Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Beren i Luthien - dokończona opowieść? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 140

Wysłany: 19-02-2013 09:50    Temat wpisu: Beren i Luthien - dokończona opowieść? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cześć. To mój pierwszy wpis, bo choć czytam forum od paru lat, to dopiero teraz przyszło mi do głowy zadać pytanie i założyłem konto;)

Zatem: Czy w HoME znajdują się jakieś dodatkowe wątki, przygody etc dotyczące historii Beren i Luthien? Wiem że w KZO jest swoista beta wersja, ale niestety nie posiadam dalszych tomów i ciekawi mnie okrutnie czy tą opowieść można by rozszerzyć tak jak udało się z np z Klatwą Morgotha?

Jeśli temat był a ja go nie znalazłem to po prostu mnie do niego przegońcie.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 19-02-2013 12:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To dobre pytanie. Tak jak napisałeś w KZO mamy dopełnienie tej historii, ale pochodzące z bardzo wczesnej fazy tworzenia legendarium. W the Lays of Beleriand, jest kilka wersji Lay of Leithian (do dzisiaj nie przetłumaczonej na polski - może ktoś się podejmie wieeeeeeeeeelgachny uśmiech), która jest poetycką wersją opowieści i można tam znaleźć trochę uzupełniających informacji, choć i ona nie jest skończona. Istnieje jeszcze prozatorska wersja Lay of Leithian, ale nigdzie do tej pory nie publikowana, zresztą także ona jest niedokończona.
Różne drobne zmiany i modyfikacje można znaleźć w "Grey Annals".
Czy to składa się na kompletną opowieść, nie wiem, ale fakt, ze Christopher Tolkien nie zdecydował się nigdzie na publikację ostatniej prozatorskiej wersji, może świadczyć o tym, iż istnieje pomysł rekonstrukcji tej opowieści i wydania podobnego do Dzieci Hurina. Ale to tylko mój domysł i nic więcej.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

vater
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 140

Wysłany: 19-02-2013 23:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź. W sumie do rozmyślań skłonił mnie wstęp do "Dzieci Hurina" w których Ch. Tolkien pisze o trzech najbardziej rozwiniętych opowieściach z dawnych dni w tym zaznacza właśnie historię Berena i Luthien.

W "Niedokończonych Opowieściach" od razu znalazły się częściowo rozbudowane wersje dwóch pozostałych a "Beren i Luthien" jakby pominięta. Fakt, że czytając ją trzeba znać wcześniejsze historie, dotyczące klejnotów. Jednak moim zdaniem to najlepszy kandydat na osobną powieść.

W "Silmarilion" domniemani spisujący historię sugerują, iż opowiadają ową przygodę w oparciu o "Balladę o Leithian". Za pewne kompletna jej wersja sporo by wyjaśniła...
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 20-02-2013 11:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie koniecznie pominięta. Christopher Tolkien tłumaczy tym, że kiedy przygotowywał Niedokończone opowieści, to tego tekstu jeszcze nie znał. Znalazł go już później. I nie ma powodu mu nie wierzyć.
Z drugiej strony nie liczyłbym na nie wiadomo, gdyż tekst urywa się ponoć na donosie Daerona. Więc ta część w której są największe braki nie istnieje. To nie znaczy, że tekstu nie da się zrekonstruować, ale na pewno będzie to trudniejsze niż w przypadku Dzieci Hurina, gdzie brakowało jedynie niewielkich fragmentów opowieści.

For the home of the holy
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 03-11-2016 00:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ciekawi mnie na ile, jakieś nowe elementy się pojawią, przynajmniej w tych do tej pory nieznanych tekstach. Nie podejrzewam, żeby to były jakieś bardzo daleko idące zmiany, ale może jakieś modyfikacje imion, uszczegółowienie losów rożnych postaci, jakieś wątki oboczne. Nie ukrywam, że interesuje mnie to nie tylko w ogóle, ale także w kontekście możliwych zmian i modyfikacji w treści Silmarillionu.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Beren i Luthien - dokończona opowieść? (Strona 1 z 1)

Skocz do: