Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Konferencja w Krakowie: Sacrum w twórczości Tolkiena (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 14-03-2014 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Żałuję, że nie będę mógł być. Kilka tematow wygląda ciekawie.
Wysłuchałbym zwłaszcza tych:
mgr Konrad Dziadkowiak:"Tolkien i Augustyn: Bóg, świat, zło, wolna wola"

Tomasz Rachwald: "Sillmarilion, jako Pismo Święte. Czy Elfy są narodem wybranym?"
I mam nadzieję, że odpowiedź będzie negatywna. Uśmiech

mgr Renata Leśniakiewicz-Drzymała: "Troja i Atlantyda a Gondolin i Numenor, czyli o roli dwóch klasycznych mitów w legendarium J.R.R. Tolkiena"

Piotr Waczyński: "Númenor – tolkienowska Atlantyda"

Agnieszka Mohylowska: "„Od opowieści oralnej do fantasy” – mityczna narracja w twórczości J.R.R. Tolkiena"

mgr Andrzej Raś: "Tolkienowska Matryca stworzenia. Muzyczne podróże przez magię i religię"

mgr Marta Błaszkowska: "O władzy i panowaniu w uniwersum Tolkiena"

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 31-03-2014 07:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś z Forumowiczów był i mógłby coś więcej napisać o konferencji i tym co się w jej trakcie działo? Jak wypadły prelekcje i wystąpienia?
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Antares
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 282

Wysłany: 31-03-2014 12:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Byłem na konferencji z żoną i uważam, że była bardzo udana. Dni, które spędziłem w Krakowie były dla mnie bardzo owocne Uśmiech najbardziej podobał mi się panel dyskusyjny i pozostałe wykłady eksperckie. Nie odbyły się niestety dwie prelekcje z powodu nieobecności osób wygłaszających ale dzięki temu bylo więcej czasu na dyskusję i pytania. Dziś wyjeżdżam z Krakowa. Cieszę się, że ukaże sie publikacja dotycząca konferencji. Prawdopodobnie referaty ukażą się w periodyku wydawanym przez Instytut Religioznawstwa. Nie będę odnosił się do samych treści prezentowanych referatów, ponieważ moja wiedza jest raczej niewielka by wdawać się w jakieś szczegóły czy polemikę. Ogólnie jestem bardzo zadowolony.

Agnes
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 31-03-2014 15:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na konferencję poszłam razem z Zireael (chyba byłyśmy najmłodsze z całego towarzystwa Pserwa ) i Lassemistą. Pierwszy raz byłam na czymś takim i nie zawsze wszystko rozumiałam, ale bardzo mi się podobało i jeśli jeszcze kiedyś będę miała okazję, to z pewnością pójdę.

Niestety, w całości wysłuchałam tylko jednego wykładu eksperckiego- „Władca Pierścieni” jako epos i apokalipsa, ale moim zdaniem dużo ciekawszy był inny- Pozwól mu dokonać wyboru. „Kowal z Podlesia Większego” i odejście z Krainy Czarów, na który spóźniłam się o dobre pół godziny, czego szczerze żałuję.

Panel dyskusyjny był niesamowity. Nie będę się rozpisywać, powiem tylko, że nadal mam w głowie wizję hobbickiego proboszcza.

Bardzo fajnie słuchało się panelu 3B, z tematem dr Adama Podlewskiego Inspiracja radykalna, czyli wątki tolkienowskie w twórczości Varga Vikernesa i innych artystów sceny metalowej na czele, a także referatu Piotra Alexandrowicza
Pierwszy Głos i Drugi Głos w opowiadaniu „Liść, dzieło Niggle’a” z panelu 2A.

Z kolei pan mgr Rafał Adametz, mówiący o Metaetyce Śródziemia przeoczył pewne ważne fragmenty Silmarillionu, na którym opierał swoją wypowiedź. Zireael starała się mu o tym przypomnieć, nawet poparł ją pan profesor Andrzej Szyjewski, ale biedny człowiek był podenerwowany i zgubił się we własnym bełkocie.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Żałuję, że nie będę mógł być. Kilka tematow wygląda ciekawie.
Wysłuchałbym zwłaszcza tych:
mgr Konrad Dziadkowiak:"Tolkien i Augustyn: Bóg, świat, zło, wolna wola"

Tego właściwie nie ma co żałować, dlatego, że pan Dziadkowiak przez 20 minut czytał z kartki, przy czym niektóre słowa przekręcał, a innych nie umiał wymówić. I mogłabym mu to wybaczyć przy wielu innych tematach, ale skończyłam augustiańskie gimnazjum i trochę mi się przykro zrobiło. Pserwa

Na koniec chciałam pogratulować obu paniom od tematu Lembas – święty chleb Elfów, które przez 10 minut opowiadały o zbożach, po to tylko, żeby dojść do wniosku, że lembasów nie da się zrobić w naszych warunkach (kilka innych drobiazgów już im chyba daruję).

Przy okazji pozdrawiam pana ze śmieszną czapką Uśmiech

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 31-03-2014 19:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystko, co chciałabym napisać w sumie napisała już Agnes, ale coś jeszcze naskrobię.

Agnes napisał(a) (zobacz wpis):

Bardzo fajnie słuchało się panelu 3B, z tematem dr Adama Podlewskiego Inspiracja radykalna, czyli wątki tolkienowskie w twórczości Varga Vikernesa i innych artystów sceny metalowej na czele, a także referatu Piotra Alexandrowicza
Pierwszy Głos i Drugi Głos w opowiadaniu „Liść, dzieło Niggle’a” z panelu 2A.

Muszę przyznać, że cały panel 3BG był naprawdę ciekawy. Słuchało się naprawdę genialnie, tylko szkoda, że był ostatni i wszystkim trzem prelegentom zabrakło czasu. Liść, dzieło Niggle’a osobiście uwielbiam, więc nic dziwnego, że ten referat również strasznie mi się podobał.

Agnes napisał(a) (zobacz wpis):

Z kolei pan mgr Rafał Adametz, mówiący o Metaetyce Śródziemia przeoczył pewne ważne fragmenty Silmarillionu, na którym opierał swoją wypowiedź. Zireael starała się mu o tym przypomnieć, nawet poparł ją pan profesor Andrzej Szyjewski, ale biedny człowiek był podenerwowany i zgubił się we własnym bełkocie.

Aż może napiszę, o co chodziło. Pan magister w swojej prelekcji udowadniał tezę, że zło w świecie Tolkiena jest równoznaczne z niezgodnością z myślą Illuvatara. Moim zdaniem lekko kłóci się to z tym oto fragmentem Ainulindalë:
Cytat:
Ty zaś, Melkorze, przekonasz się, że nie można wprowadzić do symfonii żadnego tematu, który by w istocie nie miał swego źródła we mnie i że nie uda ci się zmienić tej muzyki na przekór mojej woli. Kto się o to pokusi, okaże się w końcu tylko narzędziem moich planów, ujrzy bowiem rzeczy wspanialsze niż wszystko, co sam zdolny jest sobie wyobrazić.

o co nie omieszkałam zapytać. W odpowiedzi niestety dostałam coś, co Lassemista nazwała humanistycznym bełkotem, w dodatku wydaje mi się, że dotyczące zupełnie czegoś innego. Profesor Szyjewski później próbował drążyć temat, ale jemu również się nie udało.

Z błędów urzekły mnie jeszcze krasnoludy dzieci Olwego, wzmianka o tym, że obcy czytelnik Władcy Pierścieni wysłał list do Tolkiena z pytaniem, czy to Eru rządził przeznaczeniem w tejże książce, czy też byli to Valarowie (oczywiście przed wydaniem Silmarillionu) oraz wymawianie Ainulindalë jako [ajniulindejl].

Podsumowując, jedne prelekcje były ciekawsze, inne mniej. Ogólnie całą konferencję uważam za bardzo udaną (wrażenia nie zepsuły nawet uparcie psujące się bądź wyłączające mikrofony), chociaż, tak jak Agnes nigdy wcześniej nie byłam na czymś takim i nie mam porównania. Z całą pewnością nie był to zmarnowany weekend. Jestem za

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 31-03-2014 20:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Spośród podanych tematów referatów zainteresował mnie ten:
Cytat:
"14:50-15:10 mgr Joanna Łuniewicz:
Błękitnooki pan przyozdobiony szafirami i nieprzyjaciel w żelaznej koronie. Sakralna ikonografia tolkienowska "
Ikonografia Valarów to zagadnienie, które mnie intryguje, zresztą przelotnie myślałam o wygłoszeniu referatu dotyczącego właśnie tej tematyki. Jak widać, mnie ubieżono. Język
Czy ktoś z forumowych słuchaczy był na tym odczycie i może się podzielić wrażeniami? Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Dag O'Berth
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 267

Wysłany: 01-04-2014 18:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napiszę Ci choć poniedziałkowy powrót z Krainy Czarów był dla mnie dość bolesny. Choć doznałem też pocieszenia. Moje szybkie impresje oczywiście na zasadzie "ile wiem tyle zjem". Z racji innych obowiązków wysłuchałem tylko tych prelekcji-wykładów co poniżej.

1.
Dr hab. Andrzej Szyjewski prof. UJ: „Ognista kąpiel” – problem ugrofińskih inspiracji Tolkiena. Wykład ekspercki. Motyw z KZO okazuje się być inspirację ugrofińską – kompleksowym złożeniem różnych idei. Tzw. mix fusion, miotgeny te sprawy. Ognisto-świetlisty fluid służący do sakralnej kąpieli, mycia, wytrawiania, regenerowania, tankowania i nawoskowywania obiektów. Jutrzenki, zorze poranne-wieczorne, przejścia z dualizmu słońce-księżyc w trializm, syntazy, antytezy, słoneczne panny i kawalerowie. Funkcje, cechy, atrybuty, relacje, konotacje.

2.
Mgr Konrad Dziadkowiak: Tolkien i Augustyn: Bóg, świat, zło, wolna wola. Dużo i szybko. Padło słowo „inteligibilny". Ostatnio moje ulubione.

3.
Mgr Joanna Piotrowska: Wątki neoplatońskie w konstrukcji tolkienowskiego świata wyobrażonego. Jeden z najlepszych. Tam gdzie myśl porusza się już z największym trudem (Jednie i Absoluty) bardzo jasno i przejrzyście. Z ciekawostek: przy ul. Szujskiego, naprzeciwko miejsca gdzie odbywała się lwia część konferencji, jest hotel trzygwiazdkowy "Logos".

4.
Dr hab. Dariusz Tabor CR: „Władca Pierścieni” jako epos i apokalipsa. Wykład ekspercki. Jako epos pojawiło się zejście ale nie było „katabazy” (drugie ulubione słowo). Jako dla laika ciekawe było dla mnie krótkie wprowadzenie w apokaliptykę.

5.
Mgr Anna Adamczyk-Śliwińska: Magia i religia u Tolkiena – poglądy autora i główne problemy twórcze. „Cyceron pisze, że wchodząc do lasu doświadcza się istnienia bóstwa”. Dendrolog go raczej nie opisze ani nie wyjaśni. Za to poeta współstwarzając umożliwia dotarcie do prawdy. Estetyka episetmologiczna czy gnozeologia estetyczna? Ku pokrzepieniu serc.

6.
Mgr Andrzej Raś: Tolkienowska Matryca stworzenia. Muzyczne podróże przez magię i religię. Słowo „matryca”. Aksjogeniczno-konsmogeniczna metafora muzyczna.

7.
Dr Adam Podlewski: Inspiracja radykalna, czyli wątki tolkienowskie w twórczości Varga Vikernesa i innych artystów sceny metalowej. Ujmująca czułość prelegenta wobec obiektu prelekcji i świetne poczucie humoru m.in. zatroskanie o stan konfuzji czarnych twórców rzeczonej sceny w razie beatyfikacji radykalnego inspiratora.

8.
Dr Tomasz Majkowski: Pozwól mu dokonać wyboru. „Kowal z Podlesia Większego” i odejście z Krainy Czarów. Wykład ekspercki. Dla mnie nr 1. Swada i lekkość eksperta jakby właśnie wrócił Stamtąd opromieniony stosownym „glamurem”. Heremeneutyka artystyczna (zgodnie z Cyceronem jw.) a oprócz tego żonglerka pojęciami i informacjami z szybkością km-u, precyzją neurochirurga i doskonałym poczuciem humoru (wiesz czym się charakteryzuje irlandzki bumerang?). Poniedziałkowy powrót do „młota i kowadła” (żeby) mogłem uznać za „heroiczną codzienność” czy „świętą powszedniość”.

9.
Mgr inż. Anna Czaja, Andrea Czaja: Lembas – święty chleb Elfów. Panis angelorum. Znacie? znamy. To posłuchajcie. Znaliście? Nie wszystko jednak.

10.
Zofia Żółtek: Imiona i nazwy własne w świecie Tolkiena jako słowa magiczne. Dla mnie świetny - nr 2. Tolkienowska atmosfera 100%.

11.
Kama Wodyńska: Mechanika magii. Legendarium w obliczu magicznego sacrum. Dużo i szybko. Dużo mechaniki trochę mało magii.

12.
Mgr Marta Błaszkowska: O władzy i panowaniu w uniwersum Tolkiena. Dla mnie jedna z dwóch najatrakcyjniejsza wizualnie prezentacji. Świetna ilustracja tematu bizantyjsko – ikonopodobną ilustracją czy okładką z rosyjskiego tłumaczenia WP.

13.
Szymon Król: Przedmioty magiczne w twórczości Tolkiena. No jest ich masa jednak. Ciekawe graficzne rozłożenie przedmiotów magicznych w płaszczyźnie etyczno-metafizycznej.

14.
Mgr Anna Łagan: Jestem ogniem, jestem śmiercią. Smoki Tolkiena w świetle „Beowulfa” i mitologii germańskiej. Druga najatrakcyjniejsza wizualnie prezentacja. Smok jest postacią, proszę ja ciebie, chtoniczno-akwatyczną. I ognistą. Tylko jak to będzie po grecku. – piriczny?

Podsumowanie: g e n i a l n e. Intelektualno hobbystycznie jeden z najlepszych weekendów in my life. Tam jest wszystko. Cała humanistyka z przyległościami. Teologia, literaturoznawstwo i filologia, filozofia, psychologia, mito czy religioznawstwo co tylko chcesz. Ognista kąpiel, zupa, lembasy i tort oblany lukrem na deser. Tort ma warstwy, proszę ja ciebie.

Nolimon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 111

Wysłany: 01-04-2014 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Byłem na kilku prelekcjach filozoficznych i na prelekcji Nifrodel.
Całość wypadła świetnie, choć czas 20 minut to było zbyt mało na rozwinięcie tematu i niektórzy się ledwo prześlizgnęli po temacie. Osoby pilnujące czasu były bardzo restrykcyjne i stanowczo przerywały wystąpienia, czego właśnie Nif doświadczyła Z przymrużeniem oka Ogólnie bardzo doceniam możliwość spędzenia całego dnia (a nawet dwóch, choć byłem tylko przez jeden) na wykładach o Tolkienie i Śródziemiu, nie ruszając się z Krakowa i nie plącząc po konwentowych korytarzach. Krakowski Małopolski Ogród Sztuki przy Rajskiej to piękne miejsce Uśmiech

Z wykładu Szyjewskiego (o Urwendi, Arienie i Aurinko) nic nowego nie wyniosłem, chyba wszystko co mówił jest zawarte w jego książce "Od Valinoru do Mordoru".

Konrad Dziadkowiak:
"Tolkien i Augustyn: Bóg, świat, zło, wolna wola" - prelekcja przeczytana z kartki, pełna "mądrych słów" i jak dla mnie nudna, choć doceniam odwołanie do Rozprawy Finroda i Andreth.

Tomasz Rachwald:
"Sillmarilion, jako Pismo Święte. Czy Elfy są narodem wybranym?" - szalenie ciekawa prelekcja porównawcza i jeden z moich ulubionych tematów tolkienowskich - elfowie jako pamięć Śródziemia, niuanse eschatologiczne, różnice między Dziećmi Iluvatara. Świetnie wywiedziona teza, że elfowie nie są narodem wybranym, a Silmarillion nie jest Pismem Świętym Śródziemia. Przeciwstawienie pisma i pieśni jako nośnika pamięci i kultury w Śródziemiu i w naszej kulturze judeochrześcijańskiej.

Joanna Piotrowska:
"Wątki neoplatońskie w konstrukcji tolkienowskiego świata wyobrażonego" - kolejna bardzo ciekawa prelekcja, dużo odwołań do tekstów źródłowych i porównań wątków u Tolkiena i u neoplatoników. Wiele z tego również można znaleźć w książce Szyjewskiego.

Dariusz Tabor CR:
"„Władca Pierścieni” jako epos i apokalipsa" - interesujące rozwinięcie wątków epopeicznych na przykładzie Froda, Aragorna i Gandalfa. Zaskakujące i ciekawe porównanie "Władcy Pierścieni" do tekstów apokaliptycznych. Prowadzący świetnie przygotowany i bardzo wnikliwie analizujący temat.

Anna Adamczyk-Śliwińska:
"Magia i religia u Tolkiena – poglądy autora i główne problemy twórcze" - troszkę za dużo w zbyt krótkim czasie. Prelekcja podobna do tej, jaka kiedyś była na Polconie w Warszawie o ile dobrze pamiętam. Słuchanie Nif jest z reguły przyjemnością, ale tym razem było troszkę chaotycznie ze względu na czas. Mimo wszystko fajnie było zobaczyć - dzięki Uśmiech

Andrzej Raś:
"Tolkienowska Matryca stworzenia. Muzyczne podróże przez magię i religię"
- zaskoczenie i bardzo udana prelekcja. Temat bardzo analitycznie rozpracowany i przy tym dość rzadko podejmowany (kiedyś w "Gwaihirze" chyba był podobny? dość słabo pamiętam, że ktoś o tym już pisał). Po zakończeniu usiłowałem namówić autora do skontaktowania się z redakcją "Aiglosa" (udało się?).

Gratuluję i czekam na więcej takich konferencji w Krakowie Uśmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Spotkania na żywo, konwenty, konferencje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Konferencja w Krakowie: Sacrum w twórczości Tolkiena (Strona 2 z 3)

Skocz do: