Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: Druga Era - prawdziwie niedokończona opowieść (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 14-07-2014 00:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Formalnie II Era ma 3441 lat, a III Era 3021, ale jak napisałeś III Era koncentruje się na niewielkim wycinku czasowym od około 2940 w Hobbicie do
końca Ery - 3021 roku.
W tak niewielkim wycinku czasowym mamy dużo opisów a co najważniejsze o czym napisze niżej, ze cały czas mamy do czynienia z tymi samymi bohaterami.
Z kolei w II Erze jest wiele ciekawych wydarzeń słabo opisanych, które spokojnie mogłyby być kanwą "Opowieści o Elfach" itp.

Ale to właśnie wynika jedno z drugiego: mamy mniej opisów, mniej danych, nie mamy tyle wiedzy o bohaterach z tamtych czasów, trudniej nam się z nimi utożsamiać.
A przecież to postaci nie mniej ciekawe.
Gdyby powstała osobna książka na temat II Ery to byłaby równie mocno "pochłaniana" jak te inne.

Dla mnie II Era to takie "Niedokończone Opowieści" , bo choć teoretycznie mniej więcej wiemy co się zdarzyło to brakuje szczegółów.
Fajnie, że trochę popiszemy na temat tej Ery Uśmiech

Połączę razem te fragmenty, gdyż obracają się wokół tego samego.
W przypadku drugiej Ery nie mamy opowieści, a co za tym idzie bohaterów, która byłaby na tyle dokładnie opisana i na tyle wciągająca, by wzbudzić zainteresowanie. "Aldarion i Erendis" są zbyt krótkie, niedokończone i w pewnym sensie zbyt współczesne. To dramat rodzinny, który mógłby się odbyć w każdym entourage'u. Ciekawy, dobrze napisany, przynoszący sporo wiadomości od Numenorze i Śródziemiu w tamtej epoce, ale to nie ten rodzaj opowieści, który by wciągnął tak jak Władca. "Historia Galadrieli i Celeborna" to tylko szkic do czegoś co mogłoby być interesującym zapisem kronikarskim, trochę w stylu Silma, ale za krótkie i niedokończone. W przypadku "Tal-Elmara to nawet za mało by powiedzieć, że historia dobrze się zapowiada.
Tak więc interesujące potencjalne wątki są i właściwie na tym można skończyć. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wen
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 15-07-2014 08:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z czasów, gdy Druga Era nie była zwana jeszcze Drugą Erą mam jeszcze jedną "niedokończoną opowieść". Chodzi mi o dwa rozdziały poświęcone Numenorowi z "The Lost Road". Niestety Tolkien nie zdecydował się napisać bardziej szczegółowej opowieści dotyczącej ostatnich dni Numenoru, a poprzestał jedynie na różnych wersjach dość ogólnego "Upadku Numenoru".
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 15-07-2014 09:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wen napisał(a) (zobacz wpis):

Z czasów, gdy Druga Era nie była zwana jeszcze Drugą Erą mam jeszcze jedną "niedokończoną opowieść". Chodzi mi o dwa rozdziały poświęcone Numenorowi z "The Lost Road". Niestety Tolkien nie zdecydował się napisać bardziej szczegółowej opowieści dotyczącej ostatnich dni Numenoru, a poprzestał jedynie na różnych wersjach dość ogólnego "Upadku Numenoru".

To prawda, ale jak sama/sam napisałaś/eś jest niedokończona, choć zawiera pewien potencjał. Nie ukrywam jednak że "Notion Club Papers" czyli ostatnia wersja tekstu, są literacko interesujące, ale dla mnie jako tekst zwyczajnie nudne. Mam wrażenie, ze w przypadku różnych wersji "Lost Road" problemem jest nie tylko to, że jest to wersja niedokończona, niekompletna, brudnopis, ale sama formułą utworu, czyli swoista podróż w czasie. Nie wiem, może zresztą się mylę.

For the home of the holy
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 04-01-2015 17:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Że też nie zauważyłem wcześniej tego tematu.. to jest bardzo ciekawa sprawa!

Moim zdaniem Druga Era to okres potraktowany najbardziej po macoszemu chyba już przez samego Tolkiena - to tak jakby wymyślił te historie głównie po to aby spoić I i III erę - ja to tak odbieram. Niemniej zastanawiam się czy dało by się stworzyć bardziej pełny obraz/opis tamtych czasów w oparciu o opublikowane materiały źródłowe? Tak sobie myślę co mamy i mam nie za wiele, ale i tak więcej niż opisuje Akallabeth w opublikowanym "Silmarillion". Zatem:

01. The Fall of Númenor (HoME V)
02. The Lost Road (HoME V)
03. The Drowning of Anadûnê (HoME IX)
04. The History of the Akallabeth (HoME XII)
05. The Tale of Years of the Second Age (HoME XII)
06. The Heirs of Elendil (HoME XII)
07. The Shibboleth of Fëanor (HoME XII)
08. The Problem of Ros (HoME XII)
09. Of Dwarves and Men (HoME XII)
10. Tal-Elmar (HoME XII)
11. Opis wyspy Numenor (NO)
12. Aldarion i Erendis. Żona marynarza (NO)
13. Dynastia Erlosa: królowie Numenoru od założenia miasta Armenelos do Upadku (NO)
14. Historia Galadrieli i Celeborna, i Amrotha, władcy Lorien (NO)
15. Rocznik królów i władców (WP: Dodatek A)
16. Kornika lat (chronologia krajów zachodu) (WP: Dodatek B)

+ oczywiście to co dowiadujemy się z samej treści WP. Czy coś pominąłem?

Pytanie czy z powyższych materiałów dało by się poskładać coś konkretniejszego z podziałem na rozdziały - abstrahując od tego, czy w ogóle Tolkien coś takiego rozważał.
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 599

Wysłany: 04-01-2015 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na pewno jeszcze:
17. Akallabêth (Silmarillion )
18. Of the Rings of Power (Silmarillion )
19. The Palantiri (Unfinished Tales)
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 04-01-2015 19:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Właśnie.. Palantiry z NO.

O to chodzi, czy dało by się rozbudować znaną z wydanego Sillmarilion wersje Akallabeth tak aby zachował swą literacką formę (a nie pracy badawczej) uzupełniając o treści i informacje znane z innych tekstów. Może takie opracowanie rozwijało by nieco mroki tej II Ery, chodź jak zauważono wyżej bark tu bohaterów i ich indywidualnych historii aby stworzyć coś bardziej przyjaznego dla czytelnika.

Ale gdyby tak.. teoretyzując.. to od czego powinno się zacząć?
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 04-01-2015 23:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A o co dokładniej chodzi? Czy o stworzenie w miarę spójnego zbioru tekstów, dotyczących II Ery? Czy O stworzenie jednolitego utworu opisującego drugą erę, czy wreszcie o stworzenie opracowania, ktore na bazie tych tekstów opisywałoby historię II Ery?

20. Troche informacji jest także w "Rivers and Beacon-hills of Gondor" z Vinyar Tengwar;

For the home of the holy
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 05-01-2015 10:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W zasadzie, to chodzi głównie o stworzenie, albo lepiej spojenie znanych fragmentów w celu uzyskania literackiej całości. Z tego co pisze Ch. Tolkien w Historii Akallebeth to opublikowaną wersje w Sillmarilionie należy traktować jako ostateczną. No ale on tak pisze o każdej swojej pracy. Może z tekstów Fall of Numenor da się coś wyłuskać?

Zatem gdyby ułożyć z dostępnych materiałów pewną całość jak w Quenta Sillmarilon. Precyzując.

1. Za podstawę bierzemy Akallabêth (Silmarillion) - tekst zwarty i konkretny.
2. Uzupełniamy o spójne informacje zawarte w innych wersjach tego tekstu
3. Dodajemy tam gdzie wypada Opisanie Numenoru
3. Wplatamy historię z wydarzeń na wyspie oraz w Śródziemiu
4. Aldarion i Erendis można potraktować jako prequel połączyć Tal-Elmar
5. Rozwijamy opisy występujących postaci i ich spotkań z innymi w oparciu o dane z esejów (HoME i UT).
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Druga Era - prawdziwie niedokończona opowieść (Strona 2 z 3)

Skocz do: