Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Scenariusz do Dzieci Hurina (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5708

Wysłany: 15-04-2015 07:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Że tak pociągnę wątek. To zresztą by otwierało dalsze możliwości.
Natomiast jako wzorzec serialu dałbym prędzej Wikingów niż Grę o Tron. Tym bardziej, że potrzebne byłyby tylko dwie wypasione lokalizacje czyli Menegroth i Nargothrond. A jedyna wieksza poza Nirnaeth, scena batalistyczna to bitwa na równinie Tumhalad.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 15-04-2015 14:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O, już to wałkowaliśmy - zdecydowanie Wikingowie. Twórcy świetnie łapią klimat mistyczny i mityczny, który pasowałby do Dzieci Húrina. W filmie jest masa postaci z charakterem, żywych, namacalnych i co najważniejsze - wzbudzających w widzach emocje. W Grze o Tron niby też, ale giną w natłoku wydarzeń. Wikingowie mają czas, by się zatrzymać i zaczarować obrazem i dźwiękiem, zrobić nastrój i przekazać część opowieści bez słów. Jest w nich mistyka, która powinna być w GoT i czasami bywała, ale za mało. Dlatego jestem w 100% za ekipą od Wikingów. Pod warunkiem, że w DH nie zrobią z 200 lat kilkudziesięciu, jak zrobili z Ragnarem, Rollo Z przymrużeniem oka Upływ czasu też jest nierówny - jedne dzieci dorastają, inne są cały czas małe, rodzice się nie starzeją. Ale to detale, których się nie zauważa oglądając, wychodzą dopiero przy analizie.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 15-04-2015 18:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
O, już to wałkowaliśmy - zdecydowanie Wikingowie.

Pewnie wałkowaliśmy, ale co zaszkodzi powrócić do wałkowania. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Twórcy świetnie łapią klimat mistyczny i mityczny, który pasowałby do Dzieci Húrina. W filmie jest masa postaci z charakterem, żywych, namacalnych i co najważniejsze - wzbudzających w widzach emocje. W Grze o Tron niby też, ale giną w natłoku wydarzeń.

Zgoda. I co jest ważne w DoH, także jest szereg postaci z charakterem, wzbudzających emocje, krwistych i niejednoznacznych. Jest zawiedziona nieszczęśliwa miłość, jest duma i arogancja, pycha i zemsta.

Cytat:
Wikingowie mają czas, by się zatrzymać i zaczarować obrazem i dźwiękiem, zrobić nastrój i przekazać część opowieści bez słów. Jest w nich mistyka, która powinna być w GoT i czasami bywała, ale za mało. Dlatego jestem w 100% za ekipą od Wikingów.

Zwłaszcza, ze materiał emocjonalnie i narracyjnie jest podobny. I jeszcze liczba bohaterów jest policzalna i nie wywołująca zagubienia u czytelnika i widza.

Cytat:
Pod warunkiem, że w DH nie zrobią z 200 lat kilkudziesięciu, jak zrobili z Ragnarem, Rollo Z przymrużeniem oka Upływ czasu też jest nierówny - jedne dzieci dorastają, inne są cały czas małe, rodzice się nie starzeją. Ale to detale, których się nie zauważa oglądając, wychodzą dopiero przy analizie.

Tu ciężko, gdyż zasadnicza akcja trwa 26 lat, z czego główna jej część trwała 15 lat. Co łatwo ukazać w serialu.
A tak na marginesie, jeżeli film jest dobrze zrobiony i ma wciągająca narrację, to takie kwestie nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 18-04-2015 11:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zasadniczo rozpisałbym filkm na dwanaście godzinnych odcinków (w przypadku serialu).
odc. 1 - Prolog, życie w Dor-lóminie, odesłanie Turina, skończyłbym na spotkaniu z Belegiem na pograniczu. To wszystkoi z mogawkami wcześniejszych wydarzeń.
odc. 2 - Przyjęcie w Menegroth, życie w Doriath, z migawkami z życia Morweny w Dor-Lóminie i migawkami z różnych wcześniejszych wydarzeń. Scysja Orgolem/Saerosem i jego śmierć. Odejście Turina.
odc. 3 - Proces w Doriath, Turin wśród banitów, Beleg na poszukiwaniach Turina. Spotkanie Turina i Belega. Znowu okraszone migawkami z przeszłości i Dor-lóminu.
odc. 4. Przygody Turina odejście Belega. Spotkanie z Mimem i dotarcie na Amon Rudh. Migawki z historii ludzi i Beleriandu
odc. 5 Na początku o krsaoludach w tym poślednich. Życie na Amon Rudh, przybycie Belega z hełmem, historia hełmu, schwytanie i zdrada Mima, bitwa o Amon Rudh.
odc. 6 Pościg Belega, spotkanie Gwindora, uwolnienie Turina i śmieć Belega. Uzdrowienie nad Ivrin, dotarcie do Nargothrondu.
odc. 7. Turin w Nargothrondzie. Retrospekcje z dziejów Narothrondu. Ucieczka Morweny i Nienor z Dor- Lominu do Doriathu. Posłańcy od Ulma. Kończyć się powinno na przygotowaniach armii Morgotha do ataku. Coś o samym Morgothcie.
odc. 8. Historia Glaurunga. Tumhalad, uprowadzenie Finduilas, rozmowa z Glaurungiem. Podróż do Broddy. Koniec na progu Broddy, spotkanie ze Skakunem.
odc. 9 Z dziejów Easterlingów, migawki z Nirnaeth Wypadki w dworze Broddy. Bunt Marachian. Turin w podróży do Brethuilu. przyjęcie w Brethilu. Do Doriath docierają wieści o Nargothrondzie. Kończyć powinno się na decyzji Morweny o wyprawie do Narhgothrondu.
odc. 10 wyprawa Morweny i Nienor do Nargothrondu. Mablung w Nargothrondzie. Glaurng rozprasza elfów, ucieczka Morweny, Zaczarownie Nienor i powrót. Ucieczka Nienor, kończyć powinno się na odnalezieniu Nienor pod głazem Finduilas.
odc. 11 Nienor i Turin w Brethil, walki na pograniczu. Mablung poszukujący zaginionych. Migawki ze Śródziemia. Moment na retrospekcje i migawki, w tym z Morgothem. Glaurung wyrusza na Brethil.
odc. 12 To chyba już wiemy wszyscy co? wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

For the home of the holy
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 257

Wysłany: 18-04-2015 17:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Rozpiska mi się podoba, ale mimo wszystko zdaje mi się, że nawet gdybyśmy chcieli nakręcić to szczegółowo (jak być powinno), to 12 godzinnych odcinków na tę historię to trochę dużo... Chodzi o to, żeby nie przeciągać albo nie dodawać na siłę (vide Hobbitses Pidżeja), a sądzę, że można by tu być bliskim sensacjonalizmowi filmowemu. Materiału nie brak, jest krew i nienawiść i tak dalej, ale jakby czasu było nazbyt wiele, to można by to zbytnio rozdmuchiwać dla uzyskania efektów. Takie rzeczy to zależą od reżysera, ale trzeba te 12 godzin czymś wypełnić. A ja bym może wolała nawet nieco mniej czasu w napięciu, z drobnymi niedopowiedzeniami, gdzie muszę się czegoś domyślać, niż mieć wszystko podane na talerzu. Ale oczywiście to takie moje subiektywne zdanie Super śmiech

M.L.

Wysłany: 18-04-2015 19:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem, czy jest tak jak piszesz? Ale nawet jeżeli masz rację to skrócić mozna na dwa sposoby. Zredukować liczbę odcinków do 10 po 60 minut, lub długość odcinków i dać np. 12x50 min.
Tak czy inaczej jedna seria jednak nie mniej niż 9-10 godzin.
Moim zdaniem serial powinien mieć te co najmniej 540 minut. Wbrew pozorom materiału jest dużo, więcej niż w Hobbicie, a do tego musiałyby się pewne wstawki z poza tekstu, by osadzić film w kontekście i objaśnić pewne, najbardziej podstawowe kwestie.

For the home of the holy
Powrót do góry

Areneth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 19-04-2015 21:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):
A ja bym może wolała nawet nieco mniej czasu w napięciu, z drobnymi niedopowiedzeniami, gdzie muszę się czegoś domyślać, niż mieć wszystko podane na talerzu. Ale oczywiście to takie moje subiektywne zdanie Super śmiech

Mi też takie podejście bardziej się podoba. Z przymrużeniem oka Jestem za

Sam nie chciałbym, żeby przy okazji ekranizacji Dzieci Hurina zaprezentować, aż tak szerokie tło i zrezygnowałbym z części wstawek, które moim zdaniem do samej historii nie wnoszą za wiele. Oczywiście zależałoby mi, aby widz poczuł, że jest to opowieść osadzona w szerszym kontekście. Jednak robiłbym to w stopniu minimalnym. Niektóre rzeczy bym pominął, inne jedynie zasygnalizował i to tylko poprzez włożenie paru informacji w usta napotkanych postaci. Czasami lepiej pozostawiać widza z paroma pytaniami, czy niedopowiedzeniami. Poza tym generalnie jestem za tym podziałem. Uśmiech

Żeby nie było, w twórczości Tolkiena cenie każdy szczegół i lubię to, że nic tu nie pojawia się znikąd. Filmy, czy seriale żądzą się jednak trochę innymi prawami niż książki. Tutaj bardziej liczy się sama historia, a nadmiar faktów przesuwa szale trochę w stronę… kroniki? Mam też wrażenie, że tak jak pewne kwestie są ciekawe w książce, tak pokazanie choćby migawek z dziejów poszczególnych nacji wyszłoby w serialu dość nudnie i zwolniłoby niepotrzebnie akcję. Chce też zaznaczyć, że pominąć nie znaczy dla mnie wyciąć. Nie lubię jak podczas ekranizacji książek, twórcy mieszają w fabule (z filmów P.J. wzasadzie lubię tylko Drużynę Pierścienia, w której najmniej namieszał). Te rzeczy tam będą, tylko gdzieś daleko w tle. Oczywiście to moje subiektywne zdanie. Każdy z nas widzi to trochę inaczej, co nie znaczy gorzej. Ot co innego w duszy nam gra (no może nie do końca, inaczej nie rozmawialibyśmy ta tym forum Z przymrużeniem oka ).
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 19-04-2015 21:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko, że mi nie chodzi o kawę na ławę. Ale o na przykłąd takie wstawki. Kiedy pojawia się pierwsza wzmianka o Glaurungu, to migawka, dosłowni kilkunasto, dwudziestoparo sekundowa, ze starcia konnych jeźdźców Fingona z młodym jeszcze Glaurungiem.

Właśnie chodzi o migawki, nie przekraczające kilkudziesięciu sekund. Na tyle długie i na tyle dużo, by nawet nieobeznany widza załapał, ze jnest drugie, trzecie i czwarty dno opowieści, ale na tyle krótkie i oszczędne w przekazie by właśnie nie było kawy na ławę.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Scenariusz do Dzieci Hurina (Strona 4 z 4)

Skocz do: