Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leazard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 10-05-2013 21:49    Temat wpisu: Za co kochacie Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

asadfsadffsad
Śmierć to tylko kolejna ścieżka. Znika szara, deszczowa zasłona tego świata i wszystko spowija srebrzysty blask. A potem widzisz, Białe wybrzeże. I to, co za nim, daleką zieloną krainę, skąpaną w blasku wschodzącego słońca.

Ostatnio zmieniony przez leazard dnia 01-02-2015 01:13, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry

Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 10-05-2013 22:32    Temat wpisu: Re: Za co kochamy świat Tolkiena. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

leazard napisał(a) (zobacz wpis):
Aż buzia sama się uśmiecha na te posty z roku 2000

O, a gdzie można znaleźć takowe?
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 10-05-2013 23:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hehe, niektóre stare wątki są pocieszne typu - na którym palcu Sauron miał Pierścien, albo Czy Gandalf jest elfem Uśmiech
poz
tal

mrufka668
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 34
Nieobecny(a): pojawiam się i znikam

Wysłany: 10-05-2013 23:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

leazard napisał(a) (zobacz wpis):
Kocham też Tolkiena za to, że dzięki niemu powstało to forum.

Forum powstało, ponieważ grupka ludzi zafascynowanych jego książkami postanowiła utworzyć miejsce, gdzie możnaby się dzielić własnymi przemyśleniami i radością z czytania. Ja tam raczej nie kocham Tolkiena za coś, na co nie miał najmniejszego wpływu. Język Forum mogło powstać lub nie. Ale za to, że powstało, wdzięcznym należy być chyba tym, którzy je założyli.

I nie kocham go za świat, który stworzył. Dlaczego? Bo to, że wykreował Śródziemie, o niczym nie przesądza. Myślę, że istnieje sporo ludzi, którzy wymyślają swoje fantastyczne byty... Sama nawet czasem je tworzę... Ale właśnie, ja się zatrzymałam na fantazjowaniu. Tolkiena kocham za to, że on to stworzone przez siebie Śródziemie opisał i podzielił się swoimi fantazjami z milionami ludzi. To jest piękne.

Kocham to uczucie przychodzące za każdym razem, kiedy otwieram książkę - możliwość przeniesienia się gdzieś indziej. Śródziemie jest oczywiście niesamowitym miejscem, ale mnie najbardziej cieszy fakt, że mogę uciec od nużącej czasami codzienności. Fajnie jest od czasu do czasu popuścić cugli wyobraźni. Sama możliwość zatopienia się w świecie opisanym w książce jest cudowna.

Każdy z nas wyobraża sobie Śródziemie inaczej. Każdy z nas może je zobaczyć po swojemu. Według mnie to jest w tym świecie najpiękniejsze. I to, że pobudza naszą wyobraźnię, wzrusza, ale także inspiruje (ileż już powstało niesamowitych rysunków!)...

Agnes
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 11-05-2013 06:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chmm... Szczerze mówiąc wcześniej się nad tym nie zastanawiałam. hmmmm... É

Dla mnie, najważniejsze chyba jest to, że Tolkien był mądrym i dobrym człowiekiem. Miał swoje zasady i według nich postępował. Podoba mi się też jego podejście do rodziny, przyjaciół, a nawet studentów, którzy zapewne nie raz go męczyli.

Wszyscy zawsze mówią, że kiedy czytają książki Tolkiena, przenoszą się do zupełnie innego świata. I jak się z tym nie zgodzić, kiedy to prawda? Wspaniałe jest to, że stworzył to wszystko, dzięki czemu, my też możemy fantazjować o Śródziemiu. Tam przecież nie braknie miejsca na nowe historie.

I jeszcze jedno. Ile Tolkien musiał włożyć pracy w to wszystko... Mój słomiany zapał jest pełen podziwu...

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 11-05-2013 09:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zasadniczo nie uznaję czegoś takiego jak kult artysty, więc nie mogę powiedzieć, że lubię Tolkiena. Kocham świat, który stworzył, ale nie wiem, czy gdybym poznała Mistrza, polubiłabym go. Czytając "Listy" z niektórymi jego poglądami się zgadzam, z innymi nie. Nie mając możliwości zwykłej rozmowy z nim, nie jestem w stanie powiedzieć, czy bym go polubiła.
Natomiast jego książki uwielbiam za to, że dzięki nim mogę się oderwać od rzeczywistości. Ten świat, miejsca i postaci są tak świetnie wykreowane, że naprawdę można się do nich przywiązać, a nawet tęsknić za nimi. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że człowiek, który czyta, przeżywa wiele żyć, a ten, który nie, tylko jedno. Oprócz tego uwielbiam płakać przy czytaniu, a w książkach Tolkiena jest kilka takich momentów, przy których płaczę zawsze. Z przymrużeniem oka

maciekplp
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 11-05-2013 15:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Od razu przejdę do kwestii "miłości" do twórczości Uśmiech
W tym świecie uwiodła mnie jego niespotykanie precyzyjna konstrukcja. Może i wielu tworzy inne światy, ale tylko u Tolkiena spotkałem się z tworem tak spójnym i złożonym. Dodatkowo pociąga mnie pełnia tej historii- można ją poznać od samego początku, od momentu stworzenia świata. Kolejnym wielkim plusem są mapy, które w zasadzie potęgują wrażenie realistyczności tego świata ^^ (jego bohaterowie rządzą! [i historia! {i bitwy! <tak w zasadzie, to wszystko u niego rządzi!>}]) Super śmiech

Ciekawie wyglądałaby książka, która zaczynałaby się od słów "Na początku była Osobliwość..." (a potem fizyczny opis początku wszechświata) Jestem rozwalony

Fornadan
Powrót do góry

Kirinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 11-05-2013 16:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi chyba najbardziej przypadły do serca same opowieści o początkach Ardy, wielkich i szlachetnych czynach, wielkich bitwach, pięknie i zniszczeniu.
Do tego dochodzi jeszcze możliwość odkrywania nowego, zupełnie nieznanego świata. Gdy mieliśmy na historii lekcję o odkrycich geograficznych, to pomyślałam sobie, że szkoda, że już nie ma na Ziemi jeszcze nieznanych i niezbadanych przez człowieka krain, gdzie mogłyby żyć stworzenia, o których nawet się nam nie śniło. Już od czasów, gdy byłam małym brzdącem, lubiłam smoki i inne fantastyczne stworzenia. Gdzieś jest ta pewna tęsknota do innego, obcego świata, który chciałoby się stopniowo poznawać, odkrywając coraz to nowe dziwy. Chciałabym znaleźć taki ląd, który nie jest jeszcze skażony przez cywilizację, gdzie lasy ciągną się w nieskończoność, a góry nie mają przetartych szlaków. Śródziemie jest właśnie światem, który może to zaofiarować.

Więc żyjmy aż po kres mogiły!

Pójdziemy tam, gdzie LOS nas poprowadzi.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Za co kochacie Tolkiena (Strona 1 z 3)

Skocz do: