Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Spotkanie w Eregionie - Galadriela pogardzała Annatarem? (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 09-10-2014 18:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ellesare napisał(a) (zobacz wpis):
Celebrimbor stanął też na drodze Sauronowi, broniąc siedziby Gwait-i-Mirdain, tak jak Finwe zagrodził drogę Melkorowi. Tolkien bardzo lubi powtarzać pewne motywy, czyż nie?

Owszem Tolkien lubił powtarzać pewne motywy i robił to świadomie, tak jak w przypadku Upadku pierwszych ludzi i potem Numenorejczyków, wątku Pana Darów. Ale w tym wypadku nie widzę jakiegoś wielkiego powtórzenia. Sytuacje są odmienne, to co łączy to obrona domu przed wrogiem. Formenos zostało zaatakowanie znienacka (zawsze się zastanawiałem co to ten nienacek Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech) Ost-in-Edhil nie. Finwe zostaje zaskoczony, Celebrimbor ma możliwość ucieczki wycofania się, ale wybiera pozostanie i walkę. U Finwego trudno mówić o pojedynku w obliczu ataku Ungolianty i Morgotha, u Celebrimbora to klasyczny pojedynek. Pośmiertne losy ciał obu panów też są inne. Jeżeli to powtórzenie a tym bardziej kalka, to bardzo rozciągamy definicje pojęcia.

Cytat:
Jednak Feanor był ognistym duchem, obosiecznym mieczem. Celebrimbor nie był tak zaciekły, mimo licznych podobieństw do dziadka. Właściwie, do Feanora świetnie pasuje angielskie słowo "fierce". Kojarzy się z "fire".

A tu w 100% zgoda. Podobywuje mi się fierce Feanor. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 47

Wysłany: 09-10-2014 18:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Owszem Tolkien lubił powtarzać pewne motywy i robił to świadomie

Tak wiem i nie mówię, że mi się to nie podoba - lubię symboliczne "powtarzanie" pewnych motywów u Tolkiena. Daje to moment na zatrzymanie się i pomyślenie: zaraz, gdzieś kiedyś było coś podobnego. hmmmm... No tak, to przecież NOLDOROWIE Nie Nie

M.L.

Wysłany: 09-10-2014 19:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ale mi nie chodzi o podobanie się, czy niepodobanie się. Tylko o to, że ten konkretny przypadek, jak dla mnie, nie jest przykładem tego rodzaju powtórki. To bardzo dalekie nawiązanie i chyba bardziej do obrony domu, swego gniazda, niż do konkretnego przypadku.
Tym bardziej, że w wypadku Finwego, to jest czysty przypadek, gdyby Finwe udał się z synem do Valmaru, to nic by mu się nie stało.
Tymczasem Celebrimbor dokonuje świadomego wyboru, który można odczytywać jako poświęcenie/odpłatę/zadośćuczynienie za swój błąd. A to, że obaj giną na progu swych domów, to pewien symbol. Progu domu, jako granicy między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną, a granica zawsze jest niebezpieczna. Ale chyba zbyt daleko poszedłem w tym offtopie. Przepraszam. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

For the home of the holy
Powrót do góry

Ellesare
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 47

Wysłany: 09-10-2014 19:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

nie, ok, może po prostu mi się tak skojarzyło i nie zauważyłam jak luźne jest to skojarzenie. Chodziło też o motyw, jak to ktoś kiedyś powiedział "drugoplanowości drugiej ery", czyli że druga era jest trochę podobna do pierwszej, ale ścierające się siły są już mniejszego kalibru (mimo to i tak ją uwielbiam, taka era spisków i podstępów Złośliwy uśmiech ) Dlatego skojarzyło mi się starcie większych (Morgotha i Finwego) z jakby ich mniejszymi "przedstawicielami" (Sauronem i Celebrimborem). I to jeszcze na progu swych domów. Chociaż masz rację, trochę to naciągane skojarzenie Uśmiech

Jest w ogóle gdzieś jakiś konkretny opis tego pojedynku (chodzi o Eregion)? Bo nie przypominam sobie go w podstawce. Może gdzieś w HoME?

M.L.

Wysłany: 09-10-2014 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jedyny jaki znam jest w "Historii Galadrieli i Celeborna" w Niedokończonych Opowieściach. Żadnej innej wersji pochodzącej od Tolkiena nie znam. Jeżeli na cokolwiek liczę to na to, że może jednak wśród kwitów z pralni są jeszcze jakieś perełki dotyczące właśnie Drugiej Ery. Niezbyt duża to nadzieja, ale cichutko sobie marzę, że może jednak, może gdzieś.

Natomiast wracając do głównego wątku samo przybranie imienia Annatar, jest nawiązaniem do wcześniejszej działalności Melkora. Pytanie czy Finrod przekazał siostrze "Opowieść Adaneli" i czy czasem jej znajomość (choćby pobieżna) nie była źródłem podejrzliwości Galadrieli.
Choć z drugiej strony poza Finrodem elfowie nie za bardzo przejmowali się ludzkimi opowieściami.

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Spotkanie w Eregionie - Galadriela pogardzała Annatarem? (Strona 4 z 4)

Skocz do: