Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Ulubiony ilustrator
Angus McBride
1%
 1%  [ 2 ]
J.R.R.Tolkien
9%
 9%  [ 15 ]
Alan Lee
23%
 23%  [ 37 ]
Ted Nasmith
21%
 21%  [ 34 ]
Jacek Kopalski
2%
 2%  [ 4 ]
David Day
0%
 0%  [ 0 ]
John Howe
17%
 17%  [ 28 ]
Katarzyna 'Kasiopea' Chmiel
23%
 23%  [ 36 ]
Oddano głosów : 156

Autor Wiadomość
Lastiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 23-03-2002 21:51    Temat wpisu: Ulubieni ilustratorzy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Odpowiedzi można się spodziwać; Alan Lee albo Ted Nasmith, ale moze janak nie.
Powrót do góry

wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 25-03-2002 17:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja bym dodał jeszcze Pauline Baynes, i podziękował kazdemu, kto dysponuje Jej obrazkami (poza tymi z Dżila i Kowala) za chęć udostępnienia ich dalej:-)

Firiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 160

Wysłany: 27-03-2002 13:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jasne, że Alan Lee!! Szczególnie wszystkie jego obrazki z przyrodą w roli głównej, oraz dwa ulubione: Drzewiec (te oczy!!!) i Moria (ten blask na ścianach i kolumnach! - ideał). Chociaż Nazgul na tle Barad Duru autorstwa Nashmita (???) też jest fajny.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 02-04-2002 11:19    Temat wpisu: Ulubieni ilustratorzy? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lastiel napisał(a):

Odpowiedzi można się spodziwać; Alan Lee albo Ted Nasmith, ale moze janak nie.

Na pewno ta dwojka jest najpopularniejsza i slusznie, ale w ankiecie brakuje jeszcze wielu, np mojej ulubionej autorce, Anke Katrin Eishman.
Jako jedyna chyba maluje po pierwsze sceny dialogowe, rzadko podejmowane sceny rozmów, w ktorych twarze sa wazeniejsze od dynamicznych walk stutysiecznej armii i jednoczesnie bardzo dobrze wychodza jej hobbici, bo maluje ich tak samo jak ludzi, nie robiac z nich ani dzieci, ani jakis koszmarkow. Elfy sa u niej nieco tylko ładniejsze od ludzi, zas hobbici i ludzie sa równie ładni. Poza tym ubrania u niej sa dosc jednostajne, i nie ma tej roznicy miedzy ubiorem roznych krajow czy ras, to moznaby wiac za minus. Kolejnym plusem u niej jest malowanie krajobrazu punktowo jak u impresjonostow, a nie realistycznie i komiksowo. U niej wazniejsze jest swiatlo i cien, ktore wyrazaja nastroj postaci i sceny, nie odwzorowanie lisci i galezi.
poz
tal

Asia
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 03-04-2002 22:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby tak zmieszać Lee z Nasmithem i Howe, to mogłyby powstać ilustracje idealne. Szczerze powiedziawszy każdemu z nich (no i pozostałch) czegoś brakuje. Jak nie hobbici, to orkowie, czy coś tam jeszcze - są jacyś nie tacy... Lee trochę się podknął na twarzach ludzi, chociaż ta przyroda i piękne akwarele czynią jego ilustracje prawdziwymi dziełami. Howe bardzo wiernie i realistycznie przedstawia elfów i ich miasta, Gandalfa, Morgotha, balrogi i smoki, chociaż jego hobbici i orkowie mają w sobie coś z karykartur. I tak dalej i tak dalej... W każdym razie ciesze się, że pojawiło się takie pytanie, bo to dla mnie bardzo fascynująca sprawa.
Powrót do góry

glorfindel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 05-04-2002 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Moim ulubionym ilustratorem jest Jhon Howe z jego rysunków wprost bije realizm i jego prace są najbliższe moim wyobrażeniom, a to chyba liczy się najbardziej.
Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi;
Bo niektórzy dotarli poza legendarny Zachód.
Powrót do góry

Tuor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 26-04-2002 20:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Najbardziej w deche są rysunki Nasmitha. Bardzo Dobry jest też Howe. Reszta to druga liga. Wiem, że nie wspomniałem o Alanie Lee. Jego dzieła, poza kilkoma wyjątkami, niezbyt mnie się podobają. Najlepsze przedstawienie Śródziemia widzę w twórczości Teda Nasmitha. Faktem jest, że poza wżej wymienioną trójką nie znam nikogo, a przynajmniej nie znam autorów innych dzieł, które widziałem. Ale i tak to co miałem okazję oglądać nie dorównuje Nasmithowi i Howeowi. Fani reszty niech nie biorą sobie zbytnio do serca określenia druga liga.

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 22-01-2003 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Będę oryginalny. Mam dwóch ulubionych ilustratorów.

Pierwszym jest Alan Lee. W jego przypadku interesują mnie obrazy z Drugiej i Trzeciej Ery. Realizm!

Z kolei najlepszym IMHO ilustratorem Dawnych Dni jest... Maria Lombide Ezpeleta. Jej prace są niesamowite - nierealne niczym ilustracje do mitów. Często widzimy na nich stylizowanych elfów (np. wzorem dla Turgona jest faraon Akenaton). Tak właśnie powinno się IMHO ilustrować QS i KZO.

Polecam galerię pod adresem
http://elfwood.lysator.liu.se/loth/e/z/ezpeleta/ezpeleta.html
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Ulubieni ilustratorzy? (Strona 1 z 8)

Skocz do: