Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Ograniczenia dla majarów wcielających się na Ardzie (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 28-04-2013 17:47    Temat wpisu: Ograniczenia dla majarów wcielających się na Ardzie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z Kto to powiedział, czyli kolejna zabawa forumowa
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5427
Sirielle

Sorki za oftopa, ale może dałoby sie wydzielić, jeśli sie rozwinie.

Interesuje mnie kwestia ograniczeń jakie mieli majarowie wcielający sie w humanoidów i w zwierzęta, bowiem wygląda że ci pierwsi mogli mówic a ci drudzy nie?

Czy to było jakos "zestandaryzowane" czy też zależało od tego w co sie wcielali, np inaczej gdy w zwierzeta dobre a inaczej w potwory?

Czy zawsze nie mogli gadać czy też mogli czasami jak Huan - czy wcale nie mogli a Huan jest jakims specjalnym wyjątkiem?

Czy majar wcielony w potwora w służbie zła byłby tak samo ograniczony w mowie jak Huan? A może bardziej?
Czy od poczatku wcielenia majarowie mieli jakies obostrzenia w kwestii komunikacji czy też dopiero jak sobie zasłużyli na karę?

Czy ktoś to nadzorował? Inny majar? Albo Valar który ich gdzies wysyłał z misją?

poz Uśmiech
tal

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 28-04-2013 18:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a) (zobacz wpis):
Czy zawsze nie mogli gadać czy też mogli czasami jak Huan - czy wcale nie mogli a Huan jest jakims specjalnym wyjątkiem?

Huan raczej nie jest wyjątkiem - Roac i Gwaihir też byli z tych mówiących. Gdzieś czytałam (chyba na Forum hmmmm... ), że Shadowfax (czy nawet wszystkie mearas) mógł być Majarem . Ten to raczej nie mówił hmmmm... ale za to rozumiał mowę innych, a jego porozumienie z Gandalfem jest intrygujące. Mowę innych rozumiał także Drozd (sam afair nie mówił), jeśli każde zwierzę wykazujące się ponadprzeciętną inteligencją mogłoby być Majarem, to i on się powinien załapać hmmmm...

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 28-04-2013 18:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TallisKeeton napisał(a):
Czy majar wcielony w potwora w służbie zła byłby tak samo ograniczony w mowie jak Huan? A może bardziej?
Do głowy przyszedł mi w tej kwestii Draugluin [ja uznaję go za Majara] - mówił i to chyba nie było w jego przypadku niczym dziwnym. Czytając o nim na Tolkien Gateway natknęłam się na wzmiankę o języku wargów a także o tym, że Gandalf rozumiał język wargów. Czyli że ich język nie był zapewne czysto zwierzęcy. Mamy też Thuringwethil - z tego co pamiętam nie mówiła hmmmm... ale jako posłaniec Saurona joś się musieli porozumiewać, czyli że albo mogła przybierać 'ludzką' formę, albo tylko rozumiała, co się do niej mówi. I Carcharoth - nie pamiętam żeby coś powiedział [?].
Sądzę, że takie ograniczenia nałożono tylko na Huana, który dobrowolnie przeszedł na służbę elfa, a później człowieka.

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Nutriasobolowa

Wpisy: 254

Wysłany: 28-04-2013 20:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A dlaczego uznajecie, że wszystkie gadające zwierzęta były majarami? hmmmm... Dla mnie są nimi tylko ci, o których to wyraźnie napisano, więc na przykład nie wiem, czemu mam uznawać za wcielonego majara Carcharotha - jak dotąd myślałam, że był on po prostu wilkołakiem, wychowanym przez Morgotha... chociaż najbardziej mojej wyobraźni nie pasuje tu Shadowfax Śmiech No i oczywiście myśląc tak, mamy że wszystkie orły były majarami, więc trochę nam się dużo tego robi Z przymrużeniem oka to były raczej inteligentne, szlachetne rasy zwierząt, a nie od razu majarowie hmmmm... co do rozumienia ludzkiej mowy, to prawdę mówiąc na koniach się za bardzo nie znam, ale paru komend możnaby je pewnie nauczyć.

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Ellena

Wysłany: 28-04-2013 20:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nutriasobolowa napisał(a) (zobacz wpis):
co do rozumienia ludzkiej mowy, to prawdę mówiąc na koniach się za bardzo nie znam, ale paru komend możnaby je pewnie nauczyć.

Tolkien napisał, że Felarof rozumiał mowę ludzką (zaraz po krótkiej przemowie Eorla do Felarofa). Zawsze wydawało mi się, że ten koń rozumiał wszystko, co Eorl do niego mówi, a nie tylko komendy (i dlatego też ''dał się poskromić'' a nie dlatego, że Eorl wydał komendę: ''Służyć!''). ''Zwykłe'' konie zapewne też są inteligentne, ale mearas miały w sobie coś niezwykłego (albo nie miały, tylko moja wyobraźnia podczas czytania ich opisu je tak jakoś ''uduchowiła'' hmmmm... ).

Cytat:
No i oczywiście myśląc tak, mamy że wszystkie orły były majarami, więc trochę nam się dużo tego robi

A co jest złego w sporej ilości pomniejszych Majarów w Śródziemiu? Uśmiech

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Michael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 28-04-2013 21:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chyba warto offtopa wydzielić.

Jestem zdecydowanie przeciwny klasyfikowaniu każdego mówiącego zwierzęcia jako wcielonego Majara.
Temat na forum był już poruszany, na przykład jako offtop tutaj i tutaj.

Aha, i drobna korekta:
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):
rozumiał także Drozd (sam afair nie mówił)
Mówił, ale po ptasiemu Z przymrużeniem oka
J. R. R. Tolkien w 'Hobbicie' napisał(a):
Nagle w ciemności coś sfrunęło mu na ramię. Wzdrygnął się, ale był to po prostu stary drozd. Bez lęku ptak nachylił się nad uchem człowieka, by szepnąć mu ważne wieści. Bard sam się zdziwił, że zrozumiał ptasią mowę, ale przecież pochodził z plemienia mieszkańców Dal.
- Czekaj, czekaj! - mówił drozd. - Księżyc wschodzi. Kiedy smok nadleci i znajdzie się wprost nad tobą, wypatruj odsłoniętego miejsca pod lewą piersią.
A gdy Bard zdumiony znieruchomiał na chwilę, drozd opowiedział mu o zdarzeniach, które rozegrały się na Górze, i powtórzył wszystko, co tam słyszał.

Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 28-04-2013 21:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takie małe sprostowanie:
Nutria napisał(a):
nie wiem, czemu mam uznawać za wcielonego majara Carcharotha - jak dotąd myślałam, że był on po prostu wilkołakiem, wychowanym przez Morgotha...
Znalazłam gzieś chyba wzmiankę, że był synem Draugluina [więc czymś jak Luthien hmmmm... ] i mnie poniosło Jestem rozwalony Język

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Ellena

Wysłany: 28-04-2013 21:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Michael napisał(a) (zobacz wpis):
Chyba warto offtopa wydzielić.

Jestem za Jestem za

Cytat:
Aha, i drobna korekta:

Miałam na myśli to, że Drozd nie mówił we wspólnej mowie/sindarinie itd. (bo afair to tylko słuchał o czym rozmawia kompania i rozumiał, ale sam do nich nie przemawiał) Z przymrużeniem oka bo że po ptasiemu gadał to mnie nie dziwi Język

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Ograniczenia dla majarów wcielających się na Ardzie (Strona 1 z 2)

Skocz do: