Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie kraina Manwego sprawia, ze jej mieszkańcy są nieśmiertelni, lecz nieśmiertelność tych, co tam mieszkają, uświęciła krainę. Wy byście tam prędzej zwiędli i znużyli się życiem jak ćmy w za silnym i jednostajnym świetle." Posłowie Valarów do Numenorejczyków, Silmarillion

Temat: Czy Enty żyły za czasów Fëanora? (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Enores
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 20-01-2013 17:56    Temat wpisu: Czy Enty żyły za czasów Fëanora? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak chyba wszyscy wiemy, Mithrandir powiedział w drugiej części WP naszym bohaterom, że Drzewiec jest najstarszą istotą chodzącą pod słońcem Śródziemia. A jednak w Sillku nie ma ani słowa dotyczącego tej rasy. Czy ktoś wie, jakie były jej losy w Pierwszej Erze?
A ufajcie Jemu...
[...]
Broń w swych rękach wypróbujecie,
"Bóg Pan nasz!" - krzykniecie.

Fragment Hymnu Husytów - Jan Capek z San
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 20-01-2013 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W Silmarillionie jest o nich wzmianka Z przymrużeniem oka :

Cytat:
Manwe ocknął się i pospieszył na zielone wzgórze Ezellohar, usiadł obok Yavanny pod
Dwoma Drzewami i rzekł:
- O, Kementari! Eru przemówił do mnie, oto jego słowa: „Czy ktokolwiek spośród
Valarów sądzi, że nie słyszałem wszystkiego, co jest zawarte w Pieśni, aż do najcichszego
dźwięku i najsłabszego głosu? Zważcie więc, co wam powiadam! Gdy zbudzą się moje
Dzieci, zbudzi się także myśl Yavanny i przywoła z wielkiej dali duchy, aby zstąpiły
pomiędzy kelvary i olvary, i niektóre z tych duchów wśród nich zamieszkają, a moje Dzieci
będą je szanowały i będą się lękały ich sprawiedliwego gniewu. Do czasu wszakże, póki
Pierworodni będą sprawowali władzę i póki Drugie Pokolenie będzie młode". Przypomnij
sobie, Kementari, twoja myśl przecież nie zawsze śpiewała samotnie. Czy nie pamiętasz?
Spotkała się kiedyś z moją i razem wzbiły się wysoko jak na skrzydłach wielkich ptaków,
które szybują ponad obłokami. Te myśli za sprawą Iluvatara także staną się rzeczywistością, a
zanim jego Dzieci zbudzą się do życia, zjawią się szybkie jak wiatr Orły Władców Zachodu.
Yavanna uradowana wstała i podnosząc ramiona ku niebu zawołała:
- Niech moje drzewa rosną wysoko, żeby Orły Króla mogły się na nich zagnieździć!
Manwe także wstał, tak ogromny, że głos jego dolatywał do Yavanny z góry, jak gdyby
ze ścieżki wichrów.
- Nie! - rzekł. - Tylko drzewa Aulego będą dość wysokie. Orły zamieszkają na
szczytach gór i tam słyszeć będą głosy wzywające naszej pomocy. Ale po lasach będą
chodzili Pasterze Drzew.
Manwe odszedł, Yavanna zaś wróciła do Aulego; zastała go w kuźni zajętego
wlewaniem w formy roztopionego metalu.
- Jak szczodry jest Eru! - powiedziała. - Niech się więc strzegą twoje dzieci, bo w lasach
znajdą się potężne duchy, których gniewu nikt nie będzie mógł wyzywać bezkarnie.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Enores
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 20-01-2013 19:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki, dwa razy czytałem tę książkę, ale jakoś nigdy nie zwróciłem na to uwagi.
A ufajcie Jemu...
[...]
Broń w swych rękach wypróbujecie,
"Bóg Pan nasz!" - krzykniecie.

Fragment Hymnu Husytów - Jan Capek z San
Powrót do góry

Legolas 2931
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106
Nieobecny(a): zdecydowanie (a). Zazwyczaj duchem

Wysłany: 27-04-2013 21:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

OIprócz tego jest jeszcze piosenka Drzewca o tym, jak wędruje po Beleriandzie Z przymrużeniem oka
Ja z niej wnioskuję, że wtedy Entowie nie byli tak 'zaszyci' w lasach, wędrowali między nimi swobodnie.
Ciekawi mnie natomiast: czy już wtedy zamieszkiwali Fangorn? Sądzę że można to podpiąć pod ten temat

~Nindë
---
Kham wciąż żyje!
---
Szczerba Maglora - bo LOS tak chciał
Powrót do góry

Mara
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 142

Wysłany: 13-05-2013 07:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest jeszcze jedna wzmianka w Silmarilionie, bardzo konkretna.
Po złupieniu przez krasnoludów Doriathu, rabusie wracają do Nogrodu, ale Beren wraz z Elfami Zielonymi gromi ich powyżej brodu Sarn Athrad:
Cytat:

Wielu krasnoludów zginęło już w pierwszym natarciu, lecz ci, co ocaleli z zastawionej pułapki, trzymali się razem i uciekali na wschód, ku górom. A gdy się pięli na długi stok pod górą Dolmed, na ich spotkanie wyszli Pasterze Drzew i zapędzili krasnoludów w cień lasów rosnących na Ered Lindon; podobno ani jeden wojownik z Nogrodu nie trafił nigdy na wysokie przełęcze prowadzące do ich rodzinnych osiedli.

Czyli Entowie przynajmniej pod koniec 1 Ery zaglądali do Beleriandu. I, jak widać, już na tym etapie nie przepadali za krasnoludami...

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Powrót do góry

manwesulimo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 9

Wysłany: 15-03-2014 22:57    Temat wpisu: Czy enty żyły w czasach elfów? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, ale to elfy je obudziły.Jest o tym kilka wzmianek we Władcy Pierścieni i Silmarillionie.
Powrót do góry

Aragorn7
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 585

Wysłany: 16-03-2014 08:19    Temat wpisu: Re: Czy enty żyły w czasach elfów? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czy Enty żyły za czasów Fëanora?

Oczywiście.
Zostały obudzone w tej samej lub w prawie tej samej chwili co Pierworodni, razem z krasnoludami.

manwesulimo napisał(a) (zobacz wpis):
Tak, ale to elfy je obudziły.Jest o tym kilka wzmianek we Władcy Pierścieni i Silmarillionie.

A jakież to wzmianko?
Jak Elfy mogły je obudzić, skoro to sam Eru budził wszystkie stworzenia do życia?
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 16-03-2014 16:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

manwesulimo pewnie pomyliło się z filmem. w filmie jest takie zdanie, że elfy budziły drzewa Uśmiech
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Czy Enty żyły za czasów Fëanora? (Strona 1 z 2)

Skocz do: