Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Tolkienowskie Pierścienie, czyli jak je sobie wyobrażamy (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 514

Wysłany: 29-03-2014 01:27    Temat wpisu: Tolkienowskie Pierścienie, czyli jak je sobie wyobrażamy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tematów o Pierścieniach Ci u nas dostatek. Mamy wątki o działaniu pierścieni na poszczególne rasy, o tym kto jak i kiedy pierścieni używał, o tym czy były chybioną inwestycją etc. etc. W tym wszystkim brakuje mi tematu, powiedzmy, estetycznego. Czyli jak właściwie te Pierścienie mogły wyglądać? Wiemy o Jedynym, że nie różnił się w zasadzie od obrączki, zaś w pozostałych były osadzone kamienie. W sprawie Trzech znamy klejnoty oraz metal z jakiego zostały wykonane. Siedem i Dziewięć są już bardziej tajemnicze. Nikt nigdy nie wyobrażał sobie ich bardziej konkretnie? A przecież nie tylko Pierścienie Władzy pojawiają się w książkach, mamy jeszcze Pierścień Barahira, czy ledwie wspomniany pierścień Sarumana.

Od przeszło dekady przedstawienia Trzech, Siedmiu i Dziewięciu zdominował film. W zasadzie ciężko znaleźć projekty różniące się od filmowych, a jeśli już jest to jeden, góra dwa przykłady. Zatrzymam się więc dłuższą chwilę na filmowych rekwizytach.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Od lewej oczywiście Vilya, Nenya i Narya.

Vilya – pierścień całkiem udany, zdecydowanie najzgrabniejszy z wszystkich filmowych Trzech. Aczkolwiek w porównaniu z reszta, co świetnie widać na powyższym zestawieniu wypada dość blado, mimo iż przecież był najpotężniejszy. W książce wyraźnie wspomniany wielki szafir w filmie jest najmniejszym kamieniem.

Nenya – Pierścień Galadrieli to zdecydowanie najbardziej odważny projekt. W zasadzie przy pierwszym oglądaniu filmu ledwo dostrzegłem, że jest tam jakiś kamień, a patrząc na rozmiary zakrywającego go kwiatu jest to spory diament. I właśnie, pierścień wody z samymi motywami roślinnymi? Już Vilya ma bardziej „płynne kształty”. Ponadto mam wrażenie, że w nadmiarze mithirlowych zdobień gubi się sam idea pierścienia z oczkiem.

Narya – Obrączkę z osadzonym wielkim ośmiobocznym rubinem zdobi złoty łańcuszek. Całość wypada nieźle, gabarytowo jest to chyba największy kamień ze wszystkich, doskonale widoczny na palcu Gandalfa przy rozstaniu w Przystani.

Ogólnie, filmowe Pierścienie są niezaprzeczalnie ładne, nie idealne, ale nie można twórca odmówić kunsztu.

Dla porównania Trzy z mojego notatnika:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Vilya – starałem się zgodnie z opisem wpasować jak największy kamień. Ponadto ciężko oddać w symbolice powietrze, dlatego postawiłem na symbolikę związaną tak ja szafir z Manwem, chcąc zaznaczyć na złotej obrączce „skrzydła” odchodzące od oczka. Efekt może kiepsko widoczny, ale na nic lepszego nie wpadłem.

Nenya – zmniejszyłem kamień względem filmowego, za to teraz jest doskonale widoczny. Zdobienia wokół miały w zamyśle autora symbolizować krople wody, całość miała zaś być jakby ażurowa i lekka, kobieca(zapewne niewykonalne, ale co tam, elfy miały skilla ).

Narya – w zasadzie bardzo podobna do Vliyi, z mniejszym rubinem i płomiennymi zdobieniami. Trochę w zasadzie wyszły jak płomienie na bakach motocykli, ale intencje miałem dobre.

Świat się jednak na Trzech nie kończy, przejdźmy więc do Dziewięciu i Siedmiu. Jedne i drugie widzimy w filmie. Poniżej po lewej Pierścień Wodza Upiorów, po prawej rodu Durina. W zasadzie, o ile zauważyłem, pozostałe były stworzone na zasadzie kopiuj wklej. W środku zaś, nieco niezgrabny szkic mojej, szczuplejszej wersji Dziewięciu.

Ogólnie rzecz biorąc filmowi projektanci postawili na czerwone oczka i masywną obrączkę z „płaskorzeźbami” królów po bokach jeśli chodzi o Pierścienie Ulairich. Pierścienie Khazadów zaś są złote, z wyraźnie widocznymi na obręczy motywami geometrycznymi, które wielokrotnie na filmie przejawiają się jako cecha charakterystyczna krasnoludów. Oczka zaś są prawdopodobnie we wszystkich niebieskie. Być może są to szafiry, zaś odnośnie filmowych kamieni Dziewięciu nie mam pomysłu.

W mojej wersji pozostałem przy srebrze dla Upiorów, złoto mi tutaj kompletnie nie pasuje, za kamienie zaś wybrałbym zdecydowanie granaty. Czerwono kamienie mieniące się czernią świetnie pasują imho do ludzkich Pierścieni.

Oprócz Pierścieni Władzy, film raczy nas również Pierścieniem Barahira, który jest najsłabszą wizualizację ze wszystkich. Mam wrażenie, iż czytając jego opis twórcy widzieli tylko pogrubione wyrazy:

J.R.R. Tolkien w Silmarillionie napisał(a):
Pierścień bowiem uformowany był na kształt dwóch wężów; węże oczy te miały ze szmaragdów, a głowy ich spotykały się pod koroną ze złotych kwiatów i gdy jeden wąż ją podtrzymywał, drugi ją pożerał

Wyszło jak wyszło, efekt poniżej po lewej. Ani korony ze złotych kwiatów, ani szmaragdowych oczu, za to jeden kamień osadzony centralnie. Po prawej mamy wizję z Born of Hope, o wiele bardziej wierną opisowi, węże zyskały emeraldowe spojrzenie, pojawiła się także okrąg ze złotego kwiecia. Minusem imho są tu zaburzone proporcje. Cienkie wężyki o dużych łepkach wyglądają dość zabawnie. Po środku zaś moja stara wizja Pierścienia Barahira. Do bólu kanoniczna, choć pewnie niewykonalne w rzeczywistości, choć wiele dałbym za ziszczenie tej wizji.

And last but not least... Trzy Pierścienie narysowane przez samego Tolkiena. Zdobią one bodajże okładkę pierwszych wydań, zaś później pomijano w kolejnych edycjach Vilyę i Nenyę.

Nie jest to może wybitne dzieło jubilerskie Język ale miały być to raczej przedstawienia schematyczne, sam Tolkien zaś nie słyszałem aby znał sięspecjalnie na projektowaniu biżuterii. W zasadzie mamy więc tutaj proste obrączki z osadzonymi kamieniami, różniące się jedynie odcieniem.

Reasumując, ile autorów, tyle pomysłów, lecz przedstawienia pierścieni mimo ich tytułowej roli nie są zbyt liczne. Szkoda, gdyż można poszaleć tworząc nowe ich wizje, świetnym przykładem są pierścienie filmowe, może niektóre przekombinowane, ale na pewno zapadające w pamięć.

Jakby ktoś chciał się podzielić swoją wizją, czy choćby zdaniem na temat wyglądu pierścieni i widzi w nich coś więcej niż, tak jak na rysunku JRRa, obrączki z kamykami to zapraszam do dyskusji.

Tiaa, pewnie się skończy na monologu, ale będę próbował. Jestem rozwalony

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 06-04-2014 18:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Filmowe pierścienie ogólnie mi się nie podobają. Są dość kiczowate. Język Pod tym kątem nic nie przebije Pierścienia Barahira, wyjątkowe paskudztwo. Jestem rozwalony Winę tutaj ponosi także w dużej mierze sam Tolkien, gdyż złoto i srebro się niespecjalnie komponują (aczkolwiek bywają zgrane połączenia tych metali).
Wyjątkami są w moim przekonaniu filmowa Narya (ciekawy łańcuszek) oraz pierścień krasnoludzkich królów (ładne geometryczne wzory).

Omi, podoba mi się Twoja wizja Vilyi i nawiązanie do skrzydeł oraz Manwëgo. Jestem za Pozostałe projekty są ok, chociaż imo zbyt podobne do tego pierwszego. Z przymrużeniem oka

Jeśli chodzi o wizję Tolkiena, to aż...brak mi słów. Schematyczność i prostota nazbyt bolesna. Widać, że facet nie miał wyobraźni do biżuterii. Z przymrużeniem oka

I ode mnie projekt Vilyi - nie jest to dokładnie moja wizja tego pierścienia, tylko test możliwości SketchUpa, więc nic wyszukanego i ładnego. Język

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 07-04-2014 08:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do 3 pierścieni to lepiej widać jak się prezentują na palcach i dłoniach:

I kolejne - tym razem po lewej Nenya, w środku krasnoludzki pierścień Thrór`a a po prawej pierścień Barahira

i na spodniej części dłoni:

i z "profilu" Super śmiech

Powrót do góry

Ominous

Wysłany: 08-04-2014 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

I ode mnie projekt Vilyi - nie jest to dokładnie moja wizja tego pierścienia, tylko test możliwości SketchUpa, więc nic wyszukanego i ładnego. Język

Na wstępie dzięki Sędzi za jakikolwiek odzew Jestem rozwalony SketchUp nie przestaje mnie zadziwiać, od zamków po biżuterię. Pierścień faktycznie nie powala (a schematyczność i prostotę się Tolkienowi zarzucało, co?) ale jest jedno, ale to jedno zasadnicze "ale": Vilya miała jeden wielki kamień, bez jakiś tam cyrkonii na uboczu Język

Aragornie7 dzięki za inne ujęcia pierścieni. Na dłoni w kadrze z filmu Vilya znowu wypada blado, ledwie obrączka z małym kamyczkiem. Zaś na kolejnych zdjęciach kiczowato wygląda Nenya, ale to raczej wina "produkcji", bodajże tylko krasnoludzki Pierścień pochodzi od Wety, czyli jest najwyższej jakości.

Ogólnie jeszcze odnośnie schematyczności. Ogólnie mam mamy, o ile pamiętam dokładnych przesłanek, że Dziewięć i Siedem były od razu stworzone z myślą o Ludziach i Krasnoludach, dlatego nigdy się pewnie nie dowiemy, na czym polegały różnice w wyglądzie. Aczkolwiek krasnoludzkie wierzenia, iż Durin III dostał pierścień od samych złotników elfów oraz liczba pierścieni odpowiadająca Rodom Krasnoludów może wskazywać, iż faktycznie Siedem mogło być stylizowane na modłę krasnoludów (np. w filmie owe geometryczne wzory). Trzy to już zupełnie inne bajka, faktycznie powinny się bardziej różnić niż na moich szkicach, skoro miało to być best of the best elfów w Śródziemiu.

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 12-04-2014 21:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli chodzi o wizję Tolkiena, to aż...brak mi słów. Schematyczność i prostota nazbyt bolesna. Widać, że facet nie miał wyobraźni do biżuterii. Z przymrużeniem oka
No, ale chyba to nie miał być hiperrealistyczny, fotograficzny projekt tylko, jak inne rysunki Tolkiena wizerunek schematyczny, symboliczny. Taki miał facet styl Z przymrużeniem oka Jeżeli od początku planowany na okładkę to tym bardziej ma to sens. Więc zarzut bez sensu imo Z przymrużeniem oka

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 12-04-2014 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Pierścień faktycznie nie powala (a schematyczność i prostotę się Tolkienowi zarzucało, co?) ale jest jedno, ale to jedno zasadnicze "ale": Vilya miała jeden wielki kamień, bez jakiś tam cyrkonii na uboczu Język
No, nie ukrywałam, że to prosty projekt. Z przymrużeniem oka Jeszcze nie zgłębiłam aż tak tajników SketchUpa. A poza tym, to nie cyrkonie, tylko lapis lazuli. Jestem rozwalony

JS napisał(a) (zobacz wpis):
No, ale chyba to nie miał być hiperrealistyczny, fotograficzny projekt tylko, jak inne rysunki Tolkiena wizerunek schematyczny, symboliczny. Taki miał facet styl Z przymrużeniem oka Jeżeli od początku planowany na okładkę to tym bardziej ma to sens. Więc zarzut bez sensu imo Z przymrużeniem oka
Nie wymagam od Tolkiena hiperrealizmu, wystarczy mi realizm. Język
Czyli mam rozumieć, ze jeśli jakiś obraz/wizerunek ma trafić na okładkę, to musi być symboliczny? Jestem rozwalony A dlaczego okładki mają być pokryte wyłącznie treściami symbolicznymi? W przypadku okładek tolkienowskich dobitnie widać, że próby wysilenia się na jakikolwiek symbolizm nie zdają rezultatu, a tylko straszą (odsyłam do tematu o pojechanych okładkach). Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Ominous

Wysłany: 13-04-2014 18:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeszcze nie zgłębiłam aż tak tajników SketchUpa.
Za to ja postanowiłem zgłębić tajniki Scupltrisa Śmiech Zdecydowanie nie jest to najlepszy program do "rzeźbienia" pierścieni, ale lepsze pieczarka niż nic Z przymrużeniem oka

Oto moja Vilya w 3D:

Cud jubilerki to to nie jest, ale jak na pierwszy raz całkiem nieźle. Trochę się w tych lśniących teksturach zagubił wzór skrzydeł, ale naprawdę ciężko jest niektóre rzeczy uwydatnić mając program drugi raz w ręku Język

do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 14-04-2014 06:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O super!
Zdecydowanie projekt lepszy niż to maleństwo z ekranizacji. Jestem za

A co powiecie na olbrzymiaste pierścienie Thranduila?

Nie doszukałem się niczego szczególnego o nich - chyba nie posiadały żadnych przymiotów poza ozdobnymi, a jak wiadomo Thranduil lubił "błyskotki" Super śmiech

Oto kadr wycięty z ( nie chwaląc się - jak to mawiał imć Zagłoba - "jam to uczynił" Język ) "Hobbita - Pustkowie Smauga"

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Tolkienowskie Pierścienie, czyli jak je sobie wyobrażamy (Strona 1 z 3)

Skocz do: