Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: H3: Recenzje (ze spoilerami) (Strona 24 z 25)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 25-10-2015 23:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ErienTulcawende napisał(a) (zobacz wpis):
Minusy - małe uzupełnienie
-fruwanie na nietoperku - zerżnięte bezczelnie z ...sami poszukajcie

Coś mi świta, że było coś takiego w dwu filmach - "Niekończąca się opowieść" tam jakiś koleś latał na nietoperzu ale wierzchem Uśmiech oraz chyba też w "Willowie" były te dwa małe elfy z dzidami. Takie wiecznie kłócące się - czy oni nie użyli raz nietoperza jako podwózki? Uśmiech
poz Uśmiech
tal

ErienTulcawende
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133
Nieobecny(a): pochłonięta robotą....

Wysłany: 26-10-2015 00:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
ErienTulcawende napisał(a) (zobacz wpis):
Minusy - małe uzupełnienie
-fruwanie na nietoperku - zerżnięte bezczelnie z ...sami poszukajcie

Coś mi świta, że było coś takiego w dwu filmach - "Niekończąca się opowieść" tam jakiś koleś latał na nietoperzu ale wierzchem Uśmiech oraz chyba też w "Willowie" były te dwa małe elfy z dzidami. Takie wiecznie kłócące się - czy oni nie użyli raz nietoperza jako podwózki? Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Pudło Z przymrużeniem oka "Atak klonów" - tylko tam to nie był nietoperz tylko jakiś robocik oczywiście - mnie chodziło o sposób uczepienia się tego czegoś, a nie że nietoperz. No i ogólnie pasuje do tematu prequeli i tandetnego efekciarstwa.
Ale to z Willow też muszę zobaczyć, bo nie kojarzę. Super śmiech

MUP - frakcja umiarkowanie krytyczna.

.....
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 30-10-2015 16:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na YT już można podejrzeć rozszerzone/dodane klipy (kilka było linkowanych na forum z FB). I muszę powiedzieć, ze jak na razie jestem bardziej rozczarowana, bo o czym wspominamy w kilku wątkach, mamy turbodoładowanie walki z "bestiami wojny" (okaleczone trolle, żal mi ich, mimo, że "to złe trolle były"), głupawe pościgi itp. No i biedny Alfrid, jednak mamy rozwinięcie losów postaci.

I wg mnie najciekawsze - rozwinięcie konfliktu elfów i krasnoludów, włącznie z rozszerzoną scena negocjacji z Thorinem. Niestety, dochodzi do walki, co w ksiązkowym Hobbicie nie miało miejsca. Za to minus dla filmu jako ekranizacji, ale dla bitwy fantasy samej w sobie - świetne. To się wytnie do ekranizacji losów Elwego Uśmiech Saurona ;D Ale - czy do konfliktu by nie doszło i w książce gdyby nie natarcie sił zła? hmmmm...

Możecie sobie narzekać na krasnoludzki sposób zwalczania elfickich strzał, dla mnie bomba, a mina Thranduila bezcenna. Plus Thranduil i Dain walczący z orkami, tego chyba nie było w kinówce (nie w całości).

Jest chyba coś więcej o przeszłości Thranduuila i Legolasa, ale pewnie wplecione w inne sceny, stąd fani tego nie wyłapali. Pewnie download z iTunes nie ma podziału na menu ze scenami dodanymi, jak dvd. A domyślam się, że stamtąd pochodzą klipy, wersja cyfrowa jest dostępna od 20 października. Ciekawe jak jest z dodatkami - ponoć jest jakaś ekstra zawartość na iTunes, ale czy wszystko, co na dvd/blu-ray?

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

ErienTulcawende
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 133
Nieobecny(a): pochłonięta robotą....

Wysłany: 30-10-2015 18:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Na YT już można podejrzeć rozszerzone/dodane klipy (kilka było linkowanych na forum z FB). I muszę powiedzieć, ze jak na razie jestem bardziej rozczarowana, bo o czym wspominamy w kilku wątkach, mamy turbodoładowanie walki z "bestiami wojny" (okaleczone trolle, żal mi ich, mimo, że "to złe trolle były"), głupawe pościgi itp. No i biedny Alfrid, jednak mamy rozwinięcie losów postaci.

I wg mnie najciekawsze - rozwinięcie konfliktu elfów i krasnoludów, włącznie z rozszerzoną scena negocjacji z Thorinem. Niestety, dochodzi do walki, co w ksiązkowym Hobbicie nie miało miejsca. Za to minus dla filmu jako ekranizacji, ale dla bitwy fantasy samej w sobie - świetne. To się wytnie do ekranizacji losów Elwego Uśmiech Saurona ;D Ale - czy do konfliktu by nie doszło i w książce gdyby nie natarcie sił zła? hmmmm...

Możecie sobie narzekać na krasnoludzki sposób zwalczania elfickich strzał, dla mnie bomba, a mina Thranduila bezcenna. Plus Thranduil i Dain walczący z orkami, tego chyba nie było w kinówce (nie w całości).

Jest chyba coś więcej o przeszłości Thranduuila i Legolasa, ale pewnie wplecione w inne sceny, stąd fani tego nie wyłapali. Pewnie download z iTunes nie ma podziału na menu ze scenami dodanymi, jak dvd. A domyślam się, że stamtąd pochodzą klipy, wersja cyfrowa jest dostępna od 20 października. Ciekawe jak jest z dodatkami - ponoć jest jakaś ekstra zawartość na iTunes, ale czy wszystko, co na dvd/blu-ray?

Właśnie moja pretensja jest o to, że zamiast turbodoładowanych walk mogliby dorobić coś fajniejszego i powyjaśniać niektóre wątki - zwłaszcza, że podobno musieli pozbyć się 10 minut scen rozszerzonych - nie wiem, co tam było, ale mam przeczucie, że jak mieli wybierać między akcją a scenami z dialogami to wybrali jeszcze więcej akcji, co było akurat zbędne.
Co do walki miedzyrasowej - PJ tak bardzo nam chciał przemycić Thingola, że nawet płaszcz Thranduila jest akurat szary. Język

MUP - frakcja umiarkowanie krytyczna.

.....

Ostatnio zmieniony przez ErienTulcawende dnia 30-10-2015 20:20, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 30-10-2015 19:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Ale - czy do konfliktu by nie doszło i w książce gdyby nie natarcie sił zła? hmmmm...

Oczywiście, że doszłoby, i na tym właśnie polega eukatastrofa w Hobbicie, nie jest nią przybycie orłów, ale paradoksalnie przybycie goblinów, gdyż powoduje, że dobrzy odstępują od walki między sobą.

Cytat:
Możecie sobie narzekać na krasnoludzki sposób zwalczania elfickich strzał, dla mnie bomba

Wrażenie to oczywiście robi, ale gdzie fizyka, gdzie mechanika, poszły spać. A nim padnie argument, ze to fantasy, tio przypomnę, ze Tolkien jasno powiedział, że Śródziemie to nie jakiś never never land, tylko nasza planeta w czasach legendarnych. A wiec panuja na niej prawa fizyki, chemii, mechaniki takie jakie znamy. Spektakularność jest fajna, ale niewiara znowu potrzbyje rzeźnickiego haka by zawisnąć, a on się dziwnie gnie i kolebie (znaczy ten hak).

Cytat:
Plus Thranduil i Dain walczący z orkami, tego chyba nie było w kinówce (nie w całości).

Nie widziałem tej sceny tutaj, wiec nie wiem, ale chyba nie było jej w całości.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 30-10-2015 23:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

No i biedny Alfrid, jednak mamy rozwinięcie losów postaci.

Lubię Pidżejowe rozwinięcia losów postaci pobocznych, bo wiele jest naprawdę interesująco rozwiniętych to jednak taki sposób śmierci - albo raczej w ogóle śmierć jakoś mi do niego nie pasuje. Jak dla mnie powinien być ukarany zatrudnieniem przy czyszczeniu szaletu Złośliwy uśmiech albo chociaż odbudowie miasta - w jakimś brudniejszym resorcie Złośliwy uśmiech To wydaje mi się, nie jest typ postaci, do której pasuje kara śmierci. Był wredny, chciwy i zdradziecki ale to jest jednak nadal postać komediowa. Jeśli przez zabicie jej chcieli ją trochę udramatyzować to moim zdaniem się im to nie udało. A jeśli chcieli, aby jego scena śmierci wyglądała odpowiednio komicznie i głupio - jak na komiczną postać, no to sądzę, że tym bardziej im się to nie udało. Wrażenie moje jest takie, że szkoda, że go zabili, a jeszcze bardziej szkoda że zabili go w sposób komiczny. A chyba nie o to im chodziło. Raczej chodziło o to, aby widz się cieszył z jego zguby Złośliwy uśmiech Mógłby imo zginąć odkupując winy, naprawiając się, albo odpracować je dla dobra miasta w jakiejś komicznej, brudnej pracy. Np. oczyszczania dnia jeziora - zamulonego Uśmiech

Cytat:
I wg mnie najciekawsze - rozwinięcie konfliktu elfów i krasnoludów, włącznie z rozszerzoną scena negocjacji z Thorinem. Niestety, dochodzi do walki, co w ksiązkowym Hobbicie nie miało miejsca.

Też mi się to nie podoba, jako zmiana niezgodna z książką. Ale film musiał chyba wyostrzyć ten konflikt. hmmmm... Skoro już zaczęto ten konflikt eksplorować to pewnie uznali, że lepiej jest pokazać jego bitewne efekty. Ale nie podoba mi się taka niezgodność z książką. Chociaż z drugiej strony patrząc na strony filmowego konfliktu oraz na postacie, które były w nim w książce to wydaje mi się, że to dwie różne sprawy są. Krasnoludy pod dowództwem szalonego Thorina i elfy równie zadufanego, butnego Thranduila nie są materiałem na rozmowy pokojowe przy piwku w namiocie, jak to mogłoby by się odbyć w książce. Gdy wprawdzie kłócili się o podział łupów, ale byli racjonalnymi graczami, że tak powiem. I nadal wierzyli w jakiś wspólny wyższy od łupów cel. W filmie Thorin za to zostaje opętany złotem, smoczą chorobą, która o ile pamiętam nie miała tak wielkiej roli w książce. Zaś Thranduil za wszelką cenę chce krasnoludy upokorzyć i zdominować. To nie jest wyjściowo sytuacja książkowa, w której daleko im było do - o ile pamietam - łapania za szable przeciwko sąsiadowi. To pewnie i efekty tej wyjściowej sytuacji nie dały się ukończyć na negocjacjach, i pogodzeniu tuż przed wjechaniem tam orków.

Cytat:
Możecie sobie narzekać na krasnoludzki sposób zwalczania elfickich strzał, dla mnie bomba, a mina Thranduila bezcenna.

To ucudacznienie jest, owszem. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać, że
krasnoludy jako rasa są bardzo uzdolnionymi mechanikami, technikami, kowalami. I, że miały tysiące lat walk a zatem rozwoju techniki wojskowej za sobą, tysiące lat doświadczenia. Z ich talentem, ogromną forsą, i koniecznością "wyścigu zbrojeń" czy na pewno taka "wyrzutnia" nie jest niemożliwa? Natomiast to co mnie bezwzględnie irytuje to czerwie. Mechanizmy "wyrzutni" przeciw strzałom to jedno, ale jak u licha orcza armia kontrolowała te czerwie? Robiły im tunele - zgodna, ale skoro przez te tunele miała przejść armia to czerw musiał być jakoś skierowany na bok, w miejsce, w którym by tej armii nie rozplaskał Uśmiech Czerw robi tunel i wyłazi po drugiej stronie, ok, ale wtedy musi zatrzymać się na wierzchu, i nie wrócić sobie tą samą drogą, bo armia własnie lezie przez ten tunel. Czerwie nie wyglądają mi na szczególnie bystre - są tylko zwierzątkami "pociągowymi", wykonującymi jedno zadanie. To jak oni je kontrolowali, żeby nie wytłukły im armii wracając do tunelu? Śmiech Natomiast wyrzutnie są w porządku - to tylko maszyny, można je kontrolować. Ale co do wyrzutni. Czy nie jest możliwe - zaprojektowanie, zbudowanie, no, nie wiem, rodzaju balisty lub kuszy, która wielkie i ciężkie metalowe łańcuchy przed ich wystrzeleniem wprowadzałaby w ruch wirowy? Tak jak kulomiot, który rzuca kulą rozpędzając ją obrotami ciała? Potem takie łańcuchy leciałyby obracając się jak właśnie przy rzucie kulą i siekałyby każdy rodzaj napotkanych pocisków. Tworząc zaporę. Taka krasnoludzia tarcza antyrakietowa Uśmiech Pomysłowość projektantów dawnej broni na przykład w Azji powinna nas nakierować na taki trop. Miałam kiedyś wielką encyklopedie historii militariów, gdzie były opisane takie cuda z dawnych Chin, robiące masom ludzi krzywdę na tak interesujące sposoby, że mózg skwierczy Uśmiech
poz Uśmiech
tal

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 31-10-2015 00:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Lubię Pidżejowe rozwinięcia losów postaci pobocznych, bo wiele jest naprawdę interesująco rozwiniętych

Na przykład, które?

Cytat:
Wrażenie moje jest takie, że szkoda, że go zabili, a jeszcze bardziej szkoda że zabili go w sposób komiczny.

A to było komiczne?

Cytat:
To ucudacznienie jest, owszem. Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać, że krasnoludy jako rasa są bardzo uzdolnionymi mechanikami, technikami, kowalami. I, że miały tysiące lat walk a zatem rozwoju techniki wojskowej za sobą, tysiące lat doświadczenia. Z ich talentem, ogromną forsą, i koniecznością "wyścigu zbrojeń" czy na pewno taka "wyrzutnia" nie jest niemożliwa? (...) Natomiast wyrzutnie są w porządku - to tylko maszyny, można je kontrolować. Ale co do wyrzutni. Czy nie jest możliwe - zaprojektowanie, zbudowanie, no, nie wiem, rodzaju balisty lub kuszy, która wielkie i ciężkie metalowe łańcuchy przed ich wystrzeleniem wprowadzałaby w ruch wirowy? Tak jak kulomiot, który rzuca kulą rozpędzając ją obrotami ciała? Potem takie łańcuchy leciałyby obracając się jak właśnie przy rzucie kulą i siekałyby każdy rodzaj napotkanych pocisków. Tworząc zaporę. Taka krasnoludzia tarcza antyrakietowa Uśmiech Pomysłowość projektantów dawnej broni na przykład w Azji powinna nas nakierować na taki trop. Miałam kiedyś wielką encyklopedie historii militariów, gdzie były opisane takie cuda z dawnych Chin, robiące masom ludzi krzywdę na tak interesujące sposoby, że mózg skwierczy Uśmiech
poz Uśmiech
tal

Nie rozumiesz, tu nie chodzi o mechanikę, jako dziedzinę konstruowania maszyn i urządzeń. Jestem pewien, że można stworzyć taki mechanizm. Tu chodzi o mechanikę i fizykę lotu takiego pocisku. Biorąc pod uwagę masę pocisku i masę takiego łańcucha, pojawia się problem stabilności lotu. Taki łańcuch by być skuteczny musi mieć odpowiednią masę, a by zachować stabilne obrotu musi być odpowiednio obciążony na końcu, gdyż inaczej nie będzie odpowiedniego efektu. Jego osią obrotu jest pocisk, który musi mieć odpowiednią energię postępową by ruch obrotowy łańcucha nie zakłócał znacząco jego lotu. Musi bowiem przeciwstawić się dużej energii na którą składają się masa łańcucha z obciążeniem i prędkość obiegowa, która musi być na tyle duża by zniszczenie strzały nie zakłóciło ruchu obiegowego. W związku z tym pocisk albo musiałby mieć bardzo dużą masę (a wtedy jak go wystrzelić), albo przy małej masie bardzo dużą prędkość lotu (jak to osiągnąć). A w tym wszystkim nie uwzględniłem jeszcze oporu powietrza. Ktoś z większą znajomością fizyki ubrałby to we wzory i liczby.

Tak na prawdę filmy PJ-a pokazują pewien problem, który wprowadziła technologia cyfrowa. W komputerze można wygenerować każdy obraz bez oglądania się na prawa fizyki, biologii i innych nauk ścisłych i eksperymentalnych. I twórcy korzystają z tego, tylko nie załapują, że to droga do nikąd. Spektakularność to za mało, przesadzona śmieszy i drażni.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 286

Wysłany: 31-10-2015 00:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Wrażenie to oczywiście robi, ale gdzie fizyka, gdzie mechanika, poszły spać. A nim padnie argument, ze to fantasy, tio przypomnę, ze Tolkien jasno powiedział, że Śródziemie to nie jakiś never never land, tylko nasza planeta w czasach legendarnych. A wiec panuja na niej prawa fizyki, chemii, mechaniki takie jakie znamy. Spektakularność jest fajna, ale niewiara znowu potrzbyje rzeźnickiego haka by zawisnąć, a on się dziwnie gnie i kolebie (znaczy ten hak).

Z tą zgodnością z prawami fizyki u Tolkiena bym się nie do końca zgodziła. Jakby nie patrzeć to chodzenie Legolasa po powierzchni świeżo spadłego śniegu oznacza, że albo elfy były tak lekkie, że prawie niematerialne (i wtedy kretyńskie pomysły PJ z mostem i nietoperzami nabierają prawdopodobieństwa), albo Legoś miał stópki jak rakiety śnieżne co radykalnie zmienia kanon piękna elfich ciał.

Ale z zarzutami odnośnie pomysłów PJ we wszystkich częściach Hobbita jak najbardziej się zgadzam, zwłaszcza w odniesieniu do części trzeciej...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 23, 24, 25  Następna

Temat: H3: Recenzje (ze spoilerami) (Strona 24 z 25)

Skocz do: