Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Gdzie wydrukować Upadek Gondolinu? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 129

Wysłany: 13-01-2014 09:52    Temat wpisu: Gdzie wydrukować Upadek Gondolinu? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam
Upadek Gondolinu leży u mnie na dysku już od dłuższego czasu, gdyż postanowiłem, że przeczytam go dopiero w wersji wydrukowanej, ale nie na jakimś zwykłem papierze. Przyszedł wreszcie czas, żeby zająć się tym tematem. Mam plan wydrukowania książki z niekonwencjonalną okładką. Co do okładki to mam już kontakt, ale chciałem zapytać czy zna ktoś miejsca, które drukują pojedyncze egzemplarze? Chodzi mi o wydruk na stronach stylizowanych na dosyć stare (coś ala kredowy papier małej Zielonej Serii) i też chciałem zapytać o rodzaj papieru, który byłby do tego najlepszy?

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 148

Wysłany: 13-01-2014 11:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Myślę że przede wszystkim musisz uzyskać zgodę autorów tłumaczenia i składu, bo z tego co pamiętam bardzo proszono aby nie udostępnić tekstu osobom trzecim - zwłaszcza że ta jest zabezpieczona hasłem.
Powrót do góry

CHOMIK666
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 129

Wysłany: 13-01-2014 11:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tu masz rację. Tylko sprawa jest problematyczna ze względu na wydrukowanie gdzieś indziej, aniżeli na własnej drukarce, przekazanie pliku, przekazanie hasła itp. Może podpowiecie coś również w związku z tymi sprawami? A może mogłaby się wypowiedzieć osoba, która drukowała już wersję dla siebie?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5901

Wysłany: 13-01-2014 14:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dobra drukarka atramentowa, tym bardziej laserowa powinna dać sobie radę. Książka jest złożona w formacie A5, radzę więc w drukarce zastosować ustawienia tekstu, a nie dopasowywać do formatu papieru, wtedy nie ręczę za jakość.

Co do papieru proponuję ecru, najlepiej 100 lub 120 g/m2.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Antares
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 299

Wysłany: 14-01-2014 00:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sam również zastanawiałem się nad wydrukowaniem dla siebie wersji papierowej i jakieś fajne jej oprawienie. Szukałem w tym celu dobrego introligatora, nawet znalazłem, tylko jeszcze się nie kontaktowałem z nim. Ja zrobię tak jak pisze M.L. - wydrukuję strony i dam je introligatorowi do oprawienia. Mam nadzieję, że koszt nie będzie zbyt duży i da radę to zrobić. Istotna kwestia okładki, fajnie by było mieć tytuł na grzbiecie książki i przedniej stronie okładki ale wtedy cena pewnie większa. W każdym razie ja także intensywnie myślę o oprawieniu "Upadku Gondolinu" Uśmiech
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5901

Wysłany: 14-01-2014 00:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Antares napisał(a) (zobacz wpis):
Sam również zastanawiałem się nad wydrukowaniem dla siebie wersji papierowej i jakieś fajne jej oprawienie. Szukałem w tym celu dobrego introligatora, nawet znalazłem, tylko jeszcze się nie kontaktowałem z nim. Ja zrobię tak jak pisze M.L. - wydrukuję strony i dam je introligatorowi do oprawienia. Mam nadzieję, że koszt nie będzie zbyt duży i da radę to zrobić. Istotna kwestia okładki, fajnie by było mieć tytuł na grzbiecie książki i przedniej stronie okładki ale wtedy cena pewnie większa. W każdym razie ja także intensywnie myślę o oprawieniu "Upadku Gondolinu" Uśmiech

Acha tylko drukujcie ze znacznikami formatu, powinny tam być, albo powiedzcie (jeżeli nie ma), że ma przyciąć do A5, sami nie przycinajcie. Introligator zrobi to lepiej ponadto zostawi sobie margines by dobrze zszyć lub skleić książkę.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1094
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 14-01-2014 01:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pomysł ciekawy i można się pobawić w indywidualny design okładki.
Jednak taki wydruk pdf nie to samo, co właściwe wydanie. Smutek

Nadto, jeśli mowa o oprawie szytej, to nie wydaje mi się zbyt proste do wykonania, ale może się mylę. [W przypadku najprostszej klejonej (sklejanie pojedyńczych, luźnych kart) nie ma problemu]
Chyba się nie da z tego pdfu wydrukować książki tak, żeby uniknąć tego efektu poniżej po lewej - o ile dobrze widzę, w pdf marginesy boczne mają tę samą szerokość, a numery stron są w tej samej odległości od krawędzi kartki:

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

I jak samodzielnie wydrukować strony tak, aby dało się je potem zszyć? Jeśli mamy jeden, gruby plik arkuszy, taki jak powyżej, to sprawa jest stosunkowo prosta (ale i tak wymagająca cierpliwości Z przymrużeniem oka ), ale co w przypadku, gdy będzie kilkanaście cienkich składek do zszycia i połączenia? W jakiej kolejności wpisać w ustawieniach drukarki numery stron? I jeszcze jeśli to A5 (który trzeba potem przycinać), to też trzeba uważać, aby wydruk 2 stron na powierzchni arkusza A4, odpowiadał położeniu wydruku na jego odwrocie.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Blazej
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 18

Wysłany: 23-01-2015 20:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam,
czy udało się już wam wydrukować "Upadek Gondolinu"? Jeżeli tak, to czy moglibyście się podzielić informacjami jaki jest efekt końcowy i co ewentualnie byście zmienili? Sam chciałbym to wydrukować i oprawić więc każda uwaga będzie bardzo cenna.
Z góry dziękuję!

Błażej

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Gdzie wydrukować Upadek Gondolinu? (Strona 1 z 2)

Skocz do: