniu teologów w jednym miejscu o Tolk-Folku, jakby nie daj padły bardziej szczegółowe pytania niż o inscenizacje... Jestem rozwalony
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 17-11-2015 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie sądzę, abym wzięła udział (nie ta problematyka + odległość), więc pozostaje mi liczyć na relacje uczestników w tym temacie. Z przymrużeniem oka
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

tzigi
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 10-02-2016 18:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Program:
1-2 marca 2016
Collegium Joannis Pauli II KUL, Aleje Racławickie 16, Lublin
C-1031 (p. X)

Wtorek, 1 marca

9.30 wstęp
9.40-11.00 I sesja
Maria Długołęcka, Trylogia Tolkiena jako epopeja chrześcijańska – okiem filologa
Michał Matusiak, Tajemny kod Tolkiena – Analiza literaturoznawcza
Michał Rozmysł, Archetyp(y) Starego Mędrca w tekstach Tolkiena. Kilka uwag porządkujących
10.40-11.00 dyskusja
11.00-11.20 przerwa

11.20-12.40 II sesja
Wykład ekspercki: Alison Milbank
12.20-12.40 dyskusja
12.40-13.40 przerwa

13.40-15.00 III sesja
Konrad Dziadkowiak, Próba zastosowania koncepcji symbolu W. Stróżewskiego i Pseudo-Dionizego Areopagity do odczytania wybranych symboli w twórczości J.R.R. Tolkiena
Piotr Kryśka, Tolkienowska "Księga Rodzaju". Ontologia i aksjologia świata Drużyny Pierścienia w "Silmarillionie"
Joanna Maryniak, Największe zbrodnie ras myślących świata subkreacji Tolkiena
14.40-15.00 dyskusja
15.00-15.20 przerwa

15.20-17.00 IV sesja
Ludwika Borzymek, Czas próby: potępienie i nadzieja. Związki legendarium J. R.R. Tolkiena z Biblią
Magdalena Dudek, „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13) - historia Berena i Lúthien jako zapowiedź osoby i misji Chrystusa
Hanna Grzbiela, „Dziewięciu Piechurów przeciwko Dziewięciu Jeźdźcom…” Arytmetyka Śródziemia, czyli ilu członków liczyła naprawdę Drużyna Pierścienia?
Alena Androsik, Niech co dnia bierze pierścień swój i niech Mnie naśladuje? Analiza porównawcza symboliki Jedynego Pierścienia i codziennego krzyża
16.40-17.00 dyskusja

Środa, 2 marca

9.00-10.20 V sesja
Kinga Grodny, „(…) stawiam przed Tobą jedną wielka rzecz, którą trzeba kochać na ziemi: Najświętszy Sakrament (…).” Teologiczna synteza medytacji Tolkiena nad Eucharystią
Katarzyna Doroszewska, Astronomiczne wątki w twórczości C. S. Lewisa
Zofia Kaczmarek, Motyw prometeizmu i mesjanizmu w powieściach J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewis'a
10.00-10.20 dyskusja
10.20-10.40 przerwa

10.40-12.00 VI sesja
Wykład ekspercki: dr Andrzej Kowalczyk
11.40-12.00 dyskusja
12.00-13.30 przerwa

13.30-15.10 VII sesja
Łukasz Zdunkiewicz, Daleki przebłysk Evangelium jako zamysł w twórczości J. R. R. Tolkiena
Zofia Żółtek, Cnota pogańska, rycerska czy chrześcijańska? Męstwo w twórczości Tolkiena ze szczególnym uwzględnieniem różnych redakcji Silmarillionu
Joanna Nakonieczna, Mit bohaterski-mit katolicki?
Piotr Alexandrowicz, O małżeństwach Eldarów. W poszukiwaniu prawa naturalnego Ardy
14.50-15.10 dyskusja
15.10-15.30 przerwa

15.30-16.50 VIII sesja
Joanna Łastowska, Problem odbioru literatury fantastycznej w środowisku chrześcijańskim
Anna Ceglarska, Prawno- etyczny aspekt postaci Golluma
Joanna Majewska, Tolkien, a sprawa ukraińska – od sowieckich tolkienistów, po hobbitów na Majdanie i oko Saurona w Moskwie
16.30-16.50 dyskusja i podsumowanie

Źródło
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 11-02-2016 09:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyżby nam się robiła impreza cykliczna??

tzigi napisał(a) (zobacz wpis):
9.40-11.00 I sesja
Maria Długołęcka, Trylogia Tolkiena jako epopeja chrześcijańska – okiem filologa

I znowu trylogia, to chyba beznadziejna walka. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Choć prelekcja wygląda ciekawie

Cytat:

A wiadomo o czym będzie mówić.

Cytat:
Piotr Kryśka, Tolkienowska "Księga Rodzaju". Ontologia i aksjologia świata Drużyny Pierścienia w "Silmarillionie"

Nie kumam bazy ani nadbudowy, ale brzmi bardzo mądrze. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:

Ciekawy temat

Cytat:
Magdalena Dudek, „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13) - historia Berena i Lúthien jako zapowiedź osoby i misji Chrystusa

Trochę boję się takich tematów.

Cytat:
Zofia Żółtek, Cnota pogańska, rycerska czy chrześcijańska? Męstwo w twórczości Tolkiena ze szczególnym uwzględnieniem różnych redakcji Silmarillionu

Te różne redakcje mnie zaintrygowały Uśmiech

Cytat:
Piotr Alexandrowicz, O małżeństwach Eldarów. W poszukiwaniu prawa naturalnego Ardy

Ciekawie brzmi.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

tzigi
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 11-02-2016 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Czyżby nam się robiła impreza cykliczna??

W sensie?

Cytat:

A wiadomo o czym będzie mówić.

To pytanie, czy twierdzenie? Ja nie wiem, ja tylko skopiowałam z fb.

Cytat:

Ciekawy temat

Zaczęłam się trochę obawiać Uśmiech Jest to pomysł, który mam od... [sprawdzam maila, którego używam jako archiwum] 7 lat. Teraz znalazłam konferencję, na którą pasuje. Ale nie uprzedzajmy faktów Uśmiech

Swoją drogą organizatorzy twierdzą, że będzie zapis video całości. Ciekawe tylko, czy zostanie udostępniony - zarówno "Między magią a religią. Sacrum w twórczości Tolkiena" jak i "Kultury oralne a mityczny świat J.R.R. Tolkiena i jego następców" były nagrywane (chyba żadna w całości, ale każda w dużych częściach) i nie widziałam z nich ani kawałka w internecie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5709

Wysłany: 11-02-2016 18:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

tzigi napisał(a) (zobacz wpis):
W sensie?

Moze się mylę, ale to chyba drugi raz??

Cytat:
To pytanie, czy twierdzenie? Ja nie wiem, ja tylko skopiowałam z fb.

Pytanie, ale jak rozumiem odpowiedzi nie znasz. Uśmiech

Cytat:
Zaczęłam się trochę obawiać Uśmiech Jest to pomysł, który mam od... [sprawdzam maila, którego używam jako archiwum] 7 lat. Teraz znalazłam konferencję, na którą pasuje. Ale nie uprzedzajmy faktów Uśmiech

To dobrze, że się obawiasz. Najgorzej, jak jesteśmy zbyt pewni siebie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
organizatorzy twierdzą, że będzie zapis video całości. Ciekawe tylko, czy zostanie udostępniony - zarówno "Między magią a religią. Sacrum w twórczości Tolkiena" jak i "Kultury oralne a mityczny świat J.R.R. Tolkiena i jego następców" były nagrywane (chyba żadna w całości, ale każda w dużych częściach) i nie widziałam z nich ani kawałka w internecie.

Zapis może będzie, ale to nie oznacza upublicznienia, bo formalnie do upublicznienia potrzebna jest zgoda wszystkich zarejestrowanych.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości JRRT (Strona 1 z 3)

Skocz do: