Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Królestwo Orophera i Thranduila w II i III Erze (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 17-12-2014 17:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myslę, że nie da się rozstrzygnąć kiedy Thranduil przeniósł się z Emyn Duir. Moim zdaniem albo był to 1000-1300 albo po 1975 roku. Między 1300-1975 terenu na północny zachód od Puszczy były kontrolowane przez Angmar i nie wiemy, jak daleko na wschód ta kontrola sięgała. Dlatego zresztą uważam, ze było to ok. 2000 roku, ale jest to tylko moje przekonanie, nie poarte twardymi dowodami.
Tak czy inaczej, aż do końca III Ery Thranduil pozostanie w nowej siedzibie. W efekcie północno-wschodnia część Puszczy, wraz z terenami na północ od Celduiny, z Ereborem i Żelaznymi Wzgórzami stanie się ostoją sił wrogich Sauronowi.
Mam też wrażenie, że Thranduil albo nie podzielał ojca stosunku do krasnoludów, albo był na tyle mądry, by po doświadczeniach wojny Ostatniego Sojuszu uznać, że nie musi ich kochać by mieć w nich sojuszników. Fakt, o którym wspomniała Geirve, że krasnoludowe pomagali mu we wzniesieniu jego ostatniej siedziby, jest tego dowodem. Wzmianka o kolczudze dla elfiego księcia, może zaś wskazywać, że krasnoludowie z Ereboru dostarczali elfom uzbrojenia. Wydaje się, że jeszcze przed przybyciem Smauga wytworzyło się między Tawarwaith, krasnoludami z Ereboru i ludźmi z Dal i Esgaroth, korzystne dla wszystkich stron modus vivendi.
Na pewno zaś takie wytworzyło się po Bitwie Pięciu Armii. Zwłaszcza, że Dain niewątpliwie był typem władcy, który umiał zadbać o dobre relacje, a że miał partnerów w Bardzie i Thranduilu właśnie, to i wzajemne relacje były, jak wiele wskazuje, dobre.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 19-12-2014 15:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnie informacje jakie mamy od królestwie Thranduila są związane z wojną o Pierścień.

12 marca 3019 roku siły Dol Guldur zaatakowały pierwszy raz Lórien
15 marca dochodzi do Bitwy pod Drzewami, w której Thranduil odpiera atak z Dol Guldur. Tego samego dnia dochodzi do drugiego ataku na Lórien.
17 marca dochodzi do bitwy w Dal. Początek oblężenia Ereboru.
22 marca Trzeci atak na Lórien.
po 25 marca Celeborn i Galadriela atakują i zdobywają Dol Guldur, Thranduil wypiera wroga z północnej części Mrocznej Puszczy
W dzień elfickiego Nowego Rolu Thranduil i Celeborn spotkali się po środku Mrocznej Puszczy. Thranduil przejął panowanie nad cała północną częścią aż po Emyn Duir a Celeborn nad południową. O ile jednak władztwo Celeborna dośc szybko upadło na skutek emigracji elfów z Lorien. To władztwo Thranduila miała przetrwać długo w ciągu IV Ery. Kiedy ostatecznie upadło? Tego nie wiemy.

For the home of the holy
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 257

Wysłany: 21-12-2014 16:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
a może resztki klątwy Mandosa też tu zadziałały?

Niby dlaczego? Oropher był Sindarem, klątwa Mandosa go nie obowiązywała?

Cytat:
Taki spokój trwał przez około 1000 lat, gdy około 1050 roku cień i złe stwory pojawiły się w południowym Mirkwood, ale o tym w następnych wpisach

Może właśnie to był moment na przenosiny? Ja też jakoś bardziej skłaniam się do wizji, że przenieśli się i na bieżąco budowali mrocznopuszczańskie Menegroth, choć poprzeć tego konkretnie nie mogę.

Cytat:
Mam też wrażenie, że Thranduil albo nie podzielał ojca stosunku do krasnoludów, albo był na tyle mądry, by po doświadczeniach wojny Ostatniego Sojuszu uznać, że nie musi ich kochać by mieć w nich sojuszników. Fakt, o którym wspomniała Geirve, że krasnoludowe pomagali mu we wzniesieniu jego ostatniej siedziby, jest tego dowodem.

Być może zdawał sobie sprawę, jakie ma z tego korzyści, i nie widział powodu do tworzenia konfliktów (choć PJ zaserwował nam inną wizję).

Cytat:
To władztwo Thranduila miała przetrwać długo w ciągu IV Ery. Kiedy ostatecznie upadło? Tego nie wiemy.

Nie wiemy i to jest bardzo ciekawe. W dodatkach do WP mamy:
Cytat:
Elfy Leśne spokojnie mieszkały w Zielonym Lesie, w Lorien natomiast wiodło smutne życie niewielu już tylko z jego dotychczasowych mieszkańców i w Caras Galadhon nie stało światła ni pieśni.

Wiemy, że Legolas odpływa po śmierci Aragorna około 120 roku IV ery. Nic jednak nie wskazuje na to, by był to koniec Królestwa jego ojca; z drugiej strony, Elfowie Leśni byli jednymi z ostatnich, którzy wciąż żyli w Śródziemiu. Interesujące, czy i kiedy wszyscy odpłynęli, a może niektórzy pozostali i "uwiędli"?

Aragorn7

Wpisy: 599

Wysłany: 15-01-2017 11:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Warto też zaznaczyć, że Oropher trzykrotnie zmieniał siedzibę w ciągu II Ery.
Możemy przyjąć, że pierwsze przenosiny były pod wpływem działalności Galadrieli i Celeborna, wiec być może nawet przed 1350 rokiem. Kompletnie nie wiemy dokąd, choć wiemy gdzie znajdowała się jego siedziba pod koniec II Ery. Prawdopodobnie, druga siedziba Orophera znajdowała się gdzieś pomiędzy Polami Gladden a Drogą Krasnoludów. Potem, zapewne po 1700 roku pod wpływem groźby ze strony Saurona przeniósł się dalej na północ. Załozył siedzibę w zachodnich dolinach Emyn Duir, a jego lud mieszkał i kontrolował tereny na zachód od tych gór i północ od Drogi Krasnoludów.
Pomimo tych wędrówek i niechęci do Galadrieli, Oropher przez całą II Erę utrzymywał kontakt z Lórien pod władzą Amdira. Tym bardziej, że Galadriela nie zamieszkała tam na stale, ale wędrowała pomiędzy LIndonem, Imladris, Lorien i Belfalas.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Zastanawiałem się skąd dokładnie te informacje - wytłuszczone przez mnie, czy to Twoje przemyślenia i dedukcja, czy gdzieś to mamy podane i już już miałem pytać, ale jakoś sam znalazłem Elfik
Z Unfinished Tales, Part 3, Ch 1, The Disaster of the Gladden Fields: Notes, Note 14

Cytat:
Long before the War of the Alliance, Oropher, King of the Silvan Elves east of Anduin, ... had left their ancient dwellings about Amon Lanc.... Three times he had moved northwards, and at the end of the Second Age he dwelt in the western glens of the Emyn Duir, and his numerous people lived and roamed in the woods and vales westward as far as Anduin, north of the ancient Dwarf-Road (Men-i-Naugrim).

Z tego wynika, że kontrolowane tereny na zachód to nie tylko obszar Puszczy po zachodniej części Emyn Duir, ale też tereny aż do samej Anduiny.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 16-01-2017 15:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Zastanawiałem się skąd dokładnie te informacje - wytłuszczone przez mnie, czy to Twoje przemyślenia i dedukcja, czy gdzieś to mamy podane i już już miałem pytać, ale jakoś sam znalazłem Elfik
Z Unfinished Tales, Part 3, Ch 1, The Disaster of the Gladden Fields: Notes, Note 14

To moje porzemyślenia i dedukcja bazujące na The Disaster of the Gladden Fields, jak i fragmentach z Historii Galadrieli i Celeborna.

Cytat:
Z tego wynika, że kontrolowane tereny na zachód to nie tylko obszar Puszczy po zachodniej części Emyn Duir, ale też tereny aż do samej Anduiny.

To może z tego wynikać. Ja przyjąłem tak, jak przyjąłem, gdyż Dolinę Anduiny zamieszkiwali Edaini (zob. Of Dwarwes and Men) i nie wiem, a raczej nie jestem przekonany, że uznawali zwierzchnictwo Orophera. Ogólnie czy to Lórien, czy władzto elfów z Wielkiej Zielonej Puszczy ograniczało się do terenów zalesionych.

For the home of the holy
Powrót do góry

Aragorn7

Wpisy: 599

Wysłany: 10-04-2017 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:

To może z tego wynikać. Ja przyjąłem tak, jak przyjąłem, gdyż Dolinę Anduiny zamieszkiwali Edaini (zob. Of Dwarwes and Men) i nie wiem, a raczej nie jestem przekonany, że uznawali zwierzchnictwo Orophera. Ogólnie czy to Lórien, czy władzto elfów z Wielkiej Zielonej Puszczy ograniczało się do terenów zalesionych.

Mało tego.
Otóż w Unfinished Tales jest w Dodatku B taka wzmianka:

Cytat:
I tak, według pewnej rozprawy, królestwo Thranduila sięgało lasów rosnących wzdłuż zachodnich brzegów Długiego Jeziora i wokoło Samotnej Góry i granice jego nie zmieniły się, aż do nadejścia wygnanych z Morii krasnoludów i pojawienia się Smoka. Zamie-szkujący to królestwo lud elfów przywędrował z południa i był spokrewniony z sąsiadami z Lorien. Mieszkał jednak w Wielkim Zielonym Lesie na wschód od Anduiny.

W Drugiej Erze król tego ludu, Orofer [ojciec Thranduila, ojca Legolasa] wycofał się na północ za Pola Gladden. Uczynił to, by uwolnić się od sąsiedztwa rosnących w siłę, agresywnych krasnoludów z Morii, która stała się największą siedzibą tego plemienia w całych dziejach. Miał za złe Kelebornowi i Galadrieli, że nie pytając nikogo o zdanie, osiedli w Lorien. Niemniej w owym czasie żadne niepokoje nie nawiedzały jeszcze terenów między Zielonym Lasem a Górami i aż do Wojny Ostatniego Sojuszu jego lud utrzymywał łączność z pobratymcami po drugiej stronie Rzeki. Mimo pragnienia Elfów Leśnych, by jak najmniej mieszać się w sprawy Noldorów, Sindarów, krasnoludów, ludzi czy Orków, Orofer potrafił przewidzieć, że pokój nie powróci, o ile nie pokona się Saurona. Tak zatem zebrał wielką armię (ponieważ wielu już miał wtedy poddanych) i przyłączył się do mniejszej armii Malgalada z Lorien i razem z nim poprowadził oddziały Elfów Leśnych do bitwy.

Pisownia oryginalna z polskiego tłumaczenia - Orofer Z przymrużeniem oka
Generalnie to dowodzi, że jego włości w tym okresie mogły rozciągać się nawet poza zachodni brzeg Anduiny, skoro wycofał się na północ za Pola Gladden, które przecież leżały po zachodniej stronie Anduiny.
Tak jak wyżej w temacie napisałeś, w tym okresie na tych terenach panował jeszcze względny spokój i Leśny Lud nie mieszał się w sprawy innych Elfów i Krasnoludów, a odsuwanie się od innych plemion sugeruje, że Oropher starał się ten stan utrzymać jak najdłużej.
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 10-04-2017 15:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a):
Generalnie to dowodzi, że jego włości w tym okresie mogły rozciągać się nawet poza zachodni brzeg Anduiny, skoro wycofał się na północ za Pola Gladden, które przecież leżały po zachodniej stronie Anduiny.

Nie jestem przekonany. Sam fakt, że Gladden Fields leżały po zachodniej stronie Anduiny jeszcze nie musi świadczyć o tym, że królestwo Orophera rozciągało się także na zachodni przed Anduiny. Gladden Fields były po prostu punktem odniesienia. Zresztą chociaż o bitwie, w której zginął Isilidur mówimy jako o Katastrofie na Polach Gladden, to przecież miała ona miejsce na wschodnim brzegu Anduiny.

For the home of the holy
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 10-04-2017 15:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A czy Pola Gladden nie rozciągały się po obu brzegach rzeki? Z tego co patrzę na największą z map dołączonych do WP to "Gladden Fields" mamy napisane na wschodnim brzegu (https://i2.wp.com/blog.lefigaro.fr/hightech/middle-earth-map.jpg, przepraszam, nie chciało się załadować, więc dałem linka).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Królestwo Orophera i Thranduila w II i III Erze (Strona 3 z 4)

Skocz do: