Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mrufka668
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34
Nieobecny(a): pojawiam się i znikam

Wysłany: 11-05-2013 16:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kirinka napisał(a) (zobacz wpis):
Chciałabym znaleźć taki ląd, który nie jest jeszcze skażony przez cywilizację, gdzie lasy ciągną się w nieskończoność, a góry nie mają przetartych szlaków.

Amazonia. Jak radzi Cejrowski, sprzedaj lodówkę i jedź! Śmiech

A tak na serio, ciekawe, jak mogłaby się skończyć realna wycieczka do Śródziemia, jeśliby to było możliwe...

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 21-05-2013 14:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się, trochę szkoda, że już wszystko odkryliśmy, ale na szczęście są na świecie miejsca, które człowiek zostawił w spokoju Z przymrużeniem oka Niezbadane to są chyba tylko dna oceanów...

Ja uwielbiam świat Tolkiena no właściwie za wszystko. Za postacie, za to, że jest dopracowany do perfekcji, a to, co nie jest daje pole do popisu użyszkodnikom naszego forum Język . Żadna inna książka fatasy mi tak nie podpasowała i nie podpasuje, bo Śródziemie to po prostu... Śródziemie! Na dodatek w każdej innej - bez wyjątku - książce fantasy przeszkadzają mi elementy charakterystyczne dla tego gatunku - mantykory, jednorożce, ghule, czarodzieje, smoki, wiedźmaki i tym podobne. W Śródziemiu (i Valinorze) nie. Bardzo mi się podoba również opisana przez Tolkiena historia świata, w znaczeniu że wszystko jest umiejscowione po prostu na Ziemi, tylko że kilka er wcześniej. To bardzo urealistycznia powieść, a wręcz daje szansę czytelnikowi wierzyć, że tak było "naprawdę" Z przymrużeniem oka

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Brandywina
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 71

Wysłany: 21-05-2013 16:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie wszystkie książki Tolkiena są wyjątkowe. Najbardziej urzeka mnie chyba całe legendarium, Iluvatar, Valarowie, Eldalie - zawsze lubiłam takie klimaty, a Tolkien zaspokaja mój głód epickości Język Ważne jest dla mnie również to, że ponieważ jest tak dużo postaci, miejsc i wydarzeń, można spokojnie pisać FF i rysować nie obawiając się o ewentualne plagiatowanie, bo w tak dużym zbiorze każdy może znaleźć coś dla siebie. Zgadzam się z Nutrią, cały świat Tolkiena wydaje się dość realistyczny. Najbardziej jednak cenię go za rozwinięcie mojej wyobraźni.
Powrót do góry

Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 22-05-2013 09:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To rozmawiamy w końcu o Tolkienie, czy jego twórczości? Bo nawet nazwa tematu i pytanie w otwierającym wpisie sugerują co innego. Z przymrużeniem oka

Co do Tolkiena - jak zapisała Zireael, ciężko lubić kogoś, z kim nie miałem w zasadzie żadnej styczności, i o kim w sumie niewiele wiem. Ale biorąc pod uwagę różne jego wypowiedzi i poglądy, myślę, że bym go polubił gdybym miał okazję. Z przymrużeniem oka

Co do twórczości - są dwa powody.
Po pierwsze i przede wszystkim cenię te książki za to, że nie są to tylko opowieści o wydarzeniach w jakimś wymyślonym świecie, ale jest w nich jeszcze coś więcej, co imo jest od warstwy fabularnej dużo ważniejsze. Nieczęsto się to zdarza, zwłaszcza w fantastyce.
Po drugie (ale chronologicznie pierwsze, bo to mnie urzekło w tych książkach, gdy przeczytałem je po raz pierwszy), za to, że ożywiają one i przenoszą do takiego świata, za którym chyba każdy podświadomie tęskni.

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

mensajero
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 19-06-2013 18:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja swiat Tolkiena uwiebiam za opisy, moge sobie wszystko dokladnie wyobrazic, moge sie na chwile oderwac od rzeczywistosci i przeniesc w inny wymiar.
Powrót do góry

maria
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 20-11-2013 22:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Kiedy czytam Tolkiena od razu przenoszę się w inny świat, zapominam o problemach dnia codziennego. Ta rzeczywistość, w której żyjemy jest znacznie bardziej niedorzeczna i bezsensowna niż wydawałoby się ta w powieściach Tolkiena.

Poza tym cenię sobie bardzo twórczość Tolkiena za świat wartości jaki przedstawia. Dobra materialne, sława dla sławy - to nie jest ważne, ale przede wszystkim uczciwość, lojalność, przyjaźń. Życie nie jest najwyższą wartością - ważniejsze jest dane słowo, honor, miłość. Tak naprawdę klu życia. Za to bardzo cenię Tolkiena, a dziś czyni go to jeszcze oryginalniejszym.

leazard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 21-11-2013 22:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

aaaaaaaaaaaaaaa
Śmierć to tylko kolejna ścieżka. Znika szara, deszczowa zasłona tego świata i wszystko spowija srebrzysty blask. A potem widzisz, Białe wybrzeże. I to, co za nim, daleką zieloną krainę, skąpaną w blasku wschodzącego słońca.

Ostatnio zmieniony przez leazard dnia 24-02-2015 21:16, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Pralinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 31-12-2013 15:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trudno mi tak naprawdę powiedzieć, za co kocham ten świat. Powodów, wydaje mi się, mam mnóstwo, ale tak szczerze mówiąc, prawdopodobnie wszystkie sprowadzają się do dwóch czy trzech podstawowych, które przedstawię. A oto i one (kolejność przypadkowa i wybitnie płynna, dlatego nie radzę się sugerować):

Powód pierwszy: Spójność. Dobra, to brzmi mało podniośle, ale cóż, taka prawda. Ja kocham ten świat za to, że nawet jeśli wielu spraw nie przedstawił Tolkien jasno, z powodu chęci zachowania tajemnicy, pomieszania notatek czy własnego niezdecydowania co do niektórych aspektów Śródziemia, to jednak to wszystko nadal jest spójne. Jeśli czytam przykładowo historię Saurona (moje zboczenie, które każe mi się zagłębiać w postacie złe i dopowiadać sobie własne teorie ^^), to wiem, że mogę podążyć dalej, do przeszłości czy przyszłości, a ta historia dalej będzie miała sens, będzie się splatała z innymi i będzie tworzyła coś, co jest po prostu niewyobrażalnie niesamowite, czyli spójność świata, który powstał w umyśle jednego człowieka(!). Człowieka, który zagłebił się w to do samego początku, który spisał dla nas nawet dzieje świata, kiedy tego świata jeszcze nie było! Czyż nie jest zachwycającym, że jeden facet stworzył coś, co jest tak rozwinięte, że aż trudno uwierzyć, że to wszystko wymyślił?
Ja sama praktycznie od zawsze (nie pamiętam, aby kiedyś było inaczej) tworzę w wyobraźni światy, postacie, przygody i historie, ale to zawsze były przebłyski, momenty i fragmenty. Światów było wiele, ale moje lenistwo/nadmierna wyobraźnia/brak zdecydowania (a najprawdopodobniej wszystko w pewnym stopniu) nie pozwoliły mi na dopracowanie tego, stworzenie historii, która byłaby tak prawdziwa w odczuciu czytelnika. Bo ja, kiedy czytam któreś z dzieł Tolkiena lub listy, w których świat ten opisuje, potrafię uwierzyć, że to prawda. Taką moc ma dla mnie Śródziemie i Eä ogólnie.

Powód drugi: Podział na dobro i zło. No tak, mogę napisać, że kocham postacie niejednoznaczne, głębokie i szare (bo tak naprawdę jest), ale co z tego, kiedy czasem każdy człowiek tęskni za tym, aby móc choć na moment znaleźć się w świecie, w którym istnieją ludzie (uogólnienie, może powinno być: istoty) po prostu dobrzy. Nie idealnie czyści, bez skazy, ale dobrzy, a to przecież nie to samo. Dobrzy pomimo tego, że z każdej strony naciska zło, takie kuszące i łatwe. I broń Eru nie twierdzę, że w prozie Tolkiena zupełnie brak postaci szarych (takie stanowisko mógłby przyjąć chyba tylko ktoś, kto na siłe próbuję uznać Tolkiena za pisarza bajek dla dzieci), po prostu obok nich są te idealnie białe i cała rzeka tych naprawdę złych. I to jest dla mnie piękne.

Powód trzeci: Białe plamy. A punkt ten dzieli się tak właściwie na dwa: Białe plamy w historii/fabule i białe plamy jako metafora tego, czego histerycznie brakuje mi w naszej rzeczywistości, czyli miejsc niedotknietych ręką człowieka, a nawet miejsc przez człowieka niepoznanych. Bo Arda taka dla mnie jest. Niby mapy tam mają, ale cała ona jest dzika, wolna i prawdziwa, jest tym, do czego mi tęskno i co znalazłam w książkach Tolkiena. A wracając do białych plam w historii, mam na myśli to, że tyle miejsc i czasów Mistrz zostawił otwartych i przemilczanych, tyle rzeczy, które możemy dopisać, domyślić i stworzyć sami. Nie mam oczywiście na myśli dopisywanie kanonu, ale własnie tworzenie naszych własnych, odnajdowaniu w świecie Tolkiena miejsc, których on jedynie dotknął, które pozostawił naszej wyobraźni.

Strasznie długi i strasznie roztrzepany wyszedł ten wywód, ale cóż zrobić, kiedy opisywanie własnego zdania zawsze wychodzi mi tak... niespójnie ^^

PS. Pierwszy prawdziwy post na forum zaliczony Śmiech

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 2 z 3)

Skocz do: