Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu (Strona 2 z 92)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 90, 91, 92  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 10-08-2013 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):
Z drugiej strony jednak Tolkien był bardzo stanowczo wrogo nastawiony do wszystkich, którzy "psują jakąś rzecz tylko po to, by lepiej ją poznać", czy jak to się Gandalf dokładnie wypowiedział.

Bez przesady, jednak w 'O baśniach' wyrażał zrozumienie dla takiej postawy, choć jej nie podzielał. Jako badacz sam to robił, więc nie była mu obca ta postawa, przestrzegał raczej przed tym by w poszukiwaniu drzew, nie zapomnieć o zachwycie nad lasem. To tak jak w jego przypowieści o wieży. Nie tyle ma pretensję, że ktoś chciał wiedzieć z czego była zbudowana, tylko wyraża żal, ze nikt nie zachwycił się sama wieżą i widokiem z niej.

Cytat:
Jak by nie patrzeć, Christopher najlepiej znał swego ojca i jego twórczość, i Tolkien zaufał mu, powierzając swoją spuściznę. My nie znamy jego zamysłów i jakkolwiek można by usiłować wyprodukować Silmarillion, który okazałby się tym, czego każdy samozwańczy heir of Tolkien pragnie, to nie wiem, czy powinniśmy sami nadawać sobie uprawnienia do takiego przedsięwzięcia.

Ogólnie masz rację. Ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Owszem swoim testamentem Tolkien nadał synowi pełną władzę zrobienia z jego nieopublikowaną spuścizną tego co zechce. Christopher mógł ją zniszczyć, ale wtedy nie toczylibyśmy tej dyskusji, a to forum o ile by istniało wyglądałoby zupełnie inaczej. Mógł poprzestać na opublikowaniu Silmarillionu i nie publikować NO, HoME, czy Dzieci Hurina. I też dyskusje na tym forum wyglądałyby inaczej. Zdecydował się jednak opublikować to co opublikował i co więcej sam napisał we wstępie do X lub XI tomu, że teraz oto możliwa jest krytyka opublikowanego Silmarillionu. A mi się wydaje, że naturalnym owocem krytyki, jest zaproponowanie alternatywy, albo w postaci konspektu, jak to zrobił Noad, ale można pójść krok dalej.
Tym bardziej, że nie chodzi o dokonane wybory, ale skróty w tekstach, które były narracyjną całością. Czy uzupełnienie tych wycięć to tez grzech?
A wreszcie, jakby nie oceniać takiej, alternatywnej redakcji, to czyż nie jest tylko kolejną wieżą, z której można spojrzeć na przestwór legendarium Tolkiena?

erui napisał(a) (zobacz wpis):

chwała wam, chylę czoła, dzięki Ja też jestem pod wrażeniem. A jednocześnie ciekawi mnie co będzie w kolejnych dwóch tomach waszej redakcji Silmarilliona? Bo kompletne dzieło obejmie pewnie trzy tomy, co nie? Moglibyście uchylić rąbka tajemnicy? Na pewno będzie Akallabeth. A Opisanie Numenoru oraz opowieść o Aldarionie i Erendis z NO? Czy dołączycie Tal Elmar? A co z Lays of Beleriand?

Niestety nie dwóch tomach, tylko jeszcze jednym tomie. Bo to ma być "Silmarillion", a nie "Księgi Wiedzy o Dawnych Dniach".

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 10-08-2013 21:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Bo to ma być "Silmarillion", a nie "Księgi Wiedzy o Dawnych Dniach".

Ahhhhh, ale taka księga to byłoby marzenie Love Może po Silmarillionie Z przymrużeniem oka Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 257

Wysłany: 11-08-2013 10:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie bardzo interesuje, jak to będzie z tą publikacją? Wydajecie to oficjalnie i pojawi się w księgarniach, a Tolkien Estate zaprosi Was na herbatkę, czy to takie potajemne wydanie dla wtajemniczonych? wszystko mi się pomieszało

M.L.

Wysłany: 11-08-2013 10:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ktoś tu pisze o wydaniu? Tak tylko teoretyzujemy sobie. W grupie znajomych posiedzieliśmy sobie, ułożyliśmy teksty w jakąś tam narracyjną całość. A jak przyjdzie ochota, to w ramach tej grupy być może wydrukujemy sobie, na domowych drukarkach garść egzemplarzy na wieczna rzeczy pamiątkę, i tyle.
For the home of the holy
Powrót do góry

Eilíf

Wysłany: 11-08-2013 11:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ach, sądziłam, że ta poważna dyskusja i te przedmowy itp., które dane mi było oglądać, to już przedsmak ogólnodostępnego dzieła Z przymrużeniem oka A skoro tak, to, hm... good for you, anyway Uśmiech

M.L.

Wysłany: 11-08-2013 12:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przecież jest oczywiste, że takiego ogólnodostępnego, oficjalnego wydania nie może być. Nie jesteśmy w Rosji albo na Tuvalu. Fanowsko różne rzeczy możemy sobie porobić, ale wszystko w ramach DUP
Powrót do góry

Eilíf

Wysłany: 12-08-2013 08:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obawiam się, że wydawnictwo takie nie zostało mi objawione, tedy pozostaje mi jedynie chylić głowę w upokorzeniu, że śmiałam powziąć tak mylne przypuszczenie.
Ale w zasadzie masz rację, głębiej się zastanowiwszy, to rzeczywiście nigdy by nie przeszło.

M.L.

Wysłany: 12-08-2013 21:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):
Obawiam się, że wydawnictwo takie nie zostało mi objawione, tedy pozostaje mi jedynie chylić głowę w upokorzeniu, że śmiałam powziąć tak mylne przypuszczenie.
Ale w zasadzie masz rację, głębiej się zastanowiwszy, to rzeczywiście nigdy by nie przeszło.

Niestety to są skutki non stop zaostrzanego od 30 lat prawa autorskiego, które coraz bardziej staje się tożsame z prawem patentowym. I można tylko się zastanawiać co stanie się z kulturą, która stała się towarem.
Ale czy o tym powinniśmy rozmawiać, przy okazji propozycji nowej redakcji "Silmarillionu"?
Został zamieszczony proponowany spis treści, który daje pogląd na proponowany układ tekstu i jego zawartość. Może lepiej o tym porozmawiać. Uśmiech wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, ... 90, 91, 92  Następna

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu (Strona 2 z 92)

Skocz do: