Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

Temat: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI (Strona 2 z 6)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolk Folk Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Którą bitwę powinniśmy wystawić na TF2014? (Ankieta I)
x
30%
 30%  [ 9 ]
x
30%
 30%  [ 9 ]
y
10%
 10%  [ 3 ]
z
30%
 30%  [ 9 ]
Oddano głosów : 30

Autor Wiadomość
mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 22-07-2013 21:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Poza tym wolelibyśmy uniknąć organizowania bitwy nad zalewem. W parku jest znacznie łatwiej wszystko ogarnąć (a i widownia będzie miała bliżej, jakby co Jestem rozwalony )

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3850

Wysłany: 23-07-2013 00:59    Temat wpisu: Re: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W końcu doczytałam całość. Zdecydowanie lepiej zrobić inscenizację w parku by poza nami ktoś z Bielawy ją oglądał. Do tego plan trzeba na tyle przemyśleć, by inscenizacja następowała zaraz po innym punkcie programu i nie za późno, inaczej ludzie pójdą do domu.

Jakby miało tak wyjść - Bielawianie idą do domów, bo nic się nie dzieje, a noc nadchodzi - i mamy inscenizować dla siebie, to lepiej to zrobić na polu w czymś pomiędzy inscenizacja a larpem. Mega kontrolowanym i wymagającym larpem bez time outów, wychodzenia z roli i ingerencji w główne wydarzenia (detale mogą się zmienić, ale efekt końcowy musi być identyczny z książką). Coś podobnego do tego rosyjskiego larpa. Pomysł zastępczy mam pomysł!!!

Balduran, strzały można zrobić tak - tasiemki przyczepione do czegoś cięższego, co ładnie imituje lot strzały (od 2:59, indyjskie Dance India Dance i mitologia - Rama vs Ravana):
http://youtu.be/FleE0gKXtSw?t=2m59s

Nie wiem na co zagłosować, ale Ostatni Sojusz wydaje mi się łatwiejszy do ogarnięcia w parku, niż Alqualonde, albo raczej - Bunt Noldorów i ich ucieczka z Amanu. W sumie można by było zrobić zniszczenie Drzew Amanu (w tle imprezka u Valarów i tańce oraz "but Fingolfin said: 'Half-brother in blood, full brother in heart will I be. Thou shalt lead and I will follow. May no new grief divide us.' 'I hear thee', said Feanor. 'So be it.' But they did not know the meaning that their words would bear."). Następnie nastanie ciemności i śmierć Finwego, może walka w Formenos dzieje się w ciemnościach w parku, tylko muzyka, narracja i jakiś dym aka Unglianta odziana w chmurę ciemności? Albo część wydarzeń jest odtwarzana na ekranie w tle, w tym czasie aktory się przemieszczają, scenografia poprawia itd. Dalej pojawiają się pochodnie, odmowa oddania Silmarili na ożywienie Drzew. Feanor znika na wieść o śmierci Finwego (Maedhros: "Blood and darkness! Finwë the king is slain and the Silmarils are gone!" HoME X, str. 293* ), po czym powraca z całym swoim hufcem. Przysięga Feanora (lektor informuje o mowie, która oczarowała słuchaczy albo puszczamy Nightfall BG Z przymrużeniem oka ). Kierunek Alqualonde, nieporozumienie, szarpanina i walka w przystani (przypominam Falmari mieli tylko drewniane łuki, Nasmith się myli Z przymrużeniem oka ).

* Feanor na to pada na ziemię, szlocha i szaleje, a potem znika w ciemnościach; mam nadzieję, że w jednym fanowskim Silmarillionie to będzie ładnie przetłumaczone i na nim sie będzie można oprzeć mam pomysł!!! Plus słowne starcie Nerdanela vs Feanor - ciekawsza, niż w opublikowanym Silmie wersja wydarzeń w Losgar. Jeśli statki mają spłonąć, to Umbarto mógłby także hmmmm... Jak tak patrzę, to jest materiału an dwie inscenizacje, a nie jedną. Co z Drugim Proroctwem Mandosa?

Wszystko zainscenizowane podobnie do Upadku Gondolinu (tylko na mniejszym terenie, tam scena była zbyt rozległa, albo widownia jest w środku, a wydarzenia dzieją się dookoła, tzn. Drzewa i Formenos mogą być dalej lub jako projekcje w tle). Woda niepotrzebna, można to sobie wyobrazić, narrator opowie, co jest w tle. Potrzebne by były makiety statków, Drzew, Valimaru, Formenos, Łabędziej przystani (po fragmencie muru czy wieży na każde, inne w charakterze) oraz banda Eldarów i Valarów plus Ungolianta. To by było ciekawe i kończyło się podobnie, jak Upadek Gondolinu - walka i narracja, że Olwe zaklinał wody, by pochłonęły bratobójców. Losgar by trzeba było odpuścić, chyba, że w międzyczasie ktoś by poprzenosił makiety statków na drugi koniec parku i tam je spalił, względnie ukrył te na głównym planie, a odkrył i spalił w oddali (albo Losgar pojawia się w formie projekcji wideo). Jak się zastanowić wszystko się uda zrobić, sceneria jest umowna, tylko tych Eldarów się boję Z przymrużeniem oka

Balduran napisał(a) (zobacz wpis):
Fingolfin mógłby być grany przez niewysoką osobę (Majka?).

boje się Chyba, że w peruce Girl 3 Przeżyłam jakoś blond Maeglina, ale blond Fingolfina nie zdzierżę Złośliwy uśmiech Może dojść do buntu Noldorów, bratobójstwa i chaosu - na widowni złościć się, pokazywać kły Furia jestem wściekły jak ork pomidorem go! coś strasznego...

Tak samo Maedhros zwany wysokim nie może być niski, a Fingon nie mieć swoich długich ciemnych włosów zaplecionych w warkocze. Itd. Widowni z miasta to będzie obojętne, ale fangirls i MarySues nie, a tych lepiej nie drażnić Złośliwy uśmiech Z przymrużeniem oka Innymi słowy - jak ma być poprzekręcane wizualnie, choćby z braku aktorów/peruk, to lepiej sobie odpuścić do czasu, gdy to będzie wykonalne.

W przeszłości proponowano jeszcze Porządki w Shire i Ostatni marsz Entów, z tych dwóch marsz wydaje mi się ciekawszy.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Kaile
Strażnik Północy

Wpisy: 766

Wysłany: 23-07-2013 10:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Blond Maeglin? Zdziwienie Dobrze ze mnie tam nie bylo Ratujcie bo go pobiję Fingolfina by sie jkakos ogarnelo. Moze brat Niuch troche podrosnie? Super śmiech

Ja jestem za czymkolwiek spoza Wladcy i Hobbita. Moze uda sie w ten sposob czesci widowni uswiadomic, ze przed III Era tez sie dzialo, i to duzo, i skloni do siegniecia po Silmarillion Uśmiech

'Here once was light, that the Valar begrudged to Middle-earth, but now dark levels all. Shall we mourn here deedless for ever, a shadow-folk, mist-haunting, dropping vain tears in the salt thankless Sea?'
Powrót do góry

Istimor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5
Nieobecny(a): Gdzieś w Śródziemiu

Wysłany: 24-07-2013 00:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po ok. dwóch latach czytania nareszcie się zarejestrowałem...

Ośmieliłbym się zaproponować bitwę między Naugrimami powracającymi z rabunku Menegroth oraz Laiquendi razem z Berenem.
Nie jest to bitwa na tak dużą skalę jak wcześniejsze propozycje, więć łatwiej ją zorganizować, ludzi do odpowiednich ról by się znaleźli (wiem, że pominąłem kwestię entów, ale jest napisane, że brali oni raczej udział w wyłapywaniu niedobitków krasnoludów, więc ewentualnie można ich pominąć).

Zgadzam się z Kaile jeśli chodzi o wybór czasów bitwy i jeśli nikomu nie przypadnie ten pomysł do gustu to jestem za Bratobójstwem.

Mitheithel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 24-07-2013 01:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

1) Alqualonde
Jak dla mnie obecne zamieszanie z zalewem wyklucza robienie tej bitwy. Dodatkowo jeżeli ktoś ma nas oglądać to park jest jednak lepszym rozwiązaniem.
2) Helmowy Jar
Z wymienionych przez poprzedników powodów raczej nie ma sensu.
3) Dagor Bragollach
Dla mnie numer jeden Z przymrużeniem oka Epickość pojedynku Morgotha z Fingolfinem jednak ciężko przebić. LEDy do korony Morgotha nie powinny być wielkim problemem, powinno dać się to zrobić dość małym kosztem.
Do tego większość przedstawienia to będzie walka i chyba nie będziemy potrzebować dużej ilości wstawek fabularnych. Jak do tej pory chyba najbardziej udaną inscenizacją był Morannon, gdzie właściwie była sama walka.
Smoka mamy już od Gondolinu i może będzie się dało go doprowadzić do takiego stanu, że jeszcze w jednej bitwie powalczy.
4) Ostatni Sojusz
Dla mnie numer dwa. Też głównie walka i epicki pojedynek Śmiech Jak dla mnie jednak dobrze by było pokazać coś, czego nie było w filmie Z przymrużeniem oka Na minus też brak świecącej korony Śmiech

I oczywiście trzeba będzie zorganizować warsztaty walki. Dużo warsztatów walki Śmiech

of crystal shining pale afar."

J.R.R Tolkien "The Lays Of Beleriand"
Powrót do góry

Balduran
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 452

Nieobecny(a): Kanada

Wysłany: 24-07-2013 07:11    Temat wpisu: Re: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Strzały na tasiemkach są urocze, chociaż śmiesznie to może wyglądać gdy reszta będzie biegać z mieczami (Drewnianymi lub nie) Z przymrużeniem oka

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):

Fingolfin mógłby być grany przez niewysoką osobę (Majka?).

boje się Chyba, że w peruce Girl 3 Przeżyłam jakoś blond Maeglina, ale blond Fingolfina nie zdzierżę Złośliwy uśmiech Może dojść do buntu Noldorów, bratobójstwa i chaosu - na widowni złościć się, pokazywać kły Furia jestem wściekły jak ork pomidorem go! coś strasznego...

Tak samo Maedhros zwany wysokim nie może być niski, a Fingon nie mieć swoich długich ciemnych włosów zaplecionych w warkocze. Itd. Widowni z miasta to będzie obojętne, ale fangirls i MarySues nie, a tych lepiej nie drażnić Złośliwy uśmiech Z przymrużeniem oka Innymi słowy - jak ma być poprzekręcane wizualnie, choćby z braku aktorów/peruk, to lepiej sobie odpuścić do czasu, gdy to będzie wykonalne.

Ile znamy osób umiących dobrze machać mieczem?
Ile z tych osób jest wysokich?
Ile z tych osób jest leworęcznych?
Ile z tych osób jest rudowłosych?

Nie zostaje nikt, prawda? Nawet przy peruce jedyną osobą spełniającą pozostałe kryteria ma zarost który nie przystoi Maedhrosowi. Tak w sumie to jeśli dobrze pamiętam większość wysokich TFowiczów jest zarośniętych...
Rozumiem że chcemy żeby to było lore-friendly dla nas samych, ale nie rzucajmy sobie kłód pod nogi, bo to będzie wracać za każdym razem gdy pojawi się temat quendi. Czy naprawdę tak bardzo nam na tym zależy żeby odpuścić sobie większość bitew z Silmarillionu?

Do tego nie oszukujmy się, ale nawet jak uda nam się idealnie dobrać aktorów to i tak ktoś będzie narzekał że jego ukochana postać jest mało książkowa. Już nie wspominając o tym że pojedyńcza peruka to wydatek rzędu ~100-200 PLN.
Tyle mojego marudzenia.

Cytat:

W przeszłości proponowano jeszcze Porządki w Shire i Ostatni marsz Entów, z tych dwóch marsz wydaje mi się ciekawszy.

O, racja! Szkoda że nie można edytować tych ankiet po rozpoczęciu. No nic. Język
Porządki w Shire akurat odrzuciliśmy na podsumowaniu TFu, ale Marsz też mógłby być fajny, choć trudny do zrobienia.

Istimor napisał(a) (zobacz wpis):

Ośmieliłbym się zaproponować bitwę między Naugrimami powracającymi z rabunku Menegroth oraz Laiquendi razem z Berenem.
Nie jest to bitwa na tak dużą skalę jak wcześniejsze propozycje, więć łatwiej ją zorganizować, ludzi do odpowiednich ról by się znaleźli (wiem, że pominąłem kwestię entów, ale jest napisane, że brali oni raczej udział w wyłapywaniu niedobitków krasnoludów, więc ewentualnie można ich pominąć).

Tam był enty? Jestem rozwalony

Myślę że to byłby dobry moment żeby spytać - Czy ktoś byłby w stanie spisać wszystkie bitwy z książek? Łatwiej by było wybrać na przyszłość mając je wszystkie pod ręką. Uśmiech
Powrót do góry

Mitheithel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 54

Wysłany: 24-07-2013 09:06    Temat wpisu: Re: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Akurat trzy pierwsze warunki chyba spełniam Z przymrużeniem oka

of crystal shining pale afar."

J.R.R Tolkien "The Lays Of Beleriand"
Powrót do góry

mONA
Mieszkanka Shire

Wpisy: 745
Nieobecny(a): jestem. gdzieś. gdziekolwiek. w Shire :-)

Wysłany: 24-07-2013 09:40    Temat wpisu: Re: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mitheithel napisał(a) (zobacz wpis):

Akurat trzy pierwsze warunki chyba spełniam Z przymrużeniem oka

Czwarty też da się zrobić Złośliwy uśmiech

Moje Śródziemie
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolk Folk Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Temat: Post-Mortem XV Tolk Folku i Pomysły na XVI (Strona 2 z 6)

Skocz do: