Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Związki Tolkiena ze Słowianami (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 07-04-2002 20:49    Temat wpisu: Związki Tolkiena ze Słowianami Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiadomo że J. R. R. Tolkien najwięcej czerpał z mitologii germańskiej. (To już zostało przewałkowane gdzie indziej).
Czy inspirował się jednakże, choć trochę językami, religią, kulturą słowiańską, przy konstruowaniu swego świata?
Czy imiona takie jak Faramir, Boromir zawierają słowiański człon -mir całkiem przypadkowo, oznaczający pokój (peace a nie room Widziały gały co brały ) i występujący w polskim imieniu Sławomir? Czy też jest to może ślad jakichś słowiańskich zapożyczeń?
Gdyby pokusić się o słowiańską interpretację imienia Boromir, mielibyśmy: bor - czyli bór (las, puszcza itp.) i mir czyli pokój (ewentualnie z rosyjskiego świat) - czyli pokój w borze, pokojowy bór, leśny świat? A co z imieniem Faramir? Macie jakieś propozycje?
Czyżby Gondor miał jakieś słowiańskie korzenie Ble Ble ;D ?
(Długo już ta końcówka -mir nie daje mi spokoju)
(nie mogę te nowe buźki... Uśmiech Saurona ;D )

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.

Ostatnio zmieniony przez Adan dnia 07-04-2002 22:44, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

nameless
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 256

Wysłany: 07-04-2002 21:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Też sie nad tym zastanawiałam... ale akurat nie nad cząstką -mir, tylko nad imieniem Radagasta - Kojarzy mi się z Radogostem - różni się tylko 2 literami (w innej formie imienia - Radygast już tylko jedną) - co raczej nie jest przypadkowe...

Elanor

Wpisy: 365

Wysłany: 07-04-2002 21:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imiona Boromir, Faramir pochodzą, jeśli się nie mylę, od elfickiego "mir" czyli klejnot. (Żródła informacji podać niestety nie umiem, więc pewne to to nie jest)

Adan

Wysłany: 07-04-2002 22:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):

Imiona Boromir, Faramir pochodzą, jeśli się nie mylę, od elfickiego "mir" czyli klejnot. (Żródła informacji podać niestety nie umiem, więc pewne to to nie jest)

Zgadza się mir znaczy klejnot, jednakże czy istnieje jakikolwiek związek tego słowa z starosłowiańskim mir - pokój? Czy też to zwyczajny przypadek?

Night of fears.
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 07-04-2002 22:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chętnie już zamknąłbym ten temat, ale na razie się wstrzymam. Z przymrużeniem oka
Imiona Boromir i Faramir mają etymologię elficką. Oznaczają one odpowiednio: "czerwony klejnot" (Boromir) oraz "klejnot wśród myśliwych" (Faramir). Wystarczy zajrzeć do indeksu z najnowszego wydania WP wydawnictwa Amber. Uśmiech

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Adan

Wysłany: 07-04-2002 22:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Chętnie już zamknąłbym ten temat, ale na razie się wstrzymam. Z przymrużeniem oka
Imiona Boromir i Faramir mają etymologię elficką. Oznaczają one odpowiednio: "czerwony klejnot" (Boromir) oraz "klejnot wśród myśliwych" (Faramir). Wystarczy zajrzeć do indeksu z najnowszego wydania WP wydawnictwa Amber. Uśmiech

Nie chodzi mi tu o rozpatrywanie powyższych imion ze strony języka elfickiego - bo to jest oczywiste, lecz o szerszy aspekt - czy J. R. R. Tolkien miał jakikolwiek kontakt z mitami, legendami , językami, kulturą słowiańską.

Night of fears.
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 07-04-2002 22:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O przepraszam Adan, ale sądziłem, że chodzi Ci oto czy powyższe imiona mają etymologię słowiańską - no więc sam widzisz, że takowej nie mają...
A co do powyższego to sądziłem, że zanim otworzyłeś temat przewertowałeś jakąś literaturę biograficzną i nie chciałem przytaczać szeroko znanych cytatów jak ten z książki Michała Błażejewskiego "Powiernik Pieśni":

Cytat:

Poznał język polski (obok wielu, wielu innych), ale własnych umiejętności w posługiwaniu się nim nie oceniał wysoko. I wreszcie – oboje z żoną zostali pochowani blisko polskich grobów w wydzielonej rzymskokatolickiej kwaterze cmentarza Wolvercote w Oxfordzie. Można jeszcze doszukać się kilku słowiańskich akcentów w nazwach występujących w jego książkach. Przesadą byłoby twierdzenie, iż obecność tych akcentów może mieć jakieś większe znaczenie dla badaczy tekstów Profesora.

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Adan

Wysłany: 07-04-2002 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

O przepraszam Adan, ale sądziłem, że chodzi Ci oto czy powyższe imiona mają etymologię słowiańską - no więc sam widzisz, że takowej nie mają...

Zdawałem sobie sprawę zakładając ten temat, że imiona owe nie miały etymologii słowiańskej, w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz elficką. Chodziło mi raczej o brzmienie imienia, które intuicyjnie kojarzy sie jako imię słowiańskie. Stąd założyłem możliwość jakiejś inspiracji językami słowiańskimi, również jako jednego z elementów składowych słownictwa w queni.
Cytat:

A co do powyższego to sądziłem, że zanim otworzyłeś temat przewertowałeś jakąś literaturę biograficzną i nie chciałem przytaczać szeroko znanych cytatów jak ten z książki Michała Błażejewskiego "Powiernik Pieśni":

Nie przewertowałem, a "Powiernika Pieśni" nie czytałem jeszcze. W każdym razie dzięki za wskazówkę i z cytat.

Night of fears.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Związki Tolkiena ze Słowianami (Strona 1 z 4)

Skocz do: