Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Przeinaczanie wizji Tolkiena w filmach Jacksona. (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 31-10-2015 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może tutaj się trochę wyjaśni odnośnie przemiany Galadrieli w Dol Guldur:

Link

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Verirtle
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 01-11-2015 23:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie da się niestety streścić kilkuset stronnicowej książki w trzygodzinnym filmie. To co zrobiono z Eragonem czy Opowieściami z Narnii to zbrodnia w porównaniu do Władcy Pierścieni. W Eragonie dokonano tak daleko idących modyfikacji, wypaczających fabułę, które praktycznie uniemożliwiły ekranizację kolejnych części, bo historia przestałaby się trzymać kupy. Mimo pewnych przeinaczeń i pominięć, ekranizacja Jacksona i tak jest według mnie jedną z lepszych w historii kinematografii.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 02-11-2015 01:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Może tutaj się trochę wyjaśni odnośnie przemiany Galadrieli w Dol Guldur:

Obejrzałem, nadal nie wiem dlaczego tak zrobili. To jest nawiązanie do sceny ze zwierciadłem, ale tamta scena była lepsza. I czemu to moc elfa objawiającego się w płomieniu gniewu, ma być mroczna. Tolkien opisuje, co widzi Frodo, kiedy widzi Glorfindela w takim stanie i mroku tam nie ma, przeciwnie jest jasność tak wielka, że Nazgule nie mogą jej znieść. To ma być obraz mocy i potęgi, porażającego blasku, a nie wyżętego utopca. Sorry, dla mnie ta wizja ma więcej wspólnego z Martwymi Bagnami, niż płomieniem gniewu.
Ktoś tu przedobrzył.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 02-11-2015 02:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z M.L. Uśmiech Kolorystyka tej sceny zupełnie do mnie nie przemawia. oczekiwałam właśnie jasności, takiej, jak w scenie gdy Gandalf pod Minas Tirith odstrasza światłem nazguli atakujących oddział Faramira - tego rodzaju białe światło mogłoby być w scenie walczącej w DG Galadrieli. Zwłaszcza, że nie wiem czy ktoś zauwazył, ale ona tam przecież trzyma flakonik ze światłem Earendila, wyciąga go w stronę Saurona, jak jakieś expecto patronum Uśmiech - i powinien więc on błyszczeć na biało tak, jak błyszczał w jaskini Szeloby. No, i sama postać Galadrieli w LOTR jest przez większość czasu odziana w biel. Pierwsza chwila, gdy Drużyna widzi Galadriele i Keleborna pomału i dostojnie schodzących do nich, spływających w biało-srebrnych szatach - coś pięknego Uśmiech Zwłaszcza te miny hobbitów Uśmiech Chodzi mi też o to, że w scenie kuszenia w LOTR Galadriela zmienia się w "coś złego", albo pokazuje Frodowi wizję kim by się stała, gdyby dorwała się do Pierścienia. Więc to jest jakby uzasadniona odmiana, gdy mogła wydać się zła i "topielicowata" Uśmiech Natomiast w scenie w Dolguldur to imo ona powinna objawiać się groźnie, ale jednak jako świetlista, biała, dobra postać. To jest pewna wymagająca tego różnica miedzy tymi scenami. Zwłaszcza, że chwilę wczesniej ratując Gandalfa, niosąc go i trzymając go w ramionach zanim Radzio po niego nie przyjedzie, jest taką białą postacią wśród ciemności. Samotną ale nieugiętą. Chociaż, gdy przybywa Dziewięciu to widać po niej wielki strach. Ale opanowuje go zaraz. Nawet jeden z nazguli mówi do niej, że teraz ona jest jak samotne białe światło wśród ciemności czy coś w ten deseń Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 02-11-2015 13:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jeden z Nazguli, tylko Sauron przemawia do Galadrieli. Gdzieś niby twórcy tłumaczyli skąd ta wizja Galadrieli w złej postaci. Na filmie, który podlinkowałam mówią o gniewnej. Twórca koncept artów wymyślił tę podwodną wizję i została zaaprobowana. A szkoda, bo na filmie widać i inne koncepty, ciekawsze. To splatanie pod woda, swego rodzaju manifestacja walki pomiędzy kuszeniem ze strony zła i droga światła byłoby całkiem niezłe, gdyby to była scena kuszenia Galadrieli przez Saurona. No, ale nie mamy żadnych sygnałów, że Sauron ją kusi. Mogli to pokazać podobnie, jak w scenie z FotR, gdzie Galadriela jednocześnie przemawia głosem i umysłem do Boromira czy Frodo Scena z H3 sama w sobie jest świetna, ale muszę się zgodzić, że do tekstów Tolkiena nie pasuje i nie do końca gra z LotR PJa.

Najbardziej mi się w tym filmie podobał komentarz Johna Howe, który wraz żoną obserwował nagranie. Kto wie, na żywo, bez efektów i wodotrysków to mogło robić jeszcze większe wrażenie, niż na filmie. Szczególnie, że mieli porównanie z tym, jaka jest Cate Blanchett poza rolą.

A do tego wszystkiego Christopher Lee opowiadający o tym, że udało mu się jeszcze zagrać Sarumana przed przemiana i zdradą. I że to był nadal Saruman Biały, stojący po stronie światła.

Tym samym uważam, ze materiały dodatkowe będą najmocniejszą stroną H3 EE. Sceny dodane jak na razie tworzą nam kinówkę właściwa, a nie wersję rozszerzoną, bo póki co to widzę, z zawierają kilka scen brakujących, które winny być w wersji podstawowej plus jeszcze więcej efektów i trolli. PJ mógłby wypuścić "niechcący" do internetu te wycięte 10 minut. Że niby ktoś wykradł.... Wtedy mielibyśmy pełny obraz filmu.

Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 02-11-2015 17:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Scena z H3 sama w sobie jest świetna, ale muszę się zgodzić, że do tekstów Tolkiena nie pasuje i nie do końca gra z LotR PJa.

Byłaby świetna, gdyby nie kilka szczegółów, w tym Galadriela Wyżęty Utopiec

Świetna jak dla mnie to była w H2 scena pojedynku Gandalfa z Sauronem.

Cytat:
Tym samym uważam, ze materiały dodatkowe będą najmocniejszą stroną H3 EE.

Fajnie, tylko że to troszkę jest śmieszne, że najlepszą częścię pakietu nie jest film, a w pewnym sensie to mówi też wszystko o filmie.

Cytat:
Że niby ktoś wykradł.... Wtedy mielibyśmy pełny obraz filmu.

Popieram. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 02-11-2015 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Scena z H3 sama w sobie jest świetna, ale muszę się zgodzić, że do tekstów Tolkiena nie pasuje i nie do końca gra z LotR PJa.

Nie do końca, to jest kwestia gustu. Mi się nie bardzo podoba w efekcie końcowym, na concept-artach jest lepiej, ale w oderwaniu od Ardy nic tu nie zgrzyta, a o tym mówiliśmy.

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 03-11-2015 13:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Też mi się zdaje, że gdyby była kuszona to co innego, ale ona powinna "objawic się w płomieniu gniewu" jako ten Glorfindel w książce Uśmiech Jako pokazanie mocy zielono-szarość jest w porządku, ale powinni wyraźnie pokazać, białymi, czy srebrnymi kolorami, że jest to moc dobra. Uśmiech Zdaje się, że wiele osób komentuje tą scenę na yt jako cytat z jakiegoś znanego horroru (nie znam się na horrorach, widziałam tylko kilka znanych). Myslę jednak, że w tej scenie PJ powinien dac pierwszeństwo wizerunkowi książkowej postaci tj. przed cytatami z innych filmów Uśmiech

Cytat:

Świetna jak dla mnie to była w H2 scena pojedynku Gandalfa z Sauronem.

Mnie się też podobało, ale ja miałam skojarzenia z Harrym Potterem, bo tam tak samo w HP moc postaci ukazano, jako czarne dymy kontrolowane przez postacie. A przynajmniej Saurona moc, bo Gandalf jednak miał chyba białą- świetlistą tarczę? Trochę wyglądało to, jak Dumbledore w 5 części w walce z Voldemortem.

Cytat:
Tym samym uważam, ze materiały dodatkowe będą najmocniejszą stroną H3 EE.

Cytat:
Fajnie, tylko że to troszkę jest śmieszne, że najlepszą częścię pakietu nie jest film, a w pewnym sensie to mówi też wszystko o filmie.

No niestety musze się zgodzić, że to niedobra sprawa jeśli najbardziej interesującą rzeczą są komentarze do filmu a nie sam dowolny film. Ale ja lubię oglądać te dodatki jak kręcili filmy, nie tylko PJ. Fajne są też f.dokumentalne, jak kręcili np stare Gwiezdne wojny. Sposoby radzenia sobie z efektami specjalnymi wtedy były naprawdę kreatywne i wymagały kombinacji - mi się wydaje, że teraz wystarczy wszystko narysować w komputerku Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Przeinaczanie wizji Tolkiena w filmach Jacksona. (Strona 4 z 4)

Skocz do: