Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Turin i Gwindor, dwie postawy wobec wyzwania (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 18-06-2016 15:34    Temat wpisu: Re: Turin i Gwindor, dwie postawy wobec wyzwania Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ostatnio dość dokładnie czytam sobie Dzieci Hurina i doszedłem do rozmowy Turina z Gwindorem na temat strategii przetrwania w Beleriandzie pod dominacją Morgotha (DH: 127-129), i zacząłem się zastanawiać nad tą rozmową.

A ja się zastanawiam, dlaczego ta rozmowa została pominięta w QS w Silmie MFP?
Wydaje mi się, że jest bardzo ważna nie tylko ze względu na rozwój sytuacji i działania końcowe Orodretha, ale właśnie też ze względu na rożne postawy, nie tylko 2 różnych osób, ale tez trzeba na to spojrzeć jak na postawy człowieka wyjątkowo krótko wtedy żyjącego i nieśmiertelnego elfa co w dużym stopniu determinuje spojrzenie na zagadnienie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 18-06-2016 16:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
A ja się zastanawiam, dlaczego ta rozmowa została pominięta w QS w Silmie MFP?
Wydaje mi się, że jest bardzo ważna nie tylko ze względu na rozwój sytuacji i działania końcowe Orodretha, ale właśnie też ze względu na rożne postawy, nie tylko 2 różnych osób, ale tez trzeba na to spojrzeć jak na postawy człowieka wyjątkowo krótko wtedy żyjącego i nieśmiertelnego elfa co w dużym stopniu determinuje spojrzenie na zagadnienie.

Odpowiedź jest prosta. Rozmowa będzie w t. II, w tekście Opowieści o Dzieciach Hurina. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech To co jest to tylko połowa Silmarillionu. Druga połowa rodzi się w bólach. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 18-06-2016 18:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No to jestem ciekaw bardzo w jakiej wersji będzie, bo moim skromnym zdaniem w DH jest jedno przekłamanie. Dużo lepiej jest to ujęte w NO. Mówię o polskich wydaniach, żeby była jasność.
Otóż w DH Turin mówi:

Dzieci Hurina napisał(a):
Lepiej, chociażby na krótko, zdobyć chwałę, koniec, bowiem nie będzie gorszy. Mówisz o tajemnicy, o tym, że w jej zachowaniu leży jedyna nadzieja.
Moglibyście jednak urządzać zasadzki i atakować każdego zwiadowcę i szpiega Morgotha, choćby i najmniejszego, tak by żaden z nich nie powrócił z wieściami do Angbandu, a mimo to Morgoth domyśliłby się, że żyjecie i umiałby was znaleźć.

natomiast w NO jest:

Niedokończone Opowieści napisał(a):
"Lepiej już zatem wywalczyć sobie nieco chwały, choćby nawet i krótkotrwałej, bo koniec nasz gorszym już i tak być nie może. Mówisz o tajemnym przeczekiwaniu, mówisz, że jedyna to nadzieja, ale czy jesteś w stanie przechwycić każdego, najmarniejszego nawet szpiega Morgotha, aby nikt ani słowa o nas nie poniósł do Angbadu. Ale i to by wystarczyło, by Nieprzyjaciel zorientował się, gdzie czai się jego wróg."

Czyli w pierwszej wersji to Turin niejako proponuje by urządzać zasadzki na szpiegów, ale sam sobie przeczy bo dalej sam mówi, ze i tak Morgoth dowie sie o tym i nie jest to recepta na przetrwanie.

Natomiast w NO Turin mówi, ze przechwytywanie wszystkich szpiegów ( jako propozycja Gwindora) jest i tak niemożliwe i z góry skazane na niepowodzenie i ta wersja jest logiczna. Spox
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Dzieci Hurina i Niedokończone Opowieści Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Turin i Gwindor, dwie postawy wobec wyzwania (Strona 2 z 2)

Skocz do: