Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(3) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Interpretacje piosenki Misty Mountains Cold (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Liiung
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 29-05-2015 10:51    Temat wpisu: Interpretacje piosenki Misty Mountains Cold Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałabym zapytać o interpretacje piosenki Misty Mountains Cold (jej fragmentów pochodzących z dwóch wersji - przed i po odbiciu Lonley Mountain od Smauga)...
A dokładnie - o wyjaśnienie o jakich skarbach stworzonych przez krasnoludów opowiada? Jakimi osiągnięciami się chwalą? Może ktoś bardziej obeznany w twórczości Tolkiena będzie mi mógł pomóc z wątpliwościami (tudzież potwierdzić moje hipotezy).

For ancient king and elvish lord
There many a gleaming golden hoard

Czemu na króla ludzi i elfów miałyby czekać jakiekolwiek złote kolekcje skarbów? Wydaje mi sie, że mowa tu o starożytnym Lordzie Grionie i Thranduilu. Czy może należy ten fragment rozumieć jako metaforę? Że niby ludy sąsiadujące z Ereborem również się wzbogacą... Ale z drugiej strony - lord to nie król...
They shaped and wrought, and light they caught
To hide in gems on hilt of sword.

O jakim mieczu może być tu mowa? Zauważmy że to nie "swords" więc może chodzić tu o jakiś szczególny oręż ze szczególnym klejnotem w rękojeści. Czy ma ktoś jakiś pomysł? Narsil nie miał żadnych klejnotów (przynajmniej w filmowym wydaniu)... Ale za to błyszczał...

On silver necklaces they strung
The flowering stars, on crowns they hung
The dragon-fire,................

W obu przypadkach to dla mnie zagadka. Wszystko jest w liczbie mnogiej czyli wytwarzali to można powiedzieć - hurtowo... Przyznam że te korony szczególnie mnie ciekawią. Czy w twórczości Tolkiena jest wspomnienie o jakichś koronach z rubinami (dragon-fire)?
..........................in twisted wire
They meshed the light of moon and sun.

Ta część to z pewnością nawiązuje do Nauglamír-u więc tu raczej nie mam wątpliwości..

I z drugiej piosenki - po bitwie - zwrotka została trochę zmieniona...
On silver necklaces they strung
The light of stars, on crowns they hung
The dragon-fire........

znów - srebrne naszyjniki (z brylantami?) i korony (z rubinami)? Pytanie czemu gwiazdy już nie są kwitnące jak w pierwszej części?
...........................from twisted wire
The melody of harps they wrung
.
A tu mamy wzmiankę o kamizelce z Mithrilu? Zamiast Nauglamír-u - może żeby nie zadrażniać elfów po bitwie pięciu armii? Uśmiech

Pozdrawiam serdecznie
Liiung
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 29-05-2015 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy nie przeinterpretowujesz piosenki. Wcale nie jestem pewien czy chodzi w tym przypadku o konkretne skarby i konkretne odniesienia do historii krasnoludów w III erze, czy wcześniejszych epokach. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Interpretacje piosenki Misty Mountains Cold (Strona 1 z 1)

Skocz do: