Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 7 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Ulubiony ilustrator
Angus McBride
1%
 1%  [ 2 ]
J.R.R.Tolkien
9%
 9%  [ 15 ]
Alan Lee
23%
 23%  [ 37 ]
Ted Nasmith
21%
 21%  [ 34 ]
Jacek Kopalski
2%
 2%  [ 4 ]
David Day
0%
 0%  [ 0 ]
John Howe
17%
 17%  [ 28 ]
Katarzyna 'Kasiopea' Chmiel
23%
 23%  [ 36 ]
Oddano głosów : 156

Autor Wiadomość
Leadriga
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 297
Nieobecny(a): jak północny wiatr, przelatuję i znikam ;)

Wysłany: 10-05-2012 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

John Howe. Jego ilustracje oczarowały mnie, porwały i totalnie zachwyciły. To jest właśnie takie Śródziemie, jakie mam przed oczami gdy czytam Tolkiena Love . Trzy ulubione ilustracje: "Gandalf i Balrog", "Gandalf u wielkich wrót Gondoru" i "Ungolianta i Melkor".
ludziom ani wiekom.

Historio, historio,
jaka w tobie siła,
żeś ty całe światy
z mapy poznosiła."

-Agnieszka Osiecka "Orszaki, dworaki"
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 11-05-2012 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niesamowite są ilustracje Nasmitha, mają taki "śródziemny" klimat, że aż nie mogę ich nie lubić. Szczególnie mu wyszły Białe Miasto, Taniquetil o wschodzie słońca i wszelkie Lucienki Z przymrużeniem oka . Howa też lubię, ma parę pardzo ładnych ilustracji, np. Nazgûle albo Czarna Wieża. Za to Lee ma jakieś blade te prace i bez wyrazu, nie przemawiają one do mnie zbytnio Z przymrużeniem oka .

Jako że to ankieta na ulubionego ilustratora, a nie na takiego, co rysuje najzgodniej z kanonem, nie zagłosowałam na Tolkiena Elfik , na żadnego z Wielkiej Trójki Naczelnych Ilustratorów też nie - postanowiłam być oryginalna i wybrać polskiego artystę Śmiech .

No i jest to oczywiście... Jacek Kopalski! Mam dwa pierwsze tomy KZO których jest ilustratorem no i cóż mogę powiedzieć, te prace trafiają do mnie jak chyba żadne inne, szczególnie taka jedna ukazująca kraj Morgotha wśród burzy,niestety nie mogę jej w sieci znaleźć, a szkoda bo piękna jest Love .
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 12-05-2012 16:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja bardzo lubię niektóre ilustracje Alana Lee i niektóre Teda Nasmitha, a także wiele ilustracji Johna Howe'a. Spox

A które niektóre? Albo inaczej, które z nich mi się nie podobają.Uśmiech Saurona ;D Albo to i to. Język

U Alana niezbyt podobają mi się te impresjonistyczne, rozmyte, dziwaczne ilustracje, np. jego Luthien. wszystko mi się pomieszało Z ilustracji do Władcy wiele mi nie odpowiadało, zwłaszcza ukazane przez niego postacie, które wydają mi się po prostu brzydkie! Jeszcze postacie męskie przeboleję, bo mało mnie one interesują, ale uważam, że kobiece bohaterki powinny być piękne, a taka Eowina czy Galadriela (że już o dziwacznej Luthien nie wspomnę Język ) są u niego, według mnie, wyjątkowo brzydkie. Pserwa
Natomiast bardzo gustuję we wszystkich właściwie jego dziełach do Dzieci Húrina, a już uwielbiam jego lasy i ogólnie krajobrazy! Love I jego Glaurunga! Miłość, Zakochanie

Natomiast u Nasmitha lubię głównie krajobrazy. Postacie już mniej, a już najbardziej nie podobają mi się jego wyobrażenia Valarów. Są oni przedstawieni jako bardzo materialni, a do tego okropnie kiczowaci, jak na mój, bardzo wyrafinowany zresztą, gust. Język Śmiech

W ilustracjach Johna Howe'a też generalnie gustuję. Podoba mi się ukazany przez niego Hobbiton, krajobrazy, Ungolianta, Gandalf... i wiele innych! Jestem za

Natomiast dzieła Tolkiena i paru innych tu wymienionych ilustratorów są, jak dla mnie, zbyt proste i, co tu dużo mówić, nie podobają mi się. Śmiech Jestem przeciw Zupełnie nie podobają mi się też ilustracje Kasiopei; ukazani przez nią bohaterowie są po prostu brzydcy, a to głównie za sprawą bardzo ostrych rysów twarzy. Nie przepadam też za biało - czarnymi ilustracjami; wolę kolorowe i z bogatym tłem!
Powrót do góry

Thuringwethil
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 164

Wysłany: 12-05-2012 21:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Się nie zgodzę. Lúthien to dla mnie jedna z lepszych ilustracji Alanka, właściwie chyba nawet moja ulubiona, jest taka zwiewna i majestatyczna... sama postać podoba mi się bardzo, rysy też. Niestety nie pasuje mi ona kompletnie na Tinuviel, która powinna być IMHO młodsza i bardziej roześmiana Elfik . Jeśli przyjmiemy że to Varda, albo Haletha (nie pamiętam tylko, czy ona miała czrne włosy Girl 3 ?) to nie mam jej już nic do zarzucenia Z przymrużeniem oka . Bladość kolorów mi tu nie przeszkadza. Wyjątkowo.

Aha, jeszcze o tym zapomniałam! Zdziwienie Rivendell. Druga bardzo ładna ilustracja. Ale i tak nie lubię Lee Złośliwy uśmiech .

Co do Kasiopei natomiast mam podobne zdanie (nie bijcie oops, zawstydzenie ). Twarze jej postaci są IMHO zbyt kanciaste, albo odwrotnie, w każdym razie często z nimi jest coś nie tak Śmiech . Przypominają mi trochę twarze rysowane przez Anke Eisman. Tych też nie lubię.
Argument o kolorach jednak w ścianę, Kasiopea ma w galerii dużo kolorowych ilustracji przecież Uśmiech . Chociaż za tymi też nie przepadam, może nie czepiałabym się krajobrazów, ale krajobrazy tylko w tle. Są one dla mnie lepsze, ale także nie uważam ich za jakąś poezję. Dziwi mnie troszkę jej zwycięstwo w ankiecie, ale w końcu co kto lubi Uśmiech Saurona ;D .

A teraz będzie lepiej gdy się schowam... lepiej się schowam, mnie tu wcale nie ma
Powrót do góry

Dracorex Reptilius
nieznajomy

Wysłany: 25-05-2012 19:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zdecydowanie John Howe-jego ilustracje doskonale odtwarzają klimat mitologii skandynawskiej i celtyckiej. Widać, że jego prace miały duży wpływ na wygląd filmów Jacksona.
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 15-06-2012 15:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zagłosowałam na Kasiopeę Uśmiech Uwielbiam jej obrazy Love

Oprócz jej podobają mi się również ilustracje Johna Howe'a i Alana Lee, za to zupełnie nie rozumiem, jak można lubić Nasmitha Zdziwienie Ble Ble ;D . Jeżeli któryś z jego obrazów jest ładny, to ja nie wiem który. No, może Wrota Sirionu. Spox

Ktoś na początku pisał o Nazgulu na tle Barad-dur. Mi się wydaję, że to nie Nasmitha, tylko Howe'a. (jeśli to ten: http://www.google.pl/imgres?hl=pl&sa=X&biw=1280&bih=897& ;tbm=isch&prmd=imvnso&tbnid=BaFqZhxbhDf2qM:&imgrefurl=http: //www.tolkienshop.com/contents/en-uk/d55.html&docid=Z73MkRVqt50I2M& amp;imgurl=http://www.tolkienshop.com/contents/media/tower.jpg&w=40 0&h=396&ei=XULbT7HFBo7ktQbrt-yTCQ&zoom=1&iact=hc&vp x=785&vpy=221&dur=240&hovh=223&hovw=226&tx=74&t y=173&sig=110512887298740862812&page=1&tbnh=167&tbnw=18 7&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:8,s:0,i:95 , chociaż to w tle to raczej Minas Morgul)

EDIT Dodam cuś jeszcze o Lee. Zauważyliście, że jego postaci (nie mówię, że wszystkie, ale niektóre, szczególnie elfowie) są ''apatyczne''? Z przymrużeniem oka Pierwszy przykład to ilustracje do wierszy w Opowieściach z Niebezpiecznego Królestwa. A jak nie ''apatyczne'' to blade i dla mnie jakby... wyprane z koloru Uśmiech Saurona ;D (a jestem fanką zdjęć czarno-białych)

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Ellena

Wpisy: 505

Wysłany: 13-12-2012 13:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nr 1 to dla mnie Alan Lee - podobają mi się pastelowe odcienie w jego dziełach (choć zazwyczaj za takimi kolorami nie przepadałam), krajobrazy i ogólny klimat Love Lubię całą jego twórczość i ciężko byłoby mi wybrać najlepszy obraz, ale subiektywnie to chyba Eorl the Young hmmmm... Co prawda nie wszystkie postacie przypadły mi do gustu (niektóre są dla mnie brzydkie czy kompletnie odstające od wyobrażeń), ale mimo wszystko cenię jego prace jako całość. A szkice do filmu uwielbiam chwała wam, chylę czoła, dzięki

Drugim ulubionym ilustratorem jest Jef Murray - za klimatyczne dzieła i piękne kolory Jestem za Uwielbiam Śródziemie w jego wykonaniu. Za to jego ilustracje do książki Hilary'ego nie bardzo mi się podobają Z przymrużeniem oka

Niektóre prace Teda Nasmitha mnie urzekły, ale nie na tyle, by nazwać je ulubionymi Uśmiech

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Ashke Verasca
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 145

Wysłany: 13-12-2012 13:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dla mnie John Howe jest po prostu tolkienowym geniuszem, w jego obrazkach żyje Śródziemie takie, jakie je sobie wyobraziłam.

Ale z tego, co zoczyłam przed laty o Kesiopei...mmm, Boromir ^^

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 7 z 8)

Skocz do: