Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Historie w legendarium opowiedziane z perspektywy Zachodu? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herudin Tauron
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 23-09-2014 21:46    Temat wpisu: Historie w legendarium opowiedziane z perspektywy Zachodu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam serdecznie. Mam mały problem i liczę na Waszą pomoc. Otóż zdawało mi się, że czytałem kiedyś wypowiedź Tolkien w której mówił on, że historie zawarte w Hobbicie, Władcy i Silmarilionie są opowiedziane z perspektywy Zachodu i gdyby miały one pokazywać prawdziwą historię to nieco by się różniły. I teraz pytanie. Czy faktycznie Tolkien coś takie napisał czy powiedział czy też po prostu mi się z czymś pomyliło ?

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 23-09-2014 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ponieważ nie tak dawno czytałam "Listy" wiem, że najpewniej to w nich było coś takiego. Rano sprawdzę, gdzie dokładnie. Nie wiem ale wydaje mi się, że nie napisał czegoś takiego w żadnej przedmowie czy wstępie do LOTR, prawda?
poz Uśmiech
tal

Herudin Tauron
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 24-09-2014 07:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W Lotr na pewno tego nie było. Właśnie wydaje mi się, że w Listach coś takiego znalazłem, ale czytałem je już dawno.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 24-09-2014 09:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szczerze pisząc nie pamiętam takiego stwierdzenia, ale listy czytałem, już jakiś czas temu. Nie jest to wykluczone, choć za bardzo mi pachnie współczesnością i współczesnymi trendami.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

KacperP
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 24-09-2014 14:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też Listy czytałem jakiś czas temu i nie kojarzę takiej wypowiedzi Tolkiena(choć oczywiście mogłem coś przeoczyć), ale ta inna perspektywa kojarzy mi się z książką pt. ,,Ostatni Władca Pierścienia,, K.J. Yeskova

Gwanunig
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 24-09-2014 22:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie jestem znawcą listów, żeby odpowiedzieć Ci na to pytanie. Ale to bardzo ciekawa kwestia. Nawet w tak wspaniałym Númenorze lęgło się zło. Nie mówię tutaj o czasach panowania "Złotego", czyli Ar-Pharazôna, ale o latach wcześniejszych. Podział na stronnictwa, czyli "Wiernych" i "Ludzi Króla", późniejsza "zimna wojna domowa" (nie ma dowodów że doszło do starć) w królestwie. Później to doprowadziło do powstania Czarnych Númenorejczyków itd. Potem "Waśń rodzinna" w Gondorze itd. Przykłady można mnożyć. Zmierzam do tego, że przez Gandalfa i innych bohaterów dobra można dojść do przekonania, że całe zło w Śródziemiu to zaplanowana operacja pierw Melkora, a potem Saurona. I z jednej strony to prawda (tutaj kolejny przejaw religijnych powiązań twórczości Tolkiena - przypomina to działalność Szatana), z drugiej strony nie do końca - to ludzie mają złą naturę, i nawet kiedy Szatana, Melkora, Saurona na świecie brakuje, to sami sobie go znajdziemy, pod inną postacią, albo w sobie. Myślę też, że ten drugi fakt najbardziej zobrazował Tolkien w "epilogu" całej swojej twórczości (o ile tak to mogę nazwać), czyli w Nowym Cieniu. Chodzi mi o to, że nie tylko Sauron ma swoje za uszami, ale i "Zachód". A czy doprowadzenie do śmierci dziesiątek (setek?) tysięcy niewinnych Númenorejczyków przez Eru Ilúvatara do spółki z Valarami jest takie szlachetne, dobre, i jest sprawiedliwą karą za błędy króla i jego stronnictwa? A tutaj z kolei zalanie wyspy i uratowanie części "Wiernych" przez Elendila, który przypomina Noego. Chryste, jak człowiek rozmyśla o tym wszystkim dochodzi do jednego wniosku - ale ten Tolkien miał łeb!

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Historie w legendarium opowiedziane z perspektywy Zachodu? (Strona 1 z 1)

Skocz do: