Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit

Temat: Tove Jansson i jej ilustracje do "Hobbita" (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 10-01-2013 00:15    Temat wpisu: Tove Jansson i jej ilustracje do "Hobbita" Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytam sobie biografię Tove Jansson i przypomnialo mi się, że ilustrowała "Hobbita". (Przeglądalam sobie kiedyś "Annotated Hobbit", patrzę, rysunek jakby w stylu Jansson, okazuje się, że nie w stylu, tylko Jansson.) Podobno jej ilustracje nie wzbudziły entuzjazmu, a nie rozumiem czemu, bo moim zdaniem są świetne (no dobrze, Gollum jej wyszedł "trochę" niezgodny z opisem).

Całość znajduje się tu: http://www.zepe.de/tjillu/hobbit/index.html

Szczególnie udane, moim zdaniem, są te:

Krasnoludy grające w norce Bilba - bardzo nastrojowe, i ta stylizacja na żydowskich klezmerów (bardzo apropos).

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Most do Rivendell - chyba najbardziej znany jej tolkienowski rysunek.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

"Piętnastu ptaszkom na pięciu drzewach"

W Mrocznej Puszczy (chyba podejście do ognisk elfów)

Esgaroth...

i Smaug palący Esgaroth.

Rewelacyjne zwlaszcza krajobrazy. Bilbo jej wyszedl trochę za bardzo muminkowy (do Homka podobny), choć też ma swój wdzięk:

(Tylko to mi przypomina Muminka z Agnosturą z "Komety".)

Podobno Jansson zachwycił w "Hobbicie" mroczny klimat, ale wydawca jej nie pozwolił za bardzo poszaleć z horrorem na ilustracjach (bo to bajka dla dzieci). Szkoda, proszę, jaka piekna Bitwa Pięciu Armi

Ostatnio zmieniony przez Geirve dnia 10-01-2013 10:19, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3806

Wysłany: 10-01-2013 00:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Proszę załaduj zdjęcia z pomocą opcji "załaduj obrazek". Już teraz nie widzę żadnego z hotlinkowanych obrazków, choć są na serwerach. Gdyby nawet serwis nie zabraniał hotlinkowania, obrazki te w przyszłości mogą z zniknąć z serwera, jak je dodasz na forum będą dostępne.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1058
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 10-01-2013 00:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No popatrz, niedawno wspomniałam o Tove w równoległym temacie o Bloku i tu powstał wątek jej poświęcony. Elfik

Troszkę zbytnio czuć muminkowy klimat na tych rysunkach (nic dziwnego, skoro to ta sama autorka). Mimo, że są dość mroczne, to sprawiają bardziej sympatyczne wrażenie niż ilustracje Bloka.

Te "żydowskie" krasnoludy mi niezbyt pasują do "Hobbita", ale Miasto na Jeziorze, Smaug polujący na konie, winietka z księżycem, Most do Rivendell i Gobliny są urocze.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 10-01-2013 10:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, załatwione. Może warto zmodyfikować FAQ? W tej chwili na temat obrazków jest błędna informacja.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3806

Wysłany: 10-01-2013 11:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świetnie, dzieki Jestem za W Mini FAQ nic na ten temat nie ma, pełne FAQ na górze strony jest częścią oryginalnego forum phpBB, nie wiem czy admini je modyfikowali. NA pewno warto dać taką informacje w Mini FAQ Jestem za

Edit.

Jeszcze Smauga brakowało, poprawiłam.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 10-01-2013 21:23, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Geirve

Wysłany: 10-01-2013 14:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Troszkę zbytnio czuć muminkowy klimat na tych rysunkach (nic dziwnego, skoro to ta sama autorka).

No tak. W pewnym sensie trochę to nie fair wobec ilustratorki, bo inaczej byśmy oceniali, gdybyśmy Muminków nie znali.

Trochę też, mam wrażenie, Jansson momentami fantazja poniosła i zaczęła Tolkiena poprawiać po swojemu (może to nieuniknione, gdy ilustratorka jest sama pisarką i to zbliżonego typu literatury). Rogate elfy leśne są może i fajne, ale w tekście poparcia nie znajdują. Pewnie inaczej by rysowala, gdyby znała Władcę Pierścieni.

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Gobliny są urocze.

Aż za urocze - bardzo sympatyczne mordy mają. Smaug też ma taką minę, jakby udawał, że straszy. Jedynie wilki wyszły groźne jak trzeba.

Tym niemniej, to moim zdaiem jedne z najlepszych "baśniowych" ilustracji do Hobbita. Bloka do WP podobne, ale slabsze - no i WP zdecydowanie mniej nadaje się do rysunków w tym klimacie.

Ostatnio zmieniony przez Geirve dnia 10-01-2013 20:41, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Nutriasobolowa

Wpisy: 254

Wysłany: 10-01-2013 14:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo mi się podobają ilustracje Tove Jansson, tylko że... no właśnie. W "Muminkach" Z przymrużeniem oka . Ponieważ styl rysowania niewiele się różni, to ja widzę ilustracje z Muminków. Owszem ładne, ale nie ze Sródziemia.
Najlepsza Bitwa Pięciu armii i Góry Mgliste, jakbym już miała wybierać. Ale Gollum to buka Język .

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

Lassemista
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 201

Wysłany: 10-01-2013 20:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ojej, jak to możliwe, że nie wiedziałam o ilustracjach wykonanych przez jedną z moich ulubionych autorek i ilustratorek do jednej z moich ulubionych książek jednego z moich ulubionych autorów Super śmiech
Za bardzo kocham Jansson, żeby mi ta ,,muminkowatość" przeszkadzała. Krajobrazy-poezja. Krasnoludy-wspaniałe. Gollum, cóż, Gollumem nie jest Z przymrużeniem oka Kocham kreskę Jansson, takie ,,światło" z jej bazgrołków, według mnie potrafiła stworzyć obrazek, który wprowadza na raz bardzo bajkowy i bardzo niepokojący nastrój-jak na przykład tu ,,piętnastu ptaszków" czy też z ilustracji muminkowych rysunek Wyspy Tatusia Muminka. Albo tańczącej Buki.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Tove Jansson i jej ilustracje do "Hobbita" (Strona 1 z 2)

Skocz do: