Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: "Hobbit" & "LOTR" - edycja fanowska (Strona 1 z 4)

Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GROSZ-ek
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 17-12-2014 13:01    Temat wpisu: "Hobbit" & "LOTR" - edycja fanowska Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam fanowskie przeróbki i sam próbuję działać w tym temacie. Mam własną edycję 2 i 3 części Matrixa, która oprócz tychże filmów, zawiera dodatki z "Ostatniego lotu Ozyrysa" oraz filmików do gry "Enter to the Matrix". Łącznie film trwa około 5 godzin. Jego montaż trochę trwał, ale dostarczył mi niezwykle wiele frajdy, no i jest się czym pochwalić w gronie znajomych.

Wracając do tematu, chciałbym - na bazie nadmiarowych scen z Hobbita i LOTR - zmontować nowy film o zmaganiach Gandalfa i Białe Rady z Sauronem. Chciałbym zaprosić wszystkich do dyskusji na temat tego, co ten film powinien zawierać. Może jako motyw przewodni powinien on przedstawiać historię Gandalfa? Jakieś sugestie?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 21-12-2014 10:13    Temat wpisu: Hobbit Purist Edit Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zaleta filmów Jacksona i polityki wydawniczej, jest to że w pewnym momencie dostajemy na tyle dużo materiału filmowego, że dysponując odpowiednim sprzętem jesteśmy w stanie dokonać własnej edycji filmów. Wspomniane w innym temacie TTT, jest dalekie od ideału, ale te pierwsze półtorej godziny ogląda się lepiej niż wersję kinową.
W przypadku Hobbita sprawa jest o tyle nieco trudniejsza, że faktycznie należałoby skrócić film do rozmiaru dwóch filmów, co jest realne. Zwłaszcza, że z pierwszego niemal połowa jest do wyrzucenia. W drugim już wiele nie wyrzucimy, choć pewnie byłoby dużo montażu. Pytanie co z trzecim, ale to warto zrobić jak już całość będzie w wersji rozszerzonej.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 27-12-2014 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

lis22 napisał(a) (zobacz wpis):
Pierwszy " Hobbit " jest, moim zdaniem, najwierniejszy książce i dodaje tylko Radagasta, Białą Radę, Sklane Olbrzymy i wspomnienie bitwy pod bramą Morii, więc nie wiem, gdzie Ty widzisz te 50% do usunięcia Z przymrużeniem oka

Film to nie książka i dobra ekranizacja nie polega na wiernym skopiowaniu książki. Dobra ekranizacja przede wszystkim skupia się na przesłaniu. A przesłanie Hobbita jest proste i bardzo podobne do WP: 1) czasami okazuje się, że ten mały i pogardzany jest najważniejszy; 2) cel nie uświęca środków; 3) powrót prawowitego króla.
ad 1) Dlatego Bilbo musi być w centrum opowieści. A dokładniej on, jego przemiana i przemiana stosunku do niego.
ad 2) Tu potrzebny jest tragizm i dramatyzm motywacji Thorina, ktory sam nie do końca wie po co się wyprawia, czy po to by odzyskać Erebor, czy tylko po to by odzyskać skarby.
ad 3) I znowu Thorin, potencjalny powracający król, który sprzeniewierza się swojej misji. Dlaczego, bo ulega chciwości, bo wierzy, że cel uświęca środki, bo pozwala by duma i pycha wzięły w nim górę nad dobrymi emocjami. Dlatego ginie, ale w śmierci znajduje odkupienie, a na jego miejsce pojawia się prawowity, sprawiedliwy król.
Nie musimy kopiować książki. H1, jest rozwleczone jak flaki z olejem. Dlatego jest tam do wycięcia 30-50%. By pokazać wędrówkę, nie trzeba niewiadomo ile wędrować z bohaterami. W kinie są sztuczki pozwalające pokazać długość wędrówki kilkoma chwytami. W efekcie byłoby to w filmie do 5 minut. Scena z kamiennymi gigantami, za długa a do tego głupia. Nie dlatego, że kamienne giganty, tylko dlatego, że w tym momencie powinna skończyć się historia, opisem, ze podróżnicy mieli pecha i zginęli przypadkowo zatłuczeni przez kamiennych gigantów. THE END i idziemy doma. Dalej gonitwa po kopalniach goblinów, długa, głupia i bez sensu. Dalej pojedynek na wiszącym drzewie na wiszącej skale, znowu, za długi i z umiarkowanym sensem. Te 30-50% to wyciskanie wody z filmu.

Cytat:
Dwa kinowe filmy po ok. 3-3,5 godziny, pod tytułem " Hobbit albo tam i z powrotem " part 1 i part 2. Kinowe premiery w odstępie sześciu miesięcy ( powiedzmy lato i zima ). Na Blu-Ray i DVD nie wychodzą pojedyncze filmy, tylko całość dopiero po premierze drugiego filmu. Wychodzą dwie wersje: kinowa i rozszerzona, dłuższa o jakieś dwie, trzy godziny materiału nie pokazanego w kinie, tworząc prawdziwą wersję rozszerzoną dla fanów.

Można wierzyć, że dłużej znaczy lepiej. Niestety nie znaczy. Może znaczyć ale nie musi. W filmie, tak, jak i w książce, liczy się pomysł, co chcemy powiedzieć i dlaczego. A dopiero potem dopasowana do pomysłu forma.

Przykładowo w przypadku LotR, jestem pewien, ze odpowiednio montując obecne trzy filmy w wersji extended, uzyskalibycmy film znacznie krótszy i znacznie lepszy.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 28-12-2014 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałem sobie H1, pod kątem skrótów i bez trudu i kombinowania molzna z tego filmu wyciąć ok. 30 minut. Co więcej twierdzę, że jest to dolna granica możliwych wycięć, choć górna nie przekracza pewnie 50 minut. Oczywiście to nie jest połowa filmu, nawet mniej niż 1/3, ale nadal oznacza, że H1 nie powinno być dłuższe niż 2 godziny, a spokojnie mogłoby mieć 1:50. Co do H2 to musiałbym przejrzeć, zwłaszcza EE i wtedy możnaby powiedzieć czy były by skróty, czy nie i jakie.
For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 08-01-2015 07:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po drugim obejrzeniu H3 wlaściwie liczę już tylko na jedno, że EE wszystkich trzech filmów będa zawierać tak dużo fajnego materiału, że da się z tego potem zmontować purist edition. Chociaż nie. Bo to nie o wierność książkowemu pierwowzorowi chodzi. Tylko o zmontowanie sensownego filmu, który nie będzie zanadto odbiegał od wydźwięku tolkienowskiego legendarium.
For the home of the holy
Powrót do góry

GROSZ-ek
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 17

Wysłany: 09-01-2015 10:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie my pierwsi wpadliśmy na pomysł przeróbki dzieł PJ. Poniżej linki do opisów kliku takich przeróbek:

Hobbit: An Unexpected Journey - Arkenstone Edition
Hobbit: Fire of the Dragon
Hobbit: Into the Fire
Hobbit: The Desolation of Superfluous Narrative
Hobbit: The Expected Cut of An Unexpected Journey
Hobbit: There and Back Again, Part I

Ponieważ co jakiś czas dochodzą nowe pozycje, można korzystać z tej listy wyszukiwania: http://www.fanedit.org/ifdb/jreviews/tag/franchise/lord-of-the-rings. Obejmuje ona nie tylko Hobbita, ale także fanowskie edycje LotR.

Niestety, dostęp do tych filmów jest niezmiernie trudny. Ciężko je znaleźć w Internecie, rzadko kiedy też są na torrentach. Dlatego bardziej mnie z tej bazy interesują scenariusze zmian, jakie są wprowadzane przez fanów. Bez tych scenariuszy, ciężko samemu bawić w edycje filmów. Przerobiłem to przy okazji montowania własnej edycji Matrix 2 i 3 w wersji rozszerzonej. Mając taki rozpisany scenariusz można bawić się w cięcie i sklejanie własnej wersji filmów.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 09-01-2015 15:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Domyślam się, ze nie my pierwsi. To w sumie fajnie wiedzieć, że tylu ludzi uznało, iż Jackson pojechał zbytnio po bandzie. A przy współczesnej technologii, trudno się dziwić, ze ludzie chcą choćby z ciekawości sprawdzić, czy istniejącego materiału nie da się inaczej zmontować. Uśmiech
For the home of the holy
Powrót do góry

pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 12-01-2015 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat dokładnie zgodny z moim tokiem rozumowania ostatnio tj.:
Dla mnie pierwsza część filmowego Hobbita była bliska ideału, a przynajmniej takiego jakiego mogłem oczekiwać po P.J-u tzn. bardzo dobre kostiumy i scenografie oraz w szczególności pokazanie retrospekcji z Ereboru i bitwy o Azanulbizar były dokładnie tym czego oczekiwałem (żeby pokazać więcej krasnoludów i ich historii tym bardziej że w LOTRze byli mocno zaniedbani) niestety wygląd kompanii Thorina oraz niepotrzebnie rozbudowana scena z olbrzymami <wiem 3D ma swoje wymogi>, a już na pewno Radagasta i jego teleportacje przez Góry Mgliste oraz nieszczęsny wciąż żyjący Azog i forma wprowadzenia orłów nie dość że niepotrzebnie zmieniona to jeszcze wtórna i nielogiczna - to już elementy trudne do przełknięcia. Za to idiotyczne sceny podczas ucieczki przed goblinami były nie do do zniesienia bo przypominały najgorsze sceny z filmowego Władcy (Legolas jeżdżący na deskorolce w Helmowym Jarze i jego wskakiwanie na konia itd.).
W związku z tym myśl o wycięciu tego co można wyciąć bez konieczności jakiejś większej edycji typu ingerencje w dźwięk itp.

Później był drugi film gdzie dodano jeszcze więcej scen które sprawiły, że ogólna ocena mimo rewelacyjnego przedstawienia Smauga i jego konfrontacji z Bilbem była sporo niższa niż filmu pierwszego. Głównie za sprawą scen z akrobacjami elfów podczas spływu beczkami oraz wyczynów Bombura, wątku z atakiem Bolga na Esgaroth, MEGA wtórnym i zupełnie nie potrzebnym wątkiem leczenia przez nie mającą tak w ogóle racji bytu elfkę, o wątku romantycznym nawet nie wspomnę oraz niestety mimo fajnego aktorstwa i nietragicznego pomysłu za bardzo przerysowane postacie włodarzy Esgaroth.
W tym wypadku już w kinie miałem ochotę sporo wyciąć.
Tuż przed pójściem do kina na H3 postanowiłem odświeżyć dwie poprzednie części w wersji rozszerzonej i przyznam że bez świadomego planu czy nastawienia oglądałem je głównie w ten sposób aby sprawdzić co da się wyciąć (czy np nie będzie zgrzytów z muzyką) i okazuje się że sporo można ciachać beż żadnego problemu, co ciekawe większość scen dodanych zachowałbym w dużej mierze:
- z H1 dodane dłuższe ujęcie z Ereboru gdzie widać okazany w H3 naszyjnik,napomknięcia o ostatnim pierścieniu krasnoludów,
- z H2 wszystkie sceny z Beornem, przekraczanie rzeki w Mrocznej Puszczy i wątek Thraina (choć nie pojmuję niekonsekwencji z jego okiem) w którym niestety widać że P.J szybko przeznaczył go do wersji rozszerzonej.

Będąc na H3 w kinie byłem zdruzgotany jak mało zostało z Jacksona którego ceniłem jako reżysera kręcącego w Śródziemiu, a do jak monstrualnych rozmiarów rozrosły się te aspekty które mnie drażnią w ekranizacji Władcy.
Niestety skutkowało to tym, że w tej części (poza początkiem który generalnie miał, według mnie, poziom znacznie wyższy od dalszego ciągu) zastanawiałem się, co zostawić dlatego, że warto a co musi niestety zostać w możliwie najbardziej okrojonej wersji aby nie namnażać jeszcze więcej niezamkniętych wątków - przynajmniej tych które powinny zostać lub które są zbędne ale nie da się ich całkiem pozbyć.
Na nieszczęście H3 okazał się rozwijać sporo z wątków i scen które bazując jedynie na H1 i H2 można by spokojnie wyrzucić. Pozostaje więc liczyć że wersja rozszerzona jeżeli nie doda niczego w ciągu trwanie pierwszych dwóch godzin i konieczne będzie po prostu drastyczne cięcie przynajmniej doda trochę scen na końcu które umożliwią zamknięcie przynajmniej części wątków dotyczących ról poszczególnych bohaterów po bitwie i ich losów (co z Bardem, z Dale, z Arkenstone, Dainem).

Podsumowując muszę przyznać z żalem że w tym wypadku to co od razu wydawało się dobrym pomysłem tj. zrobienie dwóch filmów może się udać ale trzech z materiału Jacksona zrobić się nie da, mimo że generalnie jestem zwolennikiem raczej wiernych ekranizacji i sceny zbędne dla rozwoju postaci lub np. nadmiernie spowalniające tempo narracji będące trudnym orzechem do przełknięcia dla przeciętnego widza oczekującego dobrego filmu a nie dobrej z naciskiem na wiernej ekranizacji.

PS. Zaznaczam, że dla mnie idealna wersja nie byłaby raczej dobrze wyważona np. pod kątem tempa bo na pewno zostawiłbym wszystkie piosenki i parę innych dłużyzn nie wnoszących niczego do fabuły a będące wierną ekranizacją książki lub zgodnych z moim jej odbiorem jako czytelnika.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Temat: "Hobbit" & "LOTR" - edycja fanowska (Strona 1 z 4)

Skocz do: