Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Valarowie - bogowie? (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 26-04-2015 15:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
więź, ta szczególna więź z Ardą, zostaje zerwana.
Offtop: Czy aby na pewno? Bo mi się nie wydaje.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 26-04-2015 15:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tu są dwa poziomy tego związku. Pierwszy wiąże się z samą decyzją Ainurów zstąpienia na Ardę. Sam ten fakt wiąże ich z Ardą. Muszą na niej pozostać aż do czasu kiedy dopełni się jej los podlegli jej prawom i w tym sensie ogólna więź z Ardą nie zostaje zerwana. Natomiast Lómendil podkreśla szczególną więź Meliany poprzez fakt poczęcia i urodzenia dziecka. Możemy więc przyjąć, że po upadku Menegroth Meliana porzuca ciało i w postaci duchowej powraca do Amanu, co oznacza zerwanie więzi szczególnej.
I to jest drugi poziom związku. Używanie ciała stworzonego z materii Ardy wzmacnia więź z Arda i czyni związek Valarów i Maiarów z Arda szczególnym i mocniejszym.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 26-04-2015 18:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, więź podstawowa - czyli Ainurów-którzy-weszli-w-Ea - pozostaje, ale osobista więź Meliany znika, czy przynajmniej zmienia się. Znika jej Obręcz - jej moc zostaje zdjęta z lasów Doriathu, traci nad nimi władzę, jaką miała dzięki małżeństwu z Thingolem i urodzeniem Luthien. To jest wyraźnie podkreślone w "Silmarillionie". A przecież przedtem moc Meliany była tak wielka, że mogła wstrzymać Ungoliantę, że Morgoth nie był w stanie przedrzeć się do jej myśli, że Hurina mogła uzdrowić. Wszystko wskutek przyjęcia ciała i związku z Thingolem.

JS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 115

Wysłany: 26-04-2015 19:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Co do rozróżnienia na więź "podstawową" i "szczególną" nie pozostaje mi nic innego niż się zgodzić.

Kontynuując offtop, teraz mam wątpliwość czy władza Meliany nad materią wynikała, jak ujął to Lomendil z przyjęcia ciała i związku z Thingolem. Bo mi się wydawało, że przyjęcie ciała jeśli już to ograniczało ją.
Czy zniknięcie Obręczy wynikało z śmierci Meliany, czy raczej z jej wcześniejszej decyzji I don't wanna live on this continent anymore?

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 26-04-2015 19:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

JS napisał(a) (zobacz wpis):
Kontynuując offtop, teraz mam wątpliwość czy władza Meliany nad materią wynikała, jak ujął to Lomendil z przyjęcia ciała i związku z Thingolem. Bo mi się wydawało, że przyjęcie ciała jeśli już to ograniczało ją.
Czy zniknięcie Obręczy wynikało z śmierci Meliany, czy raczej z jej wcześniejszej decyzji I don't wanna live on this continent anymore?

Przede wszystkim, nikt nie mówi o śmierci Meliany. Zacytuję "Silmarillion", bo tylko do tego mam teraz dostęp:

Cytat:
[Meliana] z miłości do Elwego Singollo przyoblekła postać Pierworodnych Dzieci Iluvatara, a przez małżeństwo z elfem przyjęła cielesne więzy i okowy Ardy. W tej postaci urodziła Thingolowi córkę, Luthien Tinuviel, i uzyskała władzę nad substancją Ardy, dzięki czemu Obręcz Meliany przez długie wieki chroniła Doriath od zewnętrznego zła. (...) śmierć męża oznaczała dla Meliany wielki przełom. Moc jej została podówczas zdjęta z lasów Neldoreth i Region, zaczarowana rzeka Esgalduina zaczęła odtąd śpiewać innym głosem, a granice Doriathu otwarły się przed nieprzyjaciółmi.
(Podkreślenia moje.)

Wzmianka o rzece sugeruje, że właściwie bardziej poprawne byłoby mówić o więzach Ainurów z Ea niż z samą tylko Ardą. Z drugiej strony, przyjęcie cielesnej postaci jest związane szczególnie z Ardą (pośród gwiazd można sobie latać bez ciała) i jej mieszkańcami. Valarowie przyjęli postaci podobne najbardziej do Pierworodnych, którzy przecież są związani z Ardą - i z Ea - całym swoim życiem - dosłownie.

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 601

Wysłany: 27-04-2015 18:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
... Po śmierci Thingola jej moc znika, znika jej Obręcz, więź, ta szczególna więź z Ardą, zostaje zerwana.

Nie wydaje mi się by to było takie proste.
Przede wszystkim Meliana najpierw ( bo chyba taka kolejność była, poprawcie jeśli pomyliłem) straciła Luthien , której duch uleciał do Mandosa, a dopiero później samego Thingola.
Poprzez urodzenie Luthien tak mocno związała się z Ardą i uzyskała tą szczególną moc, ale popatrzmy, ze po śmierci Luthien obręcz nadal istniała , a dopiero gdy umiera druga ukochana osoba - sam Thingol, znika.
Dla mnie to przede wszystkim strata motywacji, bo myślę, ze siły Meliana miała jeszcze dużo, tylko dla kogo miała żyć w tym ciele?
A skoro przywiązanie do ciała i urodzenie dziecka tak bardzo związało ją z Ardą i uczyniło potężną, to po stracie dziecka, ukochanego i samej cielesnej powłoki obręcz musiała zniknąć.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 10-05-2015 09:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko że mi bardziej chodziło o integralny związek z Arda. W przypadku Meliany był on jeszcze pogłębiony przez fakt poczęcia i urodzenia dziecka. Ale to nie zmienia zasadniczego faktu nierozerwalnego związku Valarow i Majarow z Arda. I w tym wymiarze są oni bóstwami tellurycznymi.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Valarowie - bogowie? (Strona 5 z 5)

Skocz do: