Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga. " Húrin do Morweny, Niedokończone Opowieści

Temat: Gdzie zobaczyć W Poszukiwaniu Hobbita? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 129

Wysłany: 15-04-2015 18:45    Temat wpisu: Gdzie zobaczyć W Poszukiwaniu Hobbita? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Proszę o info jeśli ktoś wie, gdzie można zobaczyć miniserial W poszukiwaniu Hobbita, który był puszczany niedawno na kanale Planete+???????

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 15-04-2015 22:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak znam planette to pewnie będą jeszcze powtarzać. Pierwszy raz dawali go 3 i 10 kwietnia, potem 13,14 i 15 kwietnia dawali, to pewnie jeszcze powtórzą pod koniec miesiąca. Ale seria mi się nie podoba. Znaczy się konwencja podróży z opowiadaniem o mitach jest ok, J.Howe jest ok, ale niektóre powiązania postaci są naciągane. Co prawda w Gandalfie jest całkiem sporo Merlina, ale imo równie wiele mozna się w nim dopatrzeć podobieństw do Odyna i do Vainamoinena. A o tym nie wspomnieli. Aragorn jak dla mnie więcej miałby podobieństw do Artura niż do Zygfryda, a już na pewno Artur nie ma podobieństwa do Froda (może poza jednym). A Smaug to może i po części Fafnir, nieco podobny jest, ale bardziej chyba Fafnir to byłby podobny do Glaurunga? Co prawda zdaje mi się, że Artur i Aragorn są troche podobni w swej historii. Obaj to wychowani w ukryciu, zaginieni królowie na przykład. Poza tym serial jakoś zbyt mało poświęca uwagi hobbitom, a powinien więcej skoro tytuł jest w poszukiwaniu hobbita. A przez większość czasu goście opowiadali legendy arturianskie o Merlinie, okrągłym stole itp. które chyba stosunkowo najmniej miały wspólnego z inspiracjami Tolkiena? Już więcej byłoby tego w Eddzie i w Kalevali, którymi zajęli się potem. Ale pierwsze 2 odcinki są nad miarę arturianskie. I nic o hobbitach. Poza tym wprawdzie mówili sporo o tym, że jako rasa hobbici byli jedynym z tworów Tolkiena, który wydaje się, że nie ma swego odpowiednika w mitach europejskich, i to chyba prawda, bo krasnoludy, elfy, trolle itp mają a oni nie mają. No, ale imo powinni też wspomnieć o Denham Tracts i zawartej w owym dziele liście mieszkańców Faerie. Tymczasem rozwodzili się o Utherze, Arthurze, Igrainie i Ginewrze, a przecież romansowa strona tychże mitów nieszczególnie zajmowała Tolkiena o ile pamiętam? A o Beowulfie wspomnieli na samym końcu dosłownie przez parę minut.
poz Uśmiech
tal

ladysherlockian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 121

Wysłany: 16-04-2015 11:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Serial widziałam jakiś czas temu i to po niemiecku, więc pewnie nie wszystko zrozumiałam jak należy Z przymrużeniem oka ale generalnie zgadzam się z Tallis, bo właściwie cały program trochę mnie rozczarował. Co prawda jest klimatyczny i miło jest odwiedzić znane z legend miejsca w towarzystwie Howe'a i poobserwować go przy pracy, ale o samym Tolkienie i hobbitach jest niewiele. Z tego, co pamiętam, o hobbitach wspomniane jest dopiero na samym końcu, gdzie Howe dochodzi do wniosku, że skoro nie znalazł ich w legendach i mitach, to pewnie są oryginalnym pomysłem Tolkiena, nie wzorowanym na niczym we wcześniejszych opowieściach. Wydaje mi się, że twórcy poświęcili mnóstwo miejsca omówieniom mitów i legend, natomiast nie wyjaśniają, w jaki sposób łączą się one z Tolkienem i jak wpłynęły na jego twórczość. Porównania tolkienowskich postaci do tych z mitologii i legend arturiańskich wydają się trochę naciągane, tak samo zresztą jak porównanie Aragorna do Zygfryda, z którym tolkienowski król na ma zbyt wiele wspólnego. Można odnieść wrażenie, że autorzy szukają tych analogii nieco na siłę, aby udowodnić, że jednak trzymają się tematu, czyli Tolkiena. Ale hobbitów jest niestety jak na lekarstwo Smutek

"(...)The book of memory
Can still be read but there is nothing more to write."
Jonathan Bate
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 16-04-2015 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ladysherlockian napisał(a) (zobacz wpis):
Co prawda jest klimatyczny i miło jest odwiedzić znane z legend miejsca w towarzystwie Howe'a i poobserwować go przy pracy,

zgadzam się, wizualnie to było naprawdę ciekawe - pełno zdjęć gęstych lasów przeplecionych z ilustracjami Howe'a.

Cytat:

Ale hobbitów jest niestety jak na lekarstwo Smutek

Mi się zdaje, że powinni zacząć, albo chociaż zakończyć na tych tropach, o których wiadomo, że mogą prowadzić do samej konstrukcji tej rasy. Zacytowali oczywiście historyjkę o sprawdzaniu prac domowy i ok, ale pewnie powinni pokazać także Sarehole, młyn, i całą resztę tego co się z tym wiążę. Oraz nawiązania do pierwszowojennych doświadczeń autora. Tak mi się zdaje.
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Gdzie zobaczyć W Poszukiwaniu Hobbita? (Strona 1 z 1)

Skocz do: