Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Związki Tolkiena ze Słowianami (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 08-04-2002 07:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

O przepraszam Adan, ale sądziłem, że chodzi Ci oto czy powyższe imiona mają etymologię słowiańską - no więc sam widzisz, że takowej nie mają...
A co do powyższego to sądziłem, że zanim otworzyłeś temat przewertowałeś jakąś literaturę biograficzną i nie chciałem przytaczać szeroko znanych cytatów jak ten z książki Michała Błażejewskiego "Powiernik Pieśni":

Cytat:

Poznał język polski (obok wielu, wielu innych), ale własnych umiejętności w posługiwaniu się nim nie oceniał wysoko. I wreszcie – oboje z żoną zostali pochowani blisko polskich grobów w wydzielonej rzymskokatolickiej kwaterze cmentarza Wolvercote w Oxfordzie. Można jeszcze doszukać się kilku słowiańskich akcentów w nazwach występujących w jego książkach. Przesadą byłoby twierdzenie, iż obecność tych akcentów może mieć jakieś większe znaczenie dla badaczy tekstów Profesora.

To ja jeszcze dodam, ze spekulowalo sie swego czasu na temat polskich korzeni Tolkühnow... afair na podstawie ktoregos z listow, gdzie pisal o krwi saksonskiej i polskiej.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 08-04-2002 13:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z Listu do Christophera Tolkiena:

Cytat:
I can't write Russian and find Polish rather sticky yet. I expect poor old Poptawski10 will be wondering how I am getting on, soon. It will be a long time before I can be of any assistance to him in devising a new technical vocabulary!!! The vocab. will just happen along anyway (if there are any Poles and Poland left)....

I jeszcze z listu do Roberta Murray'a SJ

Cytat:
Slavonic languages are for me almost in the same category. I have had a go at many tongues in my time, but I am in no ordinary sense a 'linguist'; and the time I once spent on trying to learn Serbian and Russian have left me with no practical results, only a strong impression of the structure and word-aesthetic. ....

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 12-04-2002 22:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Germanie też mieli imiona zakończone na -mir. Przykłady:
Widimir-król Ostrogotów, zginął w walce z Hunami Smutek , IVw n.e.
Walamir- król Ostrogotów, pobił Hunów Uśmiech V w n.e.
Teodemir-król Swebów w Galicji (Hiszpania) VI w n.e.

Jak więc widać teoria o słowiańskiej inspiracji sypie się Smutek .

Już prędzej bym zgodził się, że Radagast ma imię od slowiańskiego bóstwa. Znamy je pod imionami: Radegast, Radgost, Redigost, Radogost więc różnica jest doprawdy niewielka.

A może po prostu Tolkien lubił pewne czeskie piwo Śmiech a my tu sobie wymyślamy . Polecam (od 18 roku życia oczywiście) . Na każdej etykietce piwa Radegast Ble Ble ;D mniam mniam taki niby-wizerunek bóstwa.
Powrót do góry

asceta
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 85

Wysłany: 26-04-2002 00:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze coś doczytałem. Z dodatku F (dotyczącego ludów i języków III ERy i zasad przekładu) w pkt 2 Zasady przekladu:

''W niektórych starych rodzinach, zwłaszcza pochodzących od Fallohidów, jak Tukowie lub Bolgerowie, były w zwyczaju imiona szumnie brzmiące.(...)przypominały imiona spotykane wśród Dużych Ludzi osiadłych w Dolinie Anduiny, w Dal czy też w Marchii. Zastąpiłem je przez stare imiona, najczęsciej czerpane z legend Franków i Gotów...''

Czyli kolejna poszlaka że Boromir nie miał nic wspólnego ze Słowianami Smutek
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 26-04-2002 08:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

asceta napisał(a):

Jeszcze coś doczytałem. Z dodatku F (dotyczącego ludów i języków III ERy i zasad przekładu) w pkt 2 Zasady przekladu:
''W Zastąpiłem je przez stare imiona, najczęsciej czerpane z legend Franków i Gotów...''

Peregrine to imie frankonskie ( byl chyba taki biskup czy opat )
a M_a_riadoc normano-bretonskie.
poz
tal

Chlodwig Tuk
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 06-09-2002 14:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przykro mi, ale muszę dobić ostatnią podstawę "słowiańskiej" teorii. Otóż był również frankijski wódz na służbie rzymskiej o imieniu Arbogast. A co do Meriadoka, nie jest to czasem imię celtyckie (dokładniej walijskie)? Takie wszak imiona "podstawił" Profesor pod resztki dunladzkiego u Stoorów. Chociaż pewien nie jestem.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 06-09-2002 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja podtrzymam wątek słowiański. Fakt końcówka -mir ma gockie pochodzenia, nawet w naszym języku. Zresztą obecnie w ogóle dominuje teoria, że Slowianie, to etnicznie i językowo mieszanka ludów gockich (np. slowa miód, chata, itp. id.), sarmackich i bałtyjskich. Do nielicznych rdzennych słów ogolnosłowiańskich należą, Niemiec, Słowianin i K....wa - występują lub wystepowały we wszystkich językach naszych braci.
Pozostaje jednak wątpliwość czy Tolkien zaporzyczając końcówkę -mir do języka elfów mial na myśli język gocki, czy słowiańskie. A poza tym pozostaje imię wodza lojalnych Easterlingów - Bór.
Na pewno zapożyczeń wiele nie ma, ale kilkoma wątkami warto się zastanowić.
Radagast nie musi byc słowiańskiej prowieniencji, ale może. W końcu Słowianie Połabscy żywo partycypowali w życiu świata Skandynawskiego ( i są tego ślady w sagach), więc chociażby tą drogą możliwe były zapożyczenia.
Powrót do góry

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 06-09-2002 19:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A skąd wiadomo, że to Goci przypadkiem nie zapożyczyli -mir od Słowian?
W końcu "mir" w rosyjskim znaczy pokój. Co prawda byli tam Wikingowe i mogli to jakoś przekać, ale jak wytłumaczyć tak dużą powszechność imion z końcówką mir wśród Słowian? Może to Goci usłyszeli jakieś słowiańskie imiona (a kontaktować się ze Słowianami przecież mogli w czasie swoich wędrówek przez Europę) i te końcówki im się spodobały? Język

Co do imienia Bor, to może być niestety jedynie zbieżność nazw. Smutek

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Związki Tolkiena ze Słowianami (Strona 2 z 4)

Skocz do: