Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

Temat: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska (Strona 6 z 7)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 20-07-2008 22:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W zapiskach lingwistycznych włosy Nerdaneli są jasno określone jako brązowe, a jej synowie mają włosy "jej krewnych", gdyby mieli włosy po niej chyba by to było jasno napisane. Tak czy siak wzmianka nt. brązu przy rozważaniach lingwistycznych nad kolorem czerwonym rozwiewa moja wątpliwości. Psuje mi to co prawda obrazek w głowie, ale trudno Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 21-07-2008 10:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle napisał(a) (zobacz wpis):
W zapiskach lingwistycznych włosy Nerdaneli są jasno określone jako brązowe, a jej synowie mają włosy "jej krewnych", gdyby mieli włosy po niej chyba by to było jasno napisane. Tak czy siak wzmianka nt. brązu przy rozważaniach lingwistycznych nad kolorem czerwonym rozwiewa moja wątpliwości. Psuje mi to co prawda obrazek w głowie, ale trudno Z przymrużeniem oka

Gdzie jest jasno określone? Chyba, że masz coś innego niż The Sibboleth of Feanor na myśli. Bo w The Sibboleth of Feanor (HoME-12) czytamy, że:

But he, and the youngest, inherited the rare red-brown hair of Nerdanel's kin. Her father had the epesse of rusco 'fox'. (nt Maitimo)

Czyli mamy napisane, że a) Maedhros (i przynajmniej jeden z bliźniaków, może dwóch, jakby z innych zapisków wynikało, nieistotne w tym momencie) był rudy, b) rodzina Nerdanel w ogóle była ruda, c) jej ojciec miał epesse rusco , czyli możemy śmiało dedukować, że był rudy.

Jaki był kolor włosów Nerdanel, nie wiemy wprost, ale silnie mamy zasugerowane, że rudy.

I mamy jeszcze to:

Carnistir 'red-face' - he was dark (brown) haired, but had the ruddy complexion of his mother.

To "but" podpowiada, że kolor włosów (ciemny (brązowy)) miał inny niż matka , ale miał taką jak ona cerę. Czyli Nerdanel nie miała włosów brązowych.

A jakie miała? Ano, pewnie rude.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 21-07-2008 18:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A jednocześnie Fëanor określa włosy Caranthira jako czarne Z przymrużeniem oka Informacja pochodzi z Vinyar Tengwar 41.
Proponuję dyskutować o tym w najodpowiedniejszym temacie:
Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska [link]
Tutaj dalsza dyskusja nt kolorów włosów staje się OT i jednocześnie mało kto zainteresowany będzie miał szansę na nią zerknąć, jako że nazwa wątku nie ma z tym nic wspólnego.

Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 22-07-2008 08:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Masz rację, ale nie bardzo jest już o czym dyskutować - zobaczyłam ten cytat z VT, jak notka jest to jest, i na dzień dzisiejszy Nerdanel ma włosy brązowe.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 02-06-2010 19:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cos odnośnie czarrrrrnych włosów - już jakiś czas temu wpadłam na taki opis na Wikipedii:
    "They are also found in the British Isles, where the western Irish are particularly noted for their curly, very dark brown to jet-black hair combined with either dark or light colored eyes; Irish people with this appearance are known as the "Black Irish." Black hair is also a characteristic that can be seen in sizable portions of people of the United Kingdom."
    Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hair

- to chyba wyjaśnia kwestię, skąd Tolkien wziął "czarnowłosych" Eldarów o włosach od bardzo ciemnego brązu do czerni (kręconych?), jasnej karnacji i jasnych, a czasem ciemnych oczach - myślę, że JRRT wzorował się na otoczeniu, on sam pasuje na jasnookiego Eldara dryblasa Z przymrużeniem oka Pewnie szare oczy i ciemne (ale nie czarne) włosy przeważają wśród mieszkańców Wysp Brytyjskich (macie jakieś dane na ten temat?), czasem przewijają się rudości w spadku po Wikingach i do tego "Czarni Irlandczycy" jako wzór dla postaci z wyjątkowo ciemnymi włosami. A jednocześnie jak rozumiem nie jest to czerń azjatycka, więc wpisuje sie w ten nieszczęsny cytat z marginesu rozważań nad czymś tam w Parma Eldalamberon Z przymrużeniem oka Fëanáro uratoway Elfik
Kruczoczrne lekko kręcone włosy i jasne oczy, wypisz wymaluj mój Findekáno Love

Dla dociekliwych - mity i fakty:
http://www.my-secret-northern-ireland.com/black-irish.html
http://www.ireland-information.com/articles/blackirish.htm
http://www.wisegeek.com/what-is-black-irish.htm

Ostatnio zmieniony przez Sirielle dnia 03-06-2010 14:44, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 03-06-2010 14:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
"Czarni Irlandczycy" jako wzór dla postaci z wyjątkowo ciemnymi włosami. A jednocześnie jak rozumiem nie jest to czerń azjatycka, więc wpisuje sie w ten nieszczęsny cytat z marginesu rozważań nad czymstam w Parma Eldalambero Z przymrużeniem oka Fëanáro uratoway Elfik
Kruczoczrne lekko kręcone włosy i jasne oczy, wypisz wymaluj mój Findekáno Love

Ci Czarni Irlandczycy, interesujaca sprawa.
Btw, co rozumiesz pod tym, iż nie jest to czerń azjatycka? Czyli że jest to czerń jednak o jakimś odcieniu jaśniejsza od tamtej? I jak dla Ciebie wygląda czerń azjatycka? Z przymrużeniem oka (Tegoż cytatu z PE nt Feanora nie pamiętam Język)
Bo szczerze mówiąc, dla mnie Feanor ma właśnie kruczoczarne włosy, wpadające nawet w granat tj. to, co rozumiem pod terminem czerń azjatycka. Z przymrużeniem oka

Dla mnie dużo Noldo charakteryzowało się tzw. kaukaskim typem urody, czyli relatywnie jasną karnacją oraz brązowymi (w różnych odcieniach) lub czarnymi włosami.

"Mój" Fingon, to właśnie typowy przedstawiciel tej "rasy", z jasna karnacja i brązowymi, nie czarnymi, włosami.

A, i rozbroił mnie cytat z wiki:
Cytat:
[Black] This is likely the original hair color of Homo sapiens, and is found in its greatest distribution in sub-Saharan Africa, Asia, and the pre-Columbian Americas.

To może my (wszystkie blondwłose osobniki) nie jesteśmy Homo Sapiens? XD

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 03-06-2010 14:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Pozwoliłam sobie zedytować błąd w nazwie Parma Eldalamberon, jaki popełniłam oops, zawstydzenie

Sędziwojka, nie jest to cytat nt. Fëanára tylko czarnych włosów, Elring go podała kilka stron temu, zerknij. Wg tamtej notki żaden z Eldarów nie miał czarnych włosów Zdziwienie co jest sprzeczne z dosłownie kruczoczarnymi włosami pana F.

Myślę, że chodzi nam o to samo Z przymrużeniem oka Azjatycka czerń jest inna od tego, co mamy na myśli mówiąc czarne włosy w naszej strefie klimatycznej, że tak to ujmę - głęboka czerń z niebieskim odblaskiem, którą mają Azjaci, Indianie (jeśli dobrze pamiętam) czy mieszkańcy Indii. Przykłady z wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hair
Niektórzy Hindusi mają bardzo ciemny brąz, inni wręcz czarny granat na głowie, a my tak naprawdę czarnymi nazywamy ciemny brąz. Zerknij na link z Wikipedii, tam są przykłady wszystkich (prawie) kolorów włosów, nie tylko z gamy czerni. I oczywiście dla mnie kruczoczarne włosy Fëanára to właśnie taki japoński odcień. Ale też tamte są sztywne, grubsze i z reguły proste. Więc można uznać, że biorę głębie koloru z Azji, ale puszystość z Europy.

Hie, hie - nie, po prostu jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, to jasne włosy i karnacja są następstwem przystosowania do życia na Północy.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 03-06-2010 16:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To się zgadzamy w kwestii azjatyckckiej czerni. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
A notkę, o tym, iż żaden z Eldarów nie miał czarnych włosów, można zignorować. Złośliwy uśmiech
Cytat:
Hie, hie - nie, po prostu jeśli ta hipoteza jest prawdziwa, to jasne włosy i karnacja są następstwem przystosowania do życia na Północy.
Wiem, wiem, tak sobie tylko żartowałam. Z przymrużeniem oka
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Temat: Dziedziczenie koloru włosów elfów a genetyka Mendlowska (Strona 6 z 7)

Skocz do: