Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Ulubiony ilustrator
Angus McBride
1%
 1%  [ 2 ]
J.R.R.Tolkien
9%
 9%  [ 15 ]
Alan Lee
23%
 23%  [ 37 ]
Ted Nasmith
21%
 21%  [ 34 ]
Jacek Kopalski
2%
 2%  [ 4 ]
David Day
0%
 0%  [ 0 ]
John Howe
17%
 17%  [ 28 ]
Katarzyna 'Kasiopea' Chmiel
23%
 23%  [ 37 ]
Oddano głosów : 157

Autor Wiadomość
Lastiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 23-03-2002 21:51    Temat wpisu: Ulubieni ilustratorzy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odpowiedzi można się spodziwać; Alan Lee albo Ted Nasmith, ale moze janak nie.
Powrót do góry

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 25-03-2002 17:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja bym dodał jeszcze Pauline Baynes, i podziękował kazdemu, kto dysponuje Jej obrazkami (poza tymi z Dżila i Kowala) za chęć udostępnienia ich dalej:-)

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 27-03-2002 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jasne, że Alan Lee!! Szczególnie wszystkie jego obrazki z przyrodą w roli głównej, oraz dwa ulubione: Drzewiec (te oczy!!!) i Moria (ten blask na ścianach i kolumnach! - ideał). Chociaż Nazgul na tle Barad Duru autorstwa Nashmita (???) też jest fajny.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 02-04-2002 11:19    Temat wpisu: Ulubieni ilustratorzy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lastiel napisał(a):

Odpowiedzi można się spodziwać; Alan Lee albo Ted Nasmith, ale moze janak nie.

Na pewno ta dwojka jest najpopularniejsza i slusznie, ale w ankiecie brakuje jeszcze wielu, np mojej ulubionej autorce, Anke Katrin Eishman.
Jako jedyna chyba maluje po pierwsze sceny dialogowe, rzadko podejmowane sceny rozmów, w ktorych twarze sa wazeniejsze od dynamicznych walk stutysiecznej armii i jednoczesnie bardzo dobrze wychodza jej hobbici, bo maluje ich tak samo jak ludzi, nie robiac z nich ani dzieci, ani jakis koszmarkow. Elfy sa u niej nieco tylko ładniejsze od ludzi, zas hobbici i ludzie sa równie ładni. Poza tym ubrania u niej sa dosc jednostajne, i nie ma tej roznicy miedzy ubiorem roznych krajow czy ras, to moznaby wiac za minus. Kolejnym plusem u niej jest malowanie krajobrazu punktowo jak u impresjonostow, a nie realistycznie i komiksowo. U niej wazniejsze jest swiatlo i cien, ktore wyrazaja nastroj postaci i sceny, nie odwzorowanie lisci i galezi.
poz
tal

Asia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 03-04-2002 22:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby tak zmieszać Lee z Nasmithem i Howe, to mogłyby powstać ilustracje idealne. Szczerze powiedziawszy każdemu z nich (no i pozostałch) czegoś brakuje. Jak nie hobbici, to orkowie, czy coś tam jeszcze - są jacyś nie tacy... Lee trochę się podknął na twarzach ludzi, chociaż ta przyroda i piękne akwarele czynią jego ilustracje prawdziwymi dziełami. Howe bardzo wiernie i realistycznie przedstawia elfów i ich miasta, Gandalfa, Morgotha, balrogi i smoki, chociaż jego hobbici i orkowie mają w sobie coś z karykartur. I tak dalej i tak dalej... W każdym razie ciesze się, że pojawiło się takie pytanie, bo to dla mnie bardzo fascynująca sprawa.
Powrót do góry

glorfindel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 05-04-2002 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim ulubionym ilustratorem jest Jhon Howe z jego rysunków wprost bije realizm i jego prace są najbliższe moim wyobrażeniom, a to chyba liczy się najbardziej.
Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
Bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.
Powrót do góry

Tuor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 26-04-2002 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najbardziej w deche są rysunki Nasmitha. Bardzo Dobry jest też Howe. Reszta to druga liga. Wiem, że nie wspomniałem o Alanie Lee. Jego dzieła, poza kilkoma wyjątkami, niezbyt mnie się podobają. Najlepsze przedstawienie Śródziemia widzę w twórczości Teda Nasmitha. Faktem jest, że poza wżej wymienioną trójką nie znam nikogo, a przynajmniej nie znam autorów innych dzieł, które widziałem. Ale i tak to co miałem okazję oglądać nie dorównuje Nasmithowi i Howeowi. Fani reszty niech nie biorą sobie zbytnio do serca określenia druga liga.

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 22-01-2003 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Będę oryginalny. Mam dwóch ulubionych ilustratorów.

Pierwszym jest Alan Lee. W jego przypadku interesują mnie obrazy z Drugiej i Trzeciej Ery. Realizm!

Z kolei najlepszym IMHO ilustratorem Dawnych Dni jest... Maria Lombide Ezpeleta. Jej prace są niesamowite - nierealne niczym ilustracje do mitów. Często widzimy na nich stylizowanych elfów (np. wzorem dla Turgona jest faraon Akenaton). Tak właśnie powinno się IMHO ilustrować QS i KZO.

Polecam galerię pod adresem
http://elfwood.lysator.liu.se/loth/e/z/ezpeleta/ezpeleta.html
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 1 z 8)

Skocz do: