Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(3) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Middle Earth Shadow of Mordor Shattered Memories Movie (Strona 4 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 12-01-2015 07:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Taka, a nie inna fabuła filmiku wynika z kontekstu gry, a potrzeby której został stworzony.
Czytaj - "filmik jest taki bo ktoś chce trzepać kasę podczepiając się pod Tolkiena".
Cytat:
Dlatego rozumiem tę konieczność odstąpienia od oficjalnego przebiegu relacji pomiędzy Celebrimborem a Sauronem.
Czytaj - "i trzepiąc tę kase nie ma nawet na tyle przyzwoitości by dzieło Tolkiena traktować z jakimkolwiek szacunkiem".
Cytat:
Jednakże to odstąpienie jest na tyle subtelne, żeby nie biło po oczach i nie zmuszało do ich zamknięcia z powodu zażenowania.
Jest subtelne niczym Smaug wpadający w odwiedziny do Throra...
Cytat:
mam wrażenie, że Tolkien zawsze miał problem z wiarygodnym uzasadnieniem, dlaczego zazwyczaj dobrzy ludzie czasami źle postępują
Masz złe wrażenie. Tylko wystarczy go uważnie czytać i odnosić się do niego i jego tekstów a nie własnych, niepodpartych sensownymi argumentami, wyobrażeń o nich.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 12-01-2015 07:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W końcu czegoś nie rozumiem. Czy jest to filmik zrobiony do gry, czy filmik niezależny od gry zrobiony przez fanów z materiałów video dołączonych do gry, który ma opowiadać historię pierścieni?
Niezależnie jednak od tego jak jest, obserwujemy zjawisko konstruowania alternatywnej wersji Śródziemia generowanej przez filmy i gry komputerowe, która poza nazwami własnymi, imionami i szeregiem elementów scenografii ma bardzo niewiele wspólnego z literackim pierwowzorem. I tylko czekać kiedy się pojawią tacy, który znają Śródziemie tylko jako kreację filmowo-komputerową (nie mam złudzeń, że już tacy są).
Jest to o tyle zabawne, że TE wydało wojnę fanom literatury zakazując de facto wszelkiej oficjalnej twórczości fanowskiej, piętnując fanfiki, utrudniając życie autorom fan-artów, a nie zauważyło, że pod bokiem wyrosła alternatywna wersja Śródziemia, więcej niż luźno traktująca literacką twórczość.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Paciorek
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 12-01-2015 08:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Filmik jest posklejany przez fanów z przerywników filmowych pojawiających się stopniowo podczas rozgrywki (główny bohater odblokowuje kolejne fragmenty wspomnień Celebrimora) ale montaż nie zmienia fabuły przedstawionej w grze.

Zmiany względem tekstów mają na celu wyłącznie usprawiedliwienie faktu że gracz może mieć aż tak wielki wpływ na świat przedstawiony i daje furtkę do kolejnych części, bo na końcu gry spoiler:po ubiciu większości populacji Mordoru i pomniejszego bossa - "Czarnej Ręki" główny bohater i duch zabierają się za wykucie KOLEJNEGO Pierścienia Władzy żeby pokonać Saurona wszystko mi się pomieszało .

Zaczęłam się zastanawiać jak duży wpływ mieli twórcy filmów na twórców gry. Czy ich wizja jest spójna i czy takie pomysły mieli już na etapie tworzenia Władcy Pierścieni? Może da się wychwycić w trylogii szczegóły zapowiadające takie sensacje.

Edit: Ok, jak przypomnę sobie Faramira albo ścięcie posła to nie wątpię, że się da.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 12-01-2015 10:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Paciorek napisał(a) (zobacz wpis):
Filmik jest posklejany przez fanów z przerywników filmowych pojawiających się stopniowo podczas rozgrywki (główny bohater odblokowuje kolejne fragmenty wspomnień Celebrimora) ale montaż nie zmienia fabuły przedstawionej w grze.

Wielkie dzięki, to teraz rozumiem. I wiem o co chodzi.

Cytat:
Zmiany względem tekstów mają na celu wyłącznie usprawiedliwienie faktu że gracz może mieć aż tak wielki wpływ na świat przedstawiony i daje furtkę do kolejnych części, bo na końcu gry spoiler:po ubiciu większości populacji Mordoru i pomniejszego bossa - "Czarnej Ręki" główny bohater i duch zabierają się za wykucie KOLEJNEGO Pierścienia Władzy żeby pokonać Saurona wszystko mi się pomieszało .

Nie będę w takim razie komentował założeń gry, poza tym, iż nie mają nic wspólnego z Tolkienem. Natomiast to potwierdza, co napisałem wyżej, że jesteśmy świadkami powstawania, a może już powstania alternatywnej wersji opowieści o Śródziemiu i Ardzie, która wykorzystuje sztafarz scenografii, nazwy własne (ciekawe, że TE tu się nie czepia, a nielicencjonowanych grafików a i owszem), by opowiedzieć historię, która ma bardzo niewiele wspólnego z twórczością Tolkiena i założeniami, które kierują światem przedstawionym w legendarium.

Cytat:
Zaczęłam się zastanawiać jak duży wpływ mieli twórcy filmów na twórców gry. Czy ich wizja jest spójna i czy takie pomysły mieli już na etapie tworzenia Władcy Pierścieni? Może da się wychwycić w trylogii szczegóły zapowiadające takie sensacje.

Edit: Ok, jak przypomnę sobie Faramira albo ścięcie posła to nie wątpię, że się da.

Nie jestem przekonanny, czy bezpośredni. Podejrzewam, że wpływ polegał na dwóch kwestiach. Po pierwsze Universal jako właściciel praw do ekranizacji WP i H, miał/ma prawo dysponowania licencją na wykorzystanie świata przedstawionego, w tym na wykorzystanie imin i nazw własnych. Twórcy gier nie muszą się użerać z TE, gdyż za odpowiedni procent zysków uzyskują zgodę od Tolkien Enrterpraises (nie mylić z Tolkien Estate).

Po drugie, ale ważniejsze, Jackson wprowadzajać zmiany i modyfikacje w ramach ekranizacji, przełamał swoiste tabu, uchylił furtkę, która uświadomiła innym możliwości tkwiące w legendarium Tolkiena, jako scenografii do gier i nie tylko.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 12-01-2015 16:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
(ciekawe, że TE tu się nie czepia, a nielicencjonowanych grafików a i owszem)

Bo zdaje się to licencja na bazie praw do ekranizacji? Czyli TE nic do tego, bo prawka ma kto inny. Zresztą, ponoć prawami do WP i H rozporządza wydawca, a nie TE?

Edit.

Doczytałam, no to właśnie napisałeś niżej. TE nie ma tu nic do gadania.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

GROSZ-ek
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 12-01-2015 17:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Paciorek napisał(a) (zobacz wpis):

Poniżej filmik z nieprzemontowanymi przerywnikami do gry w kolejności takiej, jak są odkrywane w trakcie rozgrywki:

Link

Całość składa się z 8 przerywników. Odstępstwa od kanonu wnoszą przerywniki 6 i 7 będące w zasadzie swoim powtórzeniem oraz część 8-go. Pomijając te 2 i pół filmika (oraz pierwszy, który jest miksem 2 scen z następnych przerywników i jako taki nie wnosi nic nowego) można otrzymać w miarę kanoniczną historię Celebrimbora: od momentu poznania Anatara/Saurona, współpracy przy wykuciu pierścieni władzy, odkrycia zdrady, po pojmanie i śmierć z ręki Saurona.

PS: Dla zainteresowanych: filmik ze scenami z Gollumem:

Link

Gollum zaskakująco dobrze oddany.

Ostatnio zmieniony przez GROSZ-ek dnia 12-01-2015 18:53, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 12-01-2015 21:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślicie, że to jest nietolkienowskie? To ciekawe co powiecie na zakończenie gry: Język

Link

W swojej minirecenzji jakiś czas temu napisałem, że "jako purytanin mam pewne problemy z ta grą". Muszę się usprawiedliwić: wtedy miałem za sobą tylko jakieś 20% fabuły. Ta gra osiągnęła absolutny możliwy szczyt sprzeczności z Tolkienem. Christopher po zobaczeniu tej gry już nigdy nie powiedziałby złego słowa o PJu. Nawet po premierze H3.

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 12-01-2015 23:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
-Pierścień wykuł Sauron, nie Celebrmimbor

Widziałam ten filmik. Tutaj także pierścień wykuł Sauron, a Celebrimbor na hipnozie jedynie dodał do niego napis "ash nazg..." Bo czymże innym Sauron świecił w oczy Celebrimborowi kilka razy? Wtedy np. gdy C. widzi Saurona z lśnieniem na dłoni, w której trzyma maczugę?
poz Uśmiech
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Temat: Middle Earth Shadow of Mordor Shattered Memories Movie (Strona 4 z 5)

Skocz do: