Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

Temat: Warownie i zamki Ardy - jak sobie je wyobrażamy? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3806

Wysłany: 30-12-2013 23:51    Temat wpisu: Warownie i zamki Ardy - jak sobie je wyobrażamy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z Jak wyobrażacie sobie styl architektoniczny Śródziemia?
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=129790
Sirielle

Kaile napisał(a) (zobacz wpis):
Twierdze na polnocy (elfie i nie tylko) widze zdecydowanie w stylu romanskim - zwlaszcza Himring, gdzie uzasadnia to surowy klimat - zwarte grube mury, mala powierzchnia wzgledem objetosci, jak rowniez siedzibe Caranthira czy.. Carn Dum. Architektura Gondolinu/Tirionu to gotyk w 'bialej' wersji wzbogacony o secesyjne elementy, natomiast architektura zla - Barad Dur, Dol Guldur to gotyk strzelisty, mroczny i upiorny. Nie mozna zapominac ze siedziby elfow w Beleriandzie musialy miec funkcje obronne, nie wszystkich chronila magiczna obrecz lub bycie ukrytym krolewstwem, zwlaszcza twierdze Feanorionow i Fingolfina byly na widoku i w bliskosci Morgotha, co jest kolejnym argumentem za masywnym, romanskim stylem Uśmiech Ludzkie poludnie, czyli Gondor to architektura klasyczna lub romanska, ale nie tak potezna jak na polnocy. Rivendell jak Gondolin, tylko delikatniej, bez monumentalizmu - filmowe Rivendell bylo swietne - wyglad miejsc to jedna z niewielu rzeczy u PJa gdzie nie ma sie czego przyczepic. Harad kojarzy mi sie raczej z Bliskim Wschodem, ale przedislamskim - Persowie, Babilon.

Akurat wczoraj próbowałam zrobić prosty model twierdzy Himring na bazie miniaturki z mapy. Nie jest idealny - ani jako odzwierciedlenie miniaturki, ani fortecy, jakiej szukam, ale myślę, że to dobry kierunek. Początkowo myślałam wzorować się na Krak des Chevaliers, ale niedawno oglądałam dokument o twierdzy Margat i ta nadawałaby się jeszcze lepiej. Mój model jest bardziej okrągły i uproszczony, brak też okien (te zrobione dla testu nie pasują), poza tym robiłam to w Google SketchUp, a że dopiero poznaję ten program, to zwyczajnie nie umiałam zrobić wielu rzeczy. Model w załączniku, poniżej twierdza Margat (Syria):

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Twierdza jest nawet ulokowana na wzgórzu podobnie jak Himring - może to była inspiracja Tolkiena?

Więcej: http://www.castles.nl/sy/mar/mar.html

Poniżej to raczej Krak des Chevaliers, choć trafia się w sieci opisane jako Margat:

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 02-01-2014 16:55, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 31-12-2013 00:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

< spam > Sirielle, nie no, szescioramienna gwiazda Feanora wyglada cudownie Ratujcie bo go pobiję < /spam >
'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 31-12-2013 01:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiem wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Fajna, nie? Pserwa Zorientowałam się po czasie. Ba, ja ją chyba zawsze tak rysowałam Jestem rozwalony Nie ma tego złego - TE nie może się takiej czepić Z przymrużeniem oka

Przy okazji padło pytanie o SketchUp - proszę bardzo, darmowy program do tworzenia obiektów 3D (na użytek niekomercyjny), nadaje się dla kompletnych laików:
http://www.sketchup.com/
http://www.dobreprogramy.pl/SketchUp,Program,Windows,12612.html

Przy okazji znalazłam na YT ten dokument o twierdzy:

Link

Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 31-12-2013 02:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

pomidorem go!

Tej normalnej tez nie, przeciez to zwykla roza wiatrow Uśmiech

edit: no ta stricte tolkienowska z Morii ma koleczko w srodku Uśmiech A teraz znalazlam twoj mega stary projekt Himringu i tam masz normalna gwiazde wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'

Ostatnio zmieniony przez Kaile dnia 31-12-2013 02:48, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 31-12-2013 02:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kaile napisał(a) (zobacz wpis):
Tej normalnej tez nie, przeciez to zwykla roza wiatrow Uśmiech

To zależy jak dokładnie ją odwzorujesz wg rysunku Tolkiena z Drzwi Morii, jeśli skopiujesz kropka w kropkę - gwiazdę czy heraldykę, cokolwiek narysowanego przez Tolkiena - TE mogłoby mieć kiedyś pretensje. Kiedyś - w momencie, jak zechcesz pracy użyć w jakimś komercyjnym projekcie czy nawet niekomercyjnym, ale nie po myśli TE. To dmuchanie na zimne, ale jeśli masz nad czymś siedzieć godzinami czy dniami, to warto to wziąć pod uwagę.

Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wysłany: 31-12-2013 16:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na onecie akurat dzisiaj pojawila sie galeria z "panoramami" sklepien kosciolow z calego swiata. Zdjecia sa swietne, a niektore sklepienia - zwlaszcza te niebieskie - bardzo by mi pasowaly np. do sal tronowych Noldorow Uśmiech

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wertykalne-panoramy-kosciolow-richarda- silvera/pcgcz

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1058
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 31-12-2013 17:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

SketchUp jest świetny, dzięki Sirielle za info! wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Już zdążyłam się nim pobawić*. Skonstruowałam budowlę z wyobraźni nie posiłkując się zdjęciami, ale widzę po fakcie, że przypomina nieco Mauzoleum Teodoryka w Rawennie i nie wiem, czy pasuje do Ardy. Jestem rozwalony Efekt w załączniku.

Co do Himringu - miałaś ciekawy koncept z tymi bastionami skupionymi wokół 6-bocznego donżonu. Jestem za I ta 6-ramienna gwiazda też ładna, nawet jeśli niekanoniczna. Śmiech
Tylko wydaje mi się, że lepiej byłoby zrobić jakiś dziedziniec między bastionami albo wybudować te bastiony wysunięte z murów zamku, a nie schowane za nimi - w tej chwili wojsko Maedhrosa nie ma miejsca, żeby przemieszczać się w obrębie zamku, a bastiony nie pełnią roli obronnej. Z przymrużeniem oka

*Nie wiem czemu za każdym razem, gdy używam jakiegoś narzędzia, wyskakuje mi komunikat "unable to update the evaluation time", bardzo irytujące. wściekły
I nie mam pojęcia, jak zrobić półkopułę apsydy. Smutek

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1058
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 02-01-2014 12:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Haha, od SketchUpa można się niemal uzależnić, chociaż jest upierdliwy i bardzo czasochłonny. Z przymrużeniem oka

Zrobiłam kolejny model, tym razem znacznie większy, inspirowany Krak de Chevaliers.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Warownie i zamki Ardy - jak sobie je wyobrażamy? (Strona 1 z 2)

Skocz do: