Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Mój pomysł na encyklopedię tolkienowską (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czerniawa
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 09-01-2014 23:38    Temat wpisu: Mój pomysł na encyklopedię tolkienowską Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Od dawien dawna interesuję się twórczością Tolkiena, moja biblioteczka jego dzieł nie należy do małych, jednak zauważyłem iż nie ma polskiej kompletnej encyklopedii, jedynie wikipedia i jeszcze jedna oparta również na systemie wiki.

Przyszedł mi do głowy zatem pomysł aby stworzyć taką encyklopedię, coś na podobieństwo Encyclopedia of Arda lub Tolkiengetway. Głównym założeniem tej encyklopedii ma być jak najobszerniejszy opis haseł, oraz w miarę możliwości dodawanie cytatów, ciekawostek i innych informacji, oczywiście nie kopiowany z innych stron. Nie chciałbym żeby była to sztywna encyklopedia ale miejsce gdzie można znaleźć dużo ciekawych i interesujących rzeczy.

Miałem kiedyś wcześniej sposobność pracowania w Wordpressie dlatego też postanowiłem na nim zrobić ową Encyklopedię, znajduje się ona na darmowym serwerze, lecz jeśli będzie zainteresowanie i potrzeba chętnie chciałbym go przerzucić na serwer płatny.

To co zrobiłem do tej pory, można zobaczyć pod adresem: www.arda.url.ph Są tam na razie tylko 3 hasła (Posty Valarowie i Majarowie są tylko skopiowane z internetu, do testów), ale oddają one ogólny obraz jak miała by wyglądać ta encyklopedia. Oczywiście strona jeszcze nie jest w pełni skonfigurowana, ale to przyjdzie z czasem.

Wiem, że jest wiele ludzi interesujących się Tolkienem, dlatego też chciałbym zapytać, czy może jest ktoś chętny do pomocy przy prowadzeniu takowej strony oraz pisaniu haseł. Myślę, że jest to dobry pomysł, ponieważ takiej encyklopedii z prawdziwego zdarzenia w języku polskim jeszcze nie ma.

Chciałbym także, usłyszeć Wasze opinie co do tego pomysłu czy w ogóle warto coś takiego robić, nawet jako forma rozrywki oraz chęć przestudiowania dokładnie dzieł Tolkiena.

Liczę na odpowiedź i pozdrawiam
Czerniawa
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5711

Wysłany: 10-01-2014 02:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wygląda to pod względem zawartości merytorycznej dość skromnie, ale rozumiem, że to początek. Hasła mogłyby być bardziej rozbudowane. Sama forma graficzna OK, z wyjątkiem filmowych fotosów. Nie uważam, że poważne środowisko Tolkienowskie powinno szerzyć wizje P.J-a. Jest wiele interesujących grafik tolkienowskich i to je powinno się promować, a nie głupawe filmy.

Co do projektu, to wolałbym więcej przeczytać o wizji i metodologii?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

czerniawa
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 10-01-2014 09:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jest strona założona przeze mnie ok. 2 lat temu, gdyż już wtedy miałem taki pomysł ale jednak go zarzuciłem. Teraz odnowiłem hosting i bazę danych aby pokazać mniej więcej jak sobie wyobrażam wygląd tejże encyklopedii.

Wartości merytorycznej nie ma prawie żadnej, ponieważ dużo nie dodawałem, a jak mówię na razie głównie zajmowałem się aktualizacją i wyglądem strony. Niemniej jednak mam w planach powoli dodawać strony i hasła, w wolnym czasie, gdyż nawet jeśli się nikt chętny nie znajdzie do pomocy, mam zamiar ją kontynuować, gdyż stanowi to dla mnie formę zabicia wolnego czasu.

Co do fotosów, również kieruje do odpowiedzi zamieszczonej powyżej. Brałem po prostu pierwsze lepsze ażeby dawały po prostu wgląd w treść artykułu. Oczywiście sam myślałem aby w miarę możliwości hasła uzupełniać nie fotosami z filmów ale z twórczości fanowskiej lub J.Howa, A.Lee itp.

Jak już mówiłem wcześniej głównym założeniem tej encyklopedii ma być jak najobszerniejszy opis haseł, oraz w miarę możliwości dodawanie cytatów, ciekawostek i innych informacji, do tych haseł. Kategorycznie mówię NIE kopiowaniu treści z jakiejkolwiek innej strony internetowej, gdyż mijałoby się to z celem. Źródłami haseł i informacji w nich zawartych mają być książki Tolkiena a nie film Jacksona. W przyszłości myślałem, że jeśli encyklopedia ta by się rozrosła i znalazła uznanie, można by ją połączyć z jakimś forum tolkienowski itp.

Jedynym głównym problemem wg.mnie było by przebicie się na liście google podczas wyszukiwania haseł. Aby google indeksowało encyklopedię potrzeba czasu jak i mnogości artykułów a jak wiadomo nie da się tego wszystkiego zrobić samemu. Dlatego przydałoby się parę osób piszących artykuły. Nie chciałbym żeby było jak na wiki, że każdy może edytować post, tylko aby była grupa ok 5-10 które będą pisać artykuły i na tym koniec. Również przydałaby się osoba ze znajomością Wordpressa, gdyż moja wiedza, ja jak widać po stronie, nie jest najwyższych lotów.

Czekam na kolejne pytania i opinie.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 426

Wysłany: 10-01-2014 09:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jako osoba słabo władająca językiem angielskim uważam, że to bardzo dobry pomysł. Chociaż obawiam się, że zanim ujrzę zadowalający obraz Encyklopeedii ja nauczę się angielskiego.
Pierwsze moje zastrzeżenie to obraz Ulma w haśle o Majarach. Chyba, że to Osse Uśmiech Saurona ;D . Przy obrazkach powinna być informacja kogo przedstawia i kto jest autorem Spox

Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 10-01-2014 09:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Myślę, że jest to dobry pomysł, ponieważ takiej encyklopedii z prawdziwego zdarzenia w języku polskim jeszcze nie ma.

Ta strona http://pl.lotr.wikia.com/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna prowadzona i rozwijana przez polską ekipę ma obecnie 1400 artykułów (lepszych i gorszych ale rozwijanych) i wciąż przybywa.

Powodzenia ze swoją wersją Uśmiech jeśli mimo to zdecydujesz się na budowanie podobnego serwisu (baza wiedzy o Ardzie).

btw: załaduj obrazek wg MiniFAQ

czerniawa
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 10-01-2014 10:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a):

Pierwsze moje zastrzeżenie to obraz Ulma w haśle o Majarach. Chyba, że to Osse Uśmiech Saurona ;D .

Są tam na razie tylko 3 hasła (Posty Valarowie i Majarowie są tylko skopiowane z internetu, do testów) - pierwszy post Uśmiech

elfy napisał(a):
Ta strona http://pl.lotr.wikia.com/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna prowadzona i rozwijana przez polską ekipę ma obecnie 1400 artykułów (lepszych i gorszych ale rozwijanych) i wciąż przybywa.

Zdaje sobie z tego sprawę, ale jak mówiłem nie przemawiają do mnie strony oparte na wiki.

Po za tym patrząc na angielskie strony z encyklopedią tolkienowską to jest ich aż (bodajże) 5 i wszystkie prosperują dobrze.
Powrót do góry

Gruss
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 14-04-2014 12:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo spodobał mi się ten pomysł. Podoba mi się to, że nie wszyscy mogą ją tworzyć i skupia się na dziełach Tolkiena, a nie na adaptacjach.

Szkoda tylko, że ma kilka poważnych minusów. Głównie tej stronie szkodzi słaba komunikacja między edytorami. Worldpress też nie jest dobrym rozwiązaniem na encyklopedie, bo to raczej środowisku dla blogów, a nie encyklopedii.

Ale jeżeliby się wziąć, za tą stronę, to mogłoby powstać coś na prawdę fajnego.
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 257

Wysłany: 10-11-2014 12:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Widzę, że na stronie przybyło kilka haseł? Czy są dla niej jakieś plany rozwojowe, czy pomysł na razie zarzucony? Bo przez ostatnie kilka miesięcy chyba nic nie było dodane.

Obecny obrazek w tle mi się w każdym razie podoba Uśmiech Fajnie by było kontynuować ten projekt, tak moim zdaniem.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Mój pomysł na encyklopedię tolkienowską (Strona 1 z 2)

Skocz do: