Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu (Strona 89 z 92)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 88, 89, 90, 91, 92  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 70

Wysłany: 01-11-2017 20:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Riddick: A może tak dla posiadaczy wydania dwutomowego także po egzemplarzu jednotomowym? <marzy> Uśmiech

Też bym chciał. robienie pieknych oczek Ale errata też byłaby dobrym rozwiązaniem. Moim zdaniem wystarczyła by w pdf. Pytanie tylko czy ML zechce ją zrobić?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 02-11-2017 23:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo bym się nie zamartwiał, gdyż jakiegoś strasznego runu nie ma. O czym świadczy to, ze ciągle nie sprzedałem wszystkich t. II.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Isiliel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 73

Wysłany: 02-11-2017 23:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
ciągle nie sprzedałem wszystkich t. II.

Chętnie sama kupię jeszcze jeden egzemplarz, jeżeli sytuacja się nie zmieni. Mój niestety uległ zniszczeniu z niezależnych ode mnie przyczyn.

A na marginesie przepraszam, że wciąż niczego nie napisałam na temat tomu drugiego - przemyśleń na jego temat mam sporo, niestety życie ostatnio mnie nie rozpieszcza i rzadko mam czas choćby zebrać myśli, nie mówiąc już o spisaniu ich w jakiś sensowny sposób.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5710

Wysłany: 06-11-2017 16:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jako że nikt nie podjął się przekonania mnie o sensie zamieszczenia 'O Lembasach", to ich nie będzie, natomiast, "O orłach i entach" będzie, najpewniej jako dodatek.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

erui
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 70

Wysłany: 07-11-2017 10:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Może ja jeszcze spróbuję. Wiem że Tolkien nigdzie nie zaznaczył że zamierza wstawić ten tekst do Silmarillionu. Ale to samo można powiedzieć o "Orłach i Entach". To że lembasy mają większe znaczenie WP to racja, ale Silmarillionie też mają swoje znaczące miejsce. W końcu wyraźnie jest powiedziane że podarowanie lembasów Belegowi na drogę jest czymś wyjątkowym. Ale nie bardzo wiadomo czym te lembasy są i dlaczego są takie wyjątkowe i cenne. Wiadomo tylko że to jakieś elfowe jedzenie o niezwykłych właściwościach. Tak samo są one określone we Władcy Pierścieni. Po prostu aż się prosi o wyjaśnienie czym one są i dlaczego są takie niezwykłe. Mówisz że tekst o lembasach bardziej pasuje do dodatków do WP. Może. Ale na dodanie go tam nie ma żadnych widoków. Chyba że planujesz własną redakcję dodatków do WP Z przymrużeniem oka ML. Tak więc jedyną sensowną opcją jest dodanie tego tekstu w dodatkach. Zresztą na 100% nie wiemy co Profesor umieściłby w ostatecznej redakcji Silmarillionu. Może znalazło by się tam miejsce i dla całego nauczania Pengoloda z Lembasami włącznie? Dlatego uniżenie proszę ML. dodaj "O lembasach" do dodatków Proooszę prooooooszę . Pozdro.
p.s. Co z brakującą zwrotką do pieśni o Berenie i Luthien?

Ostatnio zmieniony przez erui dnia 07-11-2017 16:17, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 07-11-2017 14:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Podpisując się z całą rozciągłością z wypowiedzią poprzednika to do wyjątkowości lembasów odnośnie pierwszej ery dorzuciłbym jeszcze argument, że nawet Mîm chciał je "wyłudzić" udając chorobę, co zresztą padło kilkanaście postów wcześniej. Czytelnika naprawdę zainteresuje, co w lembasach takiego wyjątkowego, że nawet krasnolud chciałby je mieć. Uśmiech
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 07-11-2017 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uważam podobnie, lembasy to coś specyficznego dla elfów w ogóle, nie tylko w WP. Zresztą WP to tylko taki mały fragment w historii Ardy Z przymrużeniem oka i Quendi już tam zanikają, odchodzą. Widziałabym ten tekst w Silmarillionie. W Beleriandzie lembasy musiały odgrywać dużą rolę by zwyczajnie przeżyć. No i słusznie, Pengolod to nie jest postać z WP, to ponadczasowy elficki loremaster Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 07-11-2017 20:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 07-11-2017 19:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dorzucę jeszcze argument, że lembasy miały nawet istotny wpływ na wydarzenia w życiu Turina, gdyż to przez ich nieotrzymanie Mîm jeszcze bardziej znienawidził współmieszkańców swojego domu i skłoniło go to do zdrady.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 88, 89, 90, 91, 92  Następna

Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu (Strona 89 z 92)

Skocz do: