Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Zamienianie się trolli w kamień (Strona 3 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 31-01-2015 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a):
To ja w jednej kwestii spróbuję Elfik
Otóż w/g mnie gdyby pod brama Minas Tirith gronda obsługiwały Olag-hai to to było napisane.
Jest jednak napisane o trollach górskich.

Bardzo szybko odbiję piłeczkę. W tekście WP nie pada termin Olog-hai Z przymrużeniem oka Czy w związku z tym należy uznać, ze Sauron w trakcie Wojny nie użył swoich wyhodowanych pupilków w ogóle, bo gdyby użył to byłoby to napisane?

Tymczasem pod Morannonem trolle w zbrojach i walczące młotem i tarczą (powszechnie uznawane własnie za Olog-hai) są nazwane Hill Trolls of Gorgoroth. Wyraźnie widać (czytać Język ), że są ulepszone, a nazwa nie pada. O nich też powiesz że to nie Olog-hai? Złośliwy uśmiech

Aragorn7 napisał(a):
Moim zdaniem ma to związek z tym, że Olag-hai były mniejsze i słabsze od innych trolli ( może za wyjątkiem skarlałych jaskiniowych) a do obsługi gronda nie trzeba było żadnej inteligencji tylko po prostu siły.

A skąd bierze się Twoje zdanie o tym, że Olog hai były z zasady i powszechnie mniejsze?

Aragorn7 napisał(a):
Druga sprawa to jednak fakt, że w/g dodatku F Olag-hai to była odrębna rasa wyhodowana od podstaw przez Saurona, więc trolle górskie nie mogły być jednocześnie Olag-hai.

Zależy jak rozumiesz termin "wyhodowane od podstaw"? Sugerujesz, ze Sauron ożywił własne kamienie do postaci trolli? Czy też udoskonalał jednak jakieś dostępne mu trolle w Mordorze? Ale wtedy z owczarka nie zrobisz jamnika, albo charta Uśmiech
Dla mnie Olog-hai to trolle wyszkolone Uśmiech Tak jak może być owczarek wyszkolony i zdziczały, tak i jamnik szkolony jak i zdziczały.

Cytat:
To oczywiście nie przekreśla zniewolenia tych konkretnych trolli przez Saurona bo to dla niego żaden wysiłek a być może jego wola plus zaciemnienie utrzymywały te trolle górskie w swojej postaci mimo świtu.

I wg mnie to własnie czyniło z takiego trolla górskiego Olog-hai Z przymrużeniem oka
Ale oczywiście nie mam na to pewności. Ostatecznym dowodem przynależności byłoby zapytanie o coś tego trolla. Jeżeli odpowiedziałby w Czarnej Mowie wówczas niewątpliwie byłby Olog-hai. Jeśli we Wspólnej, sugerowałoby to dziki rodowód. Jestem rozwalony Takie rozróżnienie przewiduje Dodatek F Uśmiech

Powrót do góry

Ominous
Ogarniacz nieogarniających

Wpisy: 518

Wysłany: 31-01-2015 11:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Ostatecznym dowodem przynależności byłoby zapytanie o coś tego trolla. Jeżeli odpowiedziałby w Czarnej Mowie wówczas niewątpliwie byłby Olog-hai. Jeśli we Wspólnej, sugerowałoby to dziki rodowód. Jestem rozwalony

Adam, mówisz - masz!

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

NIE OLOG-HAI! Jestem przeciw

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

OLOG-HAI! Jestem za

Daruj, musiałem Jestem rozwalony

"Nawet jak jest obłędnie wesoły, to jest bezuczuciową szują."

Nie pytaj, co Tolk-Folk może zrobić dla Ciebie, ale co Ty, Anonymous możesz zrobić dla Tolk-Folku!
do roboty

Okosaur czuwa!
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 31-01-2015 12:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):

Ostatecznym dowodem przynależności byłoby zapytanie o coś tego trolla. Jeżeli odpowiedziałby w Czarnej Mowie wówczas niewątpliwie byłby Olog-hai. Jeśli we Wspólnej, sugerowałoby to dziki rodowód. Jestem rozwalony

Adam, mówisz - masz!

A wywiad był autoryzowany? Złośliwy uśmiech Super śmiech Język

A wracając do dyskusji to:

Bardzo szybko odbiję piłeczkę. W tekście WP nie pada termin Olog-hai Z przymrużeniem oka Czy w związku z tym należy uznać, ze Sauron w trakcie Wojny nie użył swoich wyhodowanych pupilków w ogóle, bo gdyby użył to byłoby to napisane?

Nie o to chodzi.
Brak wzmianki w samym tekście nie oznacza, że Sauron ich nie używał ( tym bardziej, że jest o tym w Dodatku F), natomiast wyraźne określenie rodzaju trolli wskazuje jednak na konkretną rasę.
Podobnie jest np. z matką Legolasa - brak wzmianki o niej oznacza, że Legolas nie miał matki? Super śmiech

Tymczasem pod Morannonem trolle w zbrojach i walczące młotem i tarczą (powszechnie uznawane własnie za Olog-hai) są nazwane Hill Trolls of Gorgoroth. Wyraźnie widać (czytać Język ), że są ulepszone, a nazwa nie pada. O nich też powiesz że to nie Olog-hai? Złośliwy uśmiech

Pewnie tam były trolle , ale jakie i jak wyglądały to raczej nie wiemy, bo w RoTK nie ma żadnej wzmianki o tym.
To co podajesz to po prostu wizualizacja PJ-a.
Tym nie mniej zgadzam się, ze tak mogły wyglądać Olog-hai.

Aragorn7 napisał(a):
Moim zdaniem ma to związek z tym, że Olag-hai były mniejsze i słabsze od innych trolli ( może za wyjątkiem skarlałych jaskiniowych) a do obsługi gronda nie trzeba było żadnej inteligencji tylko po prostu siły.

A skąd bierze się Twoje zdanie o tym, że Olog-hai były z zasady i powszechnie mniejsze?
...
Aragorn7 napisał(a):
Druga sprawa to jednak fakt, że w/g dodatku F Olag-hai to była odrębna rasa wyhodowana od podstaw przez Saurona, więc trolle górskie nie mogły być jednocześnie Olag-hai.

Zależy jak rozumiesz termin "wyhodowane od podstaw"? Sugerujesz, ze Sauron ożywił własne kamienie do postaci trolli? Czy też udoskonalał jednak jakieś dostępne mu trolle w Mordorze? Ale wtedy z owczarka nie zrobisz jamnika, albo charta Uśmiech
Dla mnie Olog-hai to trolle wyszkolone Uśmiech Tak jak może być owczarek wyszkolony i zdziczały, tak i jamnik szkolony jak i zdziczały.

Tu może podam swój cały tok rozumowania na temat Olog-hai.

Olog-hai w/g Dodatku F zostały wyhodowane przez Saurona( czyli ukształtowane od podstaw) jednak nie wiadomo z jakiej rasy źródłowej.
Natomiast na pewno nie z 2 różnych ras, a skoro pod Morannonem były trolle wzgórzowe, a pod Minas Tirith górskie to nie mogły być równocześnie i tu i tu Olog-hai.
Mało tego skoro jest napisane, że "Jednak pod koniec Trzeciej Ery pojawiła się w południowej części Mrocznej Puszczy i na górzystym pograniczy Mordoru rasa trolli nigdy wcześniej niewidziana." to znaczy, ze wyglądem Olog-hai różniły się od innych trolli w tym i swojej rasy "źródłowej".
Kolejno jest wspomniane, że niektórzy mylili je z Uruk-hai ( choć były one większe niż każdy Uruk-hai to różnica nie mogła być aż tak duża jak w przypadku klasycznych dzikich trolli, których w żaden sposób nie da się pomylić z orkami.
Ergo skoro były mniejsze to i słabsze od dzikich trolli.
Do obsługi Gronda jak pisałem nie trzeba było inteligencji ani zręczności tu decydowała siła, więc nadal twierdzę, ze pod bramą Minas Tirith jak napisałem były zwykłe trolle górskie zniewolone przez Saurona.

Olog-hai były "krzepkie, zręczne, zawzięte i przebiegłe".
Żeby przy dużej masie i wymiarach być "zręcznym" trzeba jednak te parametry ograniczyć.
To w połączeniu z faktem, że jednak gdzieniegdzie były mylone z Uruk-hai dowodzi, że były mniejsze niż ich dzicy kuzyni.
Bardzo dobrze sprawiały się z tego powodu w walce, a że miały co nieco inteligencji mogły mieć tarcze i częściowo zbroje, dlatego wizja PJ-a tych spod Morannonu jest niezła i te z pewnością można zaliczyć do Olog-hai.

Poza tym sam Dodatek F mówi, ze najpierw Sauron generalnie zniewolił część trolli i chciał je wykorzystać i pewnie jak wspomniano z racji ich wrodzonej tępoty niezbyt nadawały się do jakiś większych i ambitniejszych zadań ( oprócz typowo siłowych zajęć jak np. pchanie i obsługa Gronda, czy machin oblężniczych itp.)
Dlatego Sauron postanowił wykorzystać ich wrodzone cechy tzn siłę ale wzbogacić co nieco inteligencję by można było im zlecić coś więcej niż walenie młotem w jedno miejsce czy ciągnięcie/pchanie.
Dlatego stworzył Olog-hai i dlatego różnią się one od innych na tyle, ze nie da się ich pomylić również pod względem fizycznym.

Edit
A może by tak zmienić nazwę tematu na "Wszystko o trollach" ? Śmiech
Powrót do góry

leszli
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 31-01-2015 12:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Pewnie tam były trolle , ale jakie i jak wyglądały to raczej nie wiemy, bo w RoTK nie ma żadnej wzmianki o tym.

przez ich szereg przedarły się ze straszliwym rykiem gromady górskich trolli z Gorgoroth. Wyższe i potężniejsze od ludzi, miały na sobie tylko ciasno przylegającą kolczugę z kościanych łusek, która była może ich plugawą skórą, ale w łapach trzymały wielkie i czarne okrągłe tarcze oraz ciężkie młoty

Warto zajerzeć do książki, zanim zarzucimy komuś, że się myli Z przymrużeniem oka

Cytat:
Kolejno jest wspomniane, że niektórzy mylili je z Uruk-hai ( choć były one większe niż każdy Uruk-hai to różnica nie mogła być aż tak duża jak w przypadku klasycznych dzikich trolli, których w żaden sposób nie da się pomylić z orkami.
Ergo skoro były mniejsze to i słabsze od dzikich trolli.
Niekoniecznie. Jest mowa o tym, że uważano je z gigantycznych okrów. Jasne, może to świadczyć o tym, że byli mniejsi od innych trolli, ale wcale nie musi. Może chodzi o ich ogólny wygląd i zachowanie? Czyli wielkości innych trolli, ale zachowujące się jak orkowie? Jedno i drugie to tylko nasza interpretacja, więc trzeba zachować ostrożność w wyciąganiu z niej wniosków. I to, że ktoś jest mniejszy niekoniecznie musi oznaczac, że słabszy? Z przymrużeniem oka Może duże trolle były zwyczajnie spasione a Olog-hai mniejsze, ale przypakowane? Jestem rozwalony
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 597

Wysłany: 31-01-2015 13:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

leszli napisał(a) (zobacz wpis):
Cytat:

przez ich szereg przedarły się ze straszliwym rykiem gromady górskich trolli z Gorgoroth. Wyższe i potężniejsze od ludzi, miały na sobie tylko ciasno przylegającą kolczugę z kościanych łusek, która była może ich plugawą skórą, ale w łapach trzymały wielkie i czarne okrągłe tarcze oraz ciężkie młoty

Warto zajerzeć do książki, zanim zarzucimy komuś, że się myli Z przymrużeniem oka

Nie piszę bez sprawdzania Z przymrużeniem oka .
Zanim napisałem to szukałem w angielskiej wersji zarówno hill trolls , jak i hill-trolls bo o takich pisze @Adamob i nic nie znalazłem.
Teraz powtórzyłem wyszukiwanie i faktycznie znalazło ( nie wiem czemu za pierwszym razem nie znalazło) , ale jest o hill-trolls nie mountain jak Ty piszesz:

Cytat:
But through them there came striding up, roaring like beasts, a great company of hill-trolls out of Gorgoroth. Taller and broader than Men they were, and they were clad only in close-fitting mesh of horny scales, or maybe that was their hideous hide; but they bore round bucklers huge and black and wielded heavy hammers in their knotted hands.

Więc nadal mamy tutaj jako rasę hill-trolls a pod Minas Tirith mountain-trolls.
Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 31-01-2015 15:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mniejsze większe. A mamy jakieś wzmianki, z których można coś wysnuć na temat faktycznych rozmiarów trolli? Jedyna wzmianka, która mi przychodzi do głowy, z której można coś spekulować, to właśnie ten zwyczaj przegryzania gardła pokonanemu przeciwnikowi u górskich trolli z Gorgoroth. Na przykładzie "olbrzymiego" przywódcy. Więc górskie trolle są albo sporo mniejsze od tych filmowych (te to by chyba głowy wrogów odgryzały), albo mają jeszcze bardziej nieproporcjonalnie małą głowę, albo bardzo wydłużone szczęki. Uzębiony dziób? Z przymrużeniem oka

Skamieniałe trolle, które spotykają hobbici i Aragorn, ja chyba traktuję jako pamiątkę, spadek z "Hobbita". Fakt, Tolkien nie zrezygnował z tego wątku. A mógł, bo za bardzo znaczenia dla WP to on nie ma. I jak zauważyliście,wynikają z tego pewnie niekonsekwencje. Co prawda pisze w dodatkach o Olog-hai:
Powrót króla napisał(a):

W przeciwieństwie do pierwotnych trolli z okresu Półmroku, znosili dobrze światło słoneczne, dopóki wola Saurona ich podtrzymywała.

ale jeśli się zapomni o trollach z "Hobbita", to nie musi to oznaczać ochronę przed obróceniem w skałę, tylko np. przed poparzeniem słonecznym lub złym samopoczuciem Śmiech Tym bardziej, że gdy Saurona już nie ma to:
Powrót króla napisał(a):

słudzy Saurona - orkowie, trolle i ujarzmione złym czarem zwierzęta - rozpierzchli się ogłupiali nagle i kręcili się bez sensu to tu, to tam. Niektórzy sami sobie zadawali śmierć, rzucając się na ostrza własnych dzid lub w przepaście, inni z wrzaskiem uciekali, by skryć się w norach i ciemnych podziemiach, gdzie nie sięga światło ani nadzieja.

Nie ma nic o tym, by trolle odcięte nagle od Saurona kamieniały.
Słaby punkt rozumowania - brak wzmianki nie oznacza, że kamienienie nie zachodziło. A może chmury nie zdążyły się tak od razu rozproszyć i nadal było ciemno. Albo była noc. Mój research z braku czasu był dość pospieszny i niedokładny, niestety.

Adamob
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 221

Wysłany: 31-01-2015 15:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
To co podajesz to po prostu wizualizacja PJ-a.

Sorry ale tutaj 1:0 dla mnie Spox
Aragorn7 napisał(a):
Mało tego skoro jest napisane, że "Jednak pod koniec Trzeciej Ery pojawiła się w południowej części Mrocznej Puszczy i na górzystym pograniczy Mordoru rasa trolli nigdy wcześniej niewidziana." to znaczy, ze wyglądem Olog-hai różniły się od innych trolli w tym i swojej rasy "źródłowej".

Bo nigdy wcześniej nie widziano trolli w zbrojach atakujących oddziałem Złośliwy uśmiech

Twój dalszy wywód jest logiczny, jeżeli uznasz, że celem wyhodowania Olog-hai miała być poprawa parametrów fizycznych, a zatem i wyglądu trolli. Jednakże nie otrzymujemy w tekście ani większych, ani mniejszych trolli tylko trolle uzbrojone i podgryzające w złości gardła pokonanym.

Dlatego też były brane za gigantycznych orków, gdyż udoskonalenie przez Saurona polegało na uzyskaniu oddziałów pełnowartościowych żołnierzy (wielkości trolli) z dzikich ociężałych bestii (wielkości trolli a jakże Pserwa) spuszczanych ze smyczy. Po prostu zachowywały się bardziej jak żołnierze, niż bestie.
I uważam ze to uzyskuje się poprzez szkolenie i pozostawanie pod wpływem siły woli i autorytetu tresera Saurona, a nie przez chów wsobny czy jak się tam trolle rozmnażają.
Twoje zwykłe trolle górskie zniewolone przez Saurona dla mnie wyczerpują definicję Olog-hai czyli trolli pod wpływem woli Czarnego Władcy. To że akurat te zostały inżynierami oblężniczymi a nie jednostką uderzeniową to już efekt zapotrzebowania ichniejszego hetmana polowego i komisji rekrutacyjnej.
Aczkolwiek nie spieram się, że jeżeli górskie trolle to nie wzgórzowe, wówczas mogły być kategoryzowane pod względem rasy i przeznaczane do najodpowiedniejszych zadań.
Cytat:
Żeby przy dużej masie i wymiarach być "zręcznym" trzeba jednak te parametry ograniczyć.

Nie zgadzam się => Patrz załącznik.
Wszystko zależy od treningu (własnie treningu, szkolenia) jaki zostanie komuś zaaplikowany. Tutaj zgadzamy się myślę z leszli. To, ze są większe od Orków nie implikuje mniejszego od innych Trolli rozmiaru.

Cytat:
Poza tym sam Dodatek F mówi, ze najpierw Sauron generalnie zniewolił część trolli i chciał je wykorzystać i pewnie jak wspomniano z racji ich wrodzonej tępoty niezbyt nadawały się do jakiś większych i ambitniejszych zadań ( oprócz typowo siłowych zajęć jak np. pchanie i obsługa Gronda, czy machin oblężniczych itp.)

Tak ale nie zapominaj, ze Sauron miał armię przeciwko której walczył Ostatni Sojusz. Tam mogły być trolle zniewolone nie będące Olog-hai, niekoniecznie tylko pchające katapulty, ale po prostu wypuszczane jak bestie - psy bojowe, w zasadzie poza kontrolą dowódców. Olog-hai zaś to ewenement późnotrzecioerowy, efekt wieloletnich doświadczeń Saurona w kreacji machin wojennych.

Wrzucam cały cytat opisujacy Olog-hai, aby postronni mieli się do czego donieść:
Powrót Króla Dodatek F napisał(a):
But at the end of Third Age a troll-race not before seen appeared in southern Mirkwood and in the mountain borders of Mordor. olog-hai they were called in the Black Speech. That Sauron bred them none doubted, but from what stock was not known . Some held that they were not Trolls but giant Orks; but the Olog-hai were in fashion of body and mind quite unlike even the largest of Orc-kind, whom they far surpassed in size and power. Trolls they were, but filled with the evil will of their master: a fell race, strong, agile, fierce and cunning, but harder than stone. Unlike the older race of Twilight they could endure the Sun, so long as the will of Sauron held sway over them. They spoke little, and the only tongue that they knew was the Black Speech of Barad Dur.

A co do obrazka Omiego to dokładnie to miałem na myśli. Uśmiech Szkoda, że dziennikarz nie zagadał jak troll pchał taran tylko w kuluarach Śmiech

Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 81

Wysłany: 31-01-2015 23:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Trochę na boku głównego wątku, ale co powiecie na takiego trolla? Ten po lewej Uśmiech

Gigantopithecus

Edyta:
Widocznie nie mam co robić. Przeglądam sobie pod kątem dyskusji "Powrót króla", rozdział 6 "Bitwa na polach Pelennoru". Wydanie z 1990 r. Znalazłem kilka cytatów, które potwierdzają, że przynajmniej część walczących tam trolli to Olog-hai.

Cytat:
="str. 152"]
W tym samym momencie, gdy na polu zarysowała się tak groźna dla obrońców sytuacja i zwątpienie znów zakradło się do serc, krzyk rozległ się w grodzie, bo wtedy właśnie, późnym przedpołudniem, wiatr dmuchnął silniej, unosząc deszcz ku północy, słońce błysnęło i w jego blasku wartownicy z murów dostrzegli nowe niebezpieczeństwo, niweczące resztkę nadziei.

Eomer
str. 154 napisał(a):
Podrzucił miecz w blask słońca

a na fladze na głównym maszcie statku korsarzy
str. 154 napisał(a):
Gwiazdy skrzyły się w słońcu

Wrogowie pierzchają:
str. 154 napisał(a):
Rycerze Dol Amrothu pędzili teraz przed sobą na wschód rozbite zastępy trollów, Wariagów i orków, którzy nie znoszą blasku słońca

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Temat: Zamienianie się trolli w kamień (Strona 3 z 4)

Skocz do: