Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Szczerba, czy Brama? Najlepsze tłumaczenie Maglor's Gap (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Które tłumaczenie Maglor's Gap jest najlepsze?
Brama Maglora
8%
 8%  [ 3 ]
Obniżenie Maglora
0%
 0%  [ 0 ]
Przełęcz Maglora
32%
 32%  [ 12 ]
Szczerba Maglora
29%
 29%  [ 11 ]
Wąwóz Maglora
0%
 0%  [ 0 ]
Wrota Maglora
29%
 29%  [ 11 ]
Wyrwa Maglora
0%
 0%  [ 0 ]
Oddano głosów : 37

Autor Wiadomość
Mara
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 05-12-2013 16:57    Temat wpisu: Szczerba, czy Brama? Najlepsze tłumaczenie Maglor's Gap Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Maglor's Gap - obniżenie pomiędzy wzgórzami Himringu, a ostrogą Ered Luin, wschodnie przejście do Beleriandu, którego strzegł Kanafinwe Makalaure, Maglorem zwany.

Nazwa ta została przez p. Skibniewską przetłumaczona jako Szczerba Maglora. Tym samym tropem poszło wydawnictwo Mumakil Fandom PreSsss, ale nie musi to być ich ostatnie słowo.

W [Jakiej Fajnej] Knajpie dwa stronnictwa: LOS (Liga Obrońców Szczerby) i PAS (Przymierze AntySzczerbowe) walczą do utra[/i]ty tchu i wyszczerbienia mieczy.

Dołączcie do walki! W ankiecie kilka propozycji tłumaczenia Maglor's Gap. Które jest Waszym zdaniem najlepsze? Ankieta ma jedynie charakter doradczy, ale nie mówcie PAS i nie pozwólcie, by o najlepszym tłumaczeniu zadecydował ślepy LOS.

(Ale pamiętajcie: uśmiech LOS u czeka na zwolenników Szczerby Pserwa )

PS. Po namyśle postanowiłam dać wszystkie (oprócz Przesmyku, bo to zupełnie nie to) opcje, a nie tylko Szczerbę i Bramę/Wrota.
(wprawdzie moim zdaniem Wąwóz też tu zupełnie nie pasuje, ale niech już sobie będzie...)

PS 2. Dyskusja o różnych opcjach tłumaczenia tutaj: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5567

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 05-12-2013 20:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wybrałem przełęcz, bigos:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5673

Wysłany: 05-12-2013 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybrałem Szczerbę Maglora, bo muszę być konsekwenty, a ponadto przez przekorę. Mi się ta nazwa podoba i nie kojarzy, ale jako równie dobrą uznaję Wrota Maglora per analogiam do Wrót Roganu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 513

Wysłany: 05-12-2013 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybrałem Wrota, ponieważ wydają mi się najlepszą opcją z zaprezentowanych.

Chciałbym tylko dodać, ze PAS wygra nie gdy przejdzie konkretnie opcja, ale, gdy tą opcją nie będzie Szczerba Pserwa
Tak ogólnie to do samej przełęczy Szczerba mnie nie gryzie, ale po latach skojarzeń to ja już jej nie widzę inaczej jako diastemy...

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Niuchaczaus
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 212
Nieobecny(a): Na Przełęczy

Wysłany: 06-12-2013 00:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak wspominałam w innym temacie, nie trzymam się kurczowo żadnej nazwy (byle nie Szczerba!), ale na tę chwilę najchętniej zagłosowałabym na opcję, której nie ma w ankiecie, czyli Przesmyk. Nie zgodzę się, że to zupełnie co innego - owszem, w geografii najczęściej nazywa się tak, według słowników, "wąski pas lądu łączący dwa większe obszary lądowe", ale równoważną definicją przesmyku jest "wąskie przejście między dwoma obiektami". A Maglor's Gap tym właśnie jest - przejściem między wzgórzami. Na dobrą sprawę podpada też pod pierwszą definicję przesmyku, jeśli pominiemy kwestię otoczenia morzem (wąski pas lądu? Tak. Łączy dwa obszary lądowe, większe? Łączy). Wprawdzie tutaj wąskość tudzież szerokość przejścia może podlegać dyskusji, ale jednak.

Skoro przesmyku jednak nie ma, zaznaczam Bramę, raz - ze względów estetycznych, dwa - znaczeniowych (istotna przerwa w "obwarowaniach" Beleriandu, umożliwiająca wejście, wymagająca szczególnej straży). Tak samo pod tym względem dobre są Wrota. Można by też pofantazjować z nazwą "Brama/Wrota Beleriandu", ale to już chyba za bardzo odejście od oryginału.

Przełęcz jest brzmieniowo bardzo zgrabna, ale z punktu widzenia geologii nie do końca pasuje do tego regionu - obniżenie nie jest na wyniosłości między dwoma jeszcze wyższymi szczytami, ale na poziomie równiny. Rozważania geologiczne prowadzą z kolei jeszcze bardziej w stronę określenia "Przesmyk", tak, jak w Przesmyku Aglonu - w oryginalnej nazwie jest owszem, pass, nie gap, natomiast można postawić całkiem spójną hipotezę co do powstania ukształtowania terenu w tym rejonie, według której Pass of Aglon i Maglor's Gap mają zasadniczo bardzo podobne pochodzenie (Omi, jakbyś mógł rozpisać te lądolody i inne cuda, będę wdzięczna Język )

Mimo wszystko, mam wrażenie, że brak możliwości wymyślenia uniwersalnej, jednoczącej miast dzielić ludzi nazwy dla tego miejsca to jest jakiś element Klątwy Mandosa, no.

Honorowa Prezes PAS Przekleństwa
OSANwE - NMI6 Cool 3
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 07-12-2013 12:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wrota Maglora. To połączenie zdecydowanie najładniej brzmi. Jestem za A przy tym oddaje geologiczną istotę tegoż miejsca. Język

Niniejszym zaliczam się do PAS-u. Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 22-12-2013 17:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem za Brama - to okreslenie czesto uzywane na obnizenie pomiedzy dwoma pasmami gorskimi. Typowy przyklad - Brama Morawska - obnizenie pomiedzy Karpatami i Sudetami, stosunkowo duza forma, tak sobie wyobrazam "Maglor's Gap". A szczerba to o ile pamietam forma niewielka, za to gleboka. Poza tym Brama ladnie brzmi Uśmiech
'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Gilya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54
Nieobecny(a): jestem w odwiedzinach u elfów

Wysłany: 23-12-2013 12:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja jestem za Szczerbą. Po pierwsze przyzwyczaiłam się do tego. Po drugi według mnie Szczerba Maglora brzmi ładniej i dumniej do Wrót Maglora czy Przełęczy Maglora. Po trzecie jest to określenie dość poetyckie, a Maglor był przecież jednym z największych poetów. Tak czy siak chyba zaliczam się do LOSu.
Do perfekcji ciągle zdążam.

MAGLOR I MAEDHROS ŻYJĄ!!!!
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Szczerba, czy Brama? Najlepsze tłumaczenie Maglor's Gap (Strona 1 z 2)

Skocz do: