Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Co ty masz na głowie II, czyli korony i biżuteria Elfów (Strona 2 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 10-06-2013 08:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja się nie znam, ale te tony złota zapodane przez Sirielle pod koniec pierwszego postu absolutnie mi nie pasują. Za to nordycka korona bardzo fajna. Jestem za

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
Swoją drogą gdzie jest opis liściastej korony Thranduila, w Hobbicie?
Tak, właśnie tam: W wielkiej sali, podpartej kolumnami wyciosanymi z litej skały, siedział w rzeźbionym drewnianym fotelu król elfów. Na głowie miał koronę splecioną z jagód i czerwonych liści, jesień bowiem już się zbliżała. Wiosną nosił koronę z leśnych kwiatów. W ręku trzymał berło z rzeźbionej dębiny.

Jeszcze do diademów czy jak to nazwać. Co powiecie na coś takiego:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

?

I trochę historycznych:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

Chociaż one raczej niezbyt mi pasują dla elfów. hmmmm...

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 10-06-2013 10:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Polecam zainteresowanym autentyczną, średniowieczną, anglosaską biżuterię: http://pinterest.com/gbertholet/things-anglo-saxon-jewelry/
Można tam, m.in. zobaczyć pierścienie z tamtych czasów.

To jest szczególnie piękne:

Co do nakryć głowy:

A zupełnie przy okazji, z innych ładnych rzeczy:

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 513

Wysłany: 10-06-2013 12:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, świetny temat, zawsze mam problemy co podczas rysowania im wcisnąć na te głowy Z przymrużeniem oka

Chciałbym tylko wtrącić, że wspomniany wcześniej orli diadem to filmowy Diadem Roweny Ravenclaw. Nawet widać u Harrego jest coś dla Manwego Jestem rozwalony <nie czuję, że rymuję>

Wracam w otchłań sesji...

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Sileariel
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 10-06-2013 12:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

Przepiękne. Love Tak mogłyby moim zdaniem wyglądać elfickie korony (np. dla Thingola i Meliany).

Ogólnie bardziej pasuje mi do elfów skromna biżuteria, np. tego rodzaju diademy:

Jednak niektóre z Waszych propozycji są naprawdę piękne.
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 10-06-2013 16:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Nawet widać u Harrego jest coś dla Manwego Jestem rozwalony

W Harrym takie ładne rzeczy? Zdziwienie

Powodzenia na sesji

Znalazłam jeszcze parę ładnych drobiazgów.

Trochę fikuśne:

Elfiny mogłyby nosić pięknie haftowane chusty:

Gil-galad miał ciekawy diadem tylny Z przymrużeniem oka :

Znalazłam taki szkic korony Thrandzia Uśmiech :

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 10-06-2013 21:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taka nordycka korona wrzucona przez Sirielle to coś, w czym widzę elfów. Jestem za
Szukałam czegoś, co prezentowałoby typ zdobień pasujący mi na elfickie diademy i renesansowe wzory damaskinażowe to jest właśnie to. Wcześniejsze, arabskie, też są cudne, ale nie aż takie niezykłe. Zoomorficzne, misterne wzory przywodzą mi na myśl symbol rodu Finarfina, srebro i złoto na czarnej stali wyglądają tak szlachetnie. Jako przykład fragment jakiejś bransoletki, coś takiego w wersji diademowej i taaadam, idealna elficka ozdoba według Lasse.

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 11-06-2013 17:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam takie zdobienia na zbrojach Love To chyba ta sama/podobna technika?

Anthon van Dyck "Portret młodego generała"

Co do opisu taka surowość kojarzy mi się z wojnami Beleriandu, tam wszystko generalnie widzę smutniejsze, w przytłumionych barwach. Natomiast korony na oficjalne audiencje będą bardziej zdobne, zaś korony i klejnoty Amanu, gdzie Quendi je nawet rozrzucali po plażach kojarzą mi się z różnorodnością, kolorem, światłem i zabawą. Bogactwo surowców, brak własności i wolność tworzenia, to mogły być niestworzone pomysły. Tak, ale poza Amanem też mi dla Quendich najbardziej pasują delikatne, skromne ozdoby.

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Sirielle, świetny temat, zawsze mam problemy co podczas rysowania im wcisnąć na te głowy Z przymrużeniem oka

Też mam z tym problem, jakby wymyślanie fryzur innych niż włosy targane wiatrem nie było wystarczająco problematyczne Z przymrużeniem oka W ogóle doszłam do wniosku, że nie wiem jak wygląda/jest zbudowana korona, tiara, stąd ten temat.

Michael napisał(a) (zobacz wpis):
Swoją drogą gdzie jest opis liściastej korony Thranduila, w Hobbicie?
Tak, właśnie tam: W wielkiej sali, podpartej kolumnami wyciosanymi z litej skały, siedział w rzeźbionym drewnianym fotelu król elfów. Na głowie miał koronę splecioną z jagód i czerwonych liści, jesień bowiem już się zbliżała. Wiosną nosił koronę z leśnych kwiatów. W ręku trzymał berło z rzeźbionej dębiny.

Wielkie dzięki za cytat Jestem za Z niego wynika, że to były żywe liście, a zatem ewentualnie tylko jakaś opaska, na której je zaplatano, albo kompletnie żywy wianek, nowy każdego dnia. Bardzo mi się podoba taki pomysł, lepszy od metalowych liści.

Michael napisał(a) (zobacz wpis):
Ja się nie znam, ale te tony złota zapodane przez Sirielle pod koniec pierwszego postu absolutnie mi nie pasują. Za to nordycka korona bardzo fajna. Jestem za

To nie kwestia znania się, a gustu i przyzwyczajeń kulturowych. Dla mnie też na pierwszy rzut oka to była przesada, ale już się przyzwyczaiłam i bohaterowie mitycznych Indii bez złota (które ponoć było "pospolite") jakoś blado wyglądają Z przymrużeniem oka Zdobienia w Cesarzowej chyba są przesadzone, ale oryginalna korona cesarzowej Chin nie nie odbiega bardzo od filmowych pomysłów:

Tak czy inaczej złoto Azji dałam tu bardziej dla porównania, równowagi dla surowości Zachodu. I tylko takie pomysły na mężczyzn w klejnotach mi przyszły do głowy.

Co do Ardy Vanyarowie widzą mi się bardziej orientalni, dla nich bym coś znalazła w Starożytnych Indiach, dla władcy choćby bardziej ażurową wariację na temat indyjskiego hełmu/korony, jak na wcześniej podanym przykładzie:

Aczkolwiek dysk słoneczny za głową (to chyba symbolizuje część z tyłu) to nie do końca symbol dla Vanyarów, nawet w Legendarium Ardy Okrągłej. Oni mi się kojarzą z Manwe i ptakami.

Sileariel napisał(a) (zobacz wpis):
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

Przepiękne. Love Tak mogłyby moim zdaniem wyglądać elfickie korony (np. dla Thingola i Meliany).

To są ciekawe pomysły, ale z Ardą zgrzyta mi symbolika. Nie znam się na wicca czy neopogaństwie, ale jest tam zdaje się symbol bogini (?) - gwiazda pięcioramienna wpisana w okrąg. Do tego ten księżyc wygląda jak rogi. Bez tych elementów diademy bardziej by mi pasowały do Ardy.

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Co do nakryć głowy:

Proszę podawajcie, z jakich filmów są kadry. To z Nieustraszonych braci Grimm.
Jak dla mnie rogi się nie nadają na Ardę, chyba, że dla Beruthiel Z przymrużeniem oka
Dzięki za link do anglosaskiej kolekcji biżuterii Jestem za

Kolejne znaleziska dla inspiracji:

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 11-06-2013 19:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Uwielbiam takie zdobienia na zbrojach Love To chyba ta sama/podobna technika?

Tak, to też damaskinaż. Ta technika jest niesamowita, delikatne ryty i młotkowanie na zimno, naprawdę ,,nic wielkiego" a efekty powalają na kolana. Obydwie wrzuciłyśmy wersję renesansową techniki-to znaczy z wklepywaniem płatków metalu, wersja arabska to taka z użyciem drucika cienkiego jak włos. W Toledo spędziłam cały dzień na zaglądaniu przez ramię rzemieślnikom i próbowałam nawet potem coś tworzyć. Z przymrużeniem oka

Co do opisu taka surowość kojarzy mi się z wojnami Beleriandu, tam wszystko generalnie widzę smutniejsze, w przytłumionych barwach. Natomiast korony na oficjalne audiencje będą bardziej zdobne, zaś korony i klejnoty Amanu, gdzie Quendi je nawet rozrzucali po plażach kojarzą mi się z różnorodnością, kolorem, światłem i zabawą. Bogactwo surowców, brak własności i wolność tworzenia, to mogły być niestworzone pomysły. Tak, ale poza Amanem też mi dla Quendich najbardziej pasują delikatne, skromne ozdoby.

A dla mnie nawet amańska biżuteria nie była raczej jakaś szczególnie zdobna, wyobrażam sobie raczej jej misterność i pomysłowość. Wiem, że to nie do końca tak było, Nauglamir raczej nie był skromną, subtelną ozdobą, ale co ja poradzę. Z przymrużeniem oka
Przypomniała mi się kolejna technika, która pasuje do moich wyobrażeń Z przymrużeniem oka Filigran. Podane przeze mnie przykłady raczej kobiece, ale filigran pozwala na dużą twórczą swobodę, więc elfowie mogli sobie do woli tworzyć wersje drapieżniejsze.[/i] Z przymrużeniem oka
Bardzo elfickie kwiatki. Wianka z takich nie powstydziłaby się nawet najpróżniejsza z księżniczek. Uśmiech

I znów jakaś bransoleta. Pokazuje o co mi chodzi dość dobrze.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Co ty masz na głowie II, czyli korony i biżuteria Elfów (Strona 2 z 4)

Skocz do: