Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 6 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Ulubiony ilustrator
Angus McBride
1%
 1%  [ 2 ]
J.R.R.Tolkien
9%
 9%  [ 15 ]
Alan Lee
23%
 23%  [ 37 ]
Ted Nasmith
21%
 21%  [ 34 ]
Jacek Kopalski
2%
 2%  [ 4 ]
David Day
0%
 0%  [ 0 ]
John Howe
17%
 17%  [ 28 ]
Katarzyna 'Kasiopea' Chmiel
23%
 23%  [ 36 ]
Oddano głosów : 156

Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 14-04-2007 13:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Seregon napisał(a) (zobacz wpis):
Mało jest tam obrazów tolkienowskich...

Nic, że mało. Ale mi się podobają te ktore są Uśmiech Złaszcza szkicowe portrety postaci - Eowiny, Galadrieli, Froda, Gandalfa, Faramira.
poz
tal

Marille Undómiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 241

Wysłany: 03-10-2007 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Oczywiście, pasjami przepadam za malarstwem Alana Lee Love , kocham go też za jego szkice (jestem szczęśliwą posiadaczką szkicownika prac powstałych przy realizacji filmu).

Jest też mnóstwo prac Johna Howe, które mnie zachwycają.Jestem za

Ale nie mniejszą porcją uczuć darzę twórczość Katarzyny Kasiopei Chmiel. kwiatek dla ciebie, dziękuję Zresztą myślę, że "większość" dopiero przed nią, czego gorąco życzę!!!!
Oj, jedno mam pragnienie Proooszę prooooooszę (ogromniaste), co by się jej więcej Fingona udawało rysować.

Poza tym jestem zauroczona portretami wykonanymi przez Ivanneth (niedużo ich, ale jakie!?!?!). Stąd też mój awatar.

Także prace Anke-Katrin Eissmann należą do zbioru moich ulubionych.

A i całe mnóstwo rysunków samego Tolkiena budzi u mnie głębokie wzruszenie. chwała wam, chylę czoła, dzięki

I tak pewnie jeszcze mogłabym dalej snuć tę listę.
Cóż, o obrazach, rysunkach i malarzach można prawie w nieskończoność, choć osobiście wolę oglądać. Elfik
Powrót do góry

Halcatra
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 188

Wysłany: 27-05-2009 16:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zagłosowałam na Kasiopeę. Uśmiech Uwielbiam jej prace, zarówno na jej stronie, jak i w "Aiglosach".

Lubię także prace Lee - zwłaszcza te z DH, były mistrzowskie, ale uważam, że palma pierwszeństwa mimo wszystko należy się Kasiopei chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

Susannah Dean
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 20-07-2009 12:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie będę się silić na oryginalność - Alan Lee Z przymrużeniem oka , Jednak nie kolorowe grafiki, ale szkice podobają mi się najbardziej. To prawdziwa sztuka - mają charakter i niesamowity wyraz. Nigdy nie przestaną mnie zachwycać.

Túrin Dagnir
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 320

Wysłany: 20-07-2009 14:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja toleruję jedynie ilustracje Tolkiena. Zazwyczaj w ogóle za nimi nie przepadam (zawsze staram się kupować wydania książek Tolkiena bez ilustracji), bo w pewnym sensie narzucają mi, jak mam sobie dane miejsce wyobrażać. Inaczej jest jednak z Tolkienem, bo dzięki jego ilustracjom wiem, JAK dane miejsce wygląda, a nie jak je sobie ktoś wyobraża.
Powrót do góry

Meril Turingi
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 95

Wysłany: 20-07-2009 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Alan Lee jest według mnie twórcą najpiękniejszej ilustracji z Galadriel i jej zwierciadłem, jej włosy są rzeczywiście barwy złota, a nie wypłowiałym blondem, jej postać zdaje się emanować własnym delikatnym światłem, a na obliczu widnieje łagodny smutek.To jedna z mych ulubionych ilustracji.

Również lubię styl Anke Eissman, piękne stroje, krajobraz (ach, te łąki i lasy, drobne kwiecie i bujna roślinność!Cudo!) i wspaniale opanowany warsztat.Autorka mistrzowsko wykorzystuje farby Jestem za Jedyne co czasem się mi u niej nie podoba to zbyt długie nosy i męskie rysy postaci kobiecych, zwłaszcza Eowyn.Kolejny plus za elfów, którzy nie są zniewieściali.

Żałuję, że w ankiecie zabrakło Jenny Dolfen, jej prace zasługują na uznanie, elfowie u niej są rzeczywiście piękni, ale nie odbiera to im męskości Uśmiech Elronda i Gandalfa zawsze wyobrażam sobie tak, jak przedstawiono go na jej ilustracji (Elrond jest tam rzeczywiście wspaniały).Autorka wykonała dwa prześliczne portrety Luthien Tinuviel Love Projekty elfich strojów bardzo mi się podobają.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-07-2009 23:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam pytanie - czy ktoś, gdzieś natknął się na stronę/galerię z całym zestawem portretów postaci z filmu, które widzimy w napisach końcowych ROTKa? Gdy zamiast zwykłych napisów mamy portret postaci podpisany nazwiskiem aktora. Autorem tego cudeńka Love jest Alan Lee. Choć raz czy dwa widziałam jeden czy dwa te portrety to nigdy nie znalazłam ich całości.
poz Uśmiech
tal

Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 172

Wysłany: 26-07-2009 11:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem wielką miłośniczką wszelkich ilustracji tolkienowskich, więc też się w tym temacie wypowiem Z przymrużeniem oka

Zagłosowałam na Kasiopeę, ponieważ jej prace są najbliższe moim wyobrażeniom scen, miejsc a przede wszystkim postaci z Legendarium. Cenię tę artystkę za tworzenie intrygujących, nieszablonowych ilustracji. Postacie przez nią namalowane naprawdę "żyją", sceny są pełne emocji. Podoba mi się też, że rysunki Kasiopei nie są 'nadmuchane', pompatyczne (to chyba zasługa 'nowoczesnych' technik, takich jak np. czarno-biała grafika).

Oficjalnych ilustratorów, takich jak Ted Nasmith czy Alan Lee cenię przede wszystkim za mistrzowskie ukazanie krajobrazów i architektury Śródziemia. Ich obrazy są profesjonalne i epickie, ale moim zdaniem nie chwytają aż tak za serce.

Z mniej znanych (w sensie popularności ogólnej, w fandomie to są gwiazdy Z przymrużeniem oka) ilustratorów tolkienowskich warto moim zdaniem zwrócić uwagę na:
- Ivanneth - doskonały warsztat i ukazanie emocji, jej portrety są po prostu piękne pięknem dzieł wielkich malarzy (...o aktach nie wspomnę Język )
- Jenny Dolfen - mam do niej ambiwalentny stosunek, niektóre ilustracje ("Death of Fingon" czy "Tapestry of sorrows") uwielbiam, inne zupełnie mnie nie przekonują. No i nie mogę wybaczyć jej tego krótkowłosego Maedhrosa wściekły
- Marię Filatovą - główną zaletą jej rysunków jest to, że jest ich dużo Z przymrużeniem oka A tak na serio, ma parę świetnych prac (szkice ołówkiem), inne mniej mi się podobają
- Tuuliky - mistrzyni ołówka, "mój" Finrod czy Celegorm ma twarz prosto z jej rysunków
- Antti Autio - dla niego wielki plus za odwzorowanie detali strojów czy broni, z twarzami moim zdaniem idzie mu gorzej (to drzewo genealogiczne Noldorów, brr)

Na koniec trochę krytyki - jest dwoje ilustratorów, do których chyba nigdy się nie przekonam. Maria Lombide Ezpeleta - jej prace są co prawda w pewien sposób frapujące i na wysokim poziomie artystycznym, ale to po prostu NIE JEST Śródziemie i jego mieszkańcy; Peter Xavier Price "Peet" - jego prace kojarzą mi się raczej z jakimś horrorem...czemu wszystkie postacie mają blade twarze i trupio podkrążone oczy? Skrzywienie

PS. Wie ktoś może czyja ilustracja znajduje się na okładce "Peoples of Middle-Earth" (wzburzone morze i statki)? Stawiam na Nasmitha, ale nigdzie tego nie mogę znaleźć hmmmm...
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 6 z 8)

Skocz do: