Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 6 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 11-01-2013 17:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Heheh... Uroczy temacik, nie powiem. Uśmiech Saurona ;D

A tak poważniej, to doszukiwanie się wątków homoseksualnych nawet tam, gdzie ich nie ma, to specyfika obecnych czasów. Walka osób homoseksualnych o swoje prawa, bujny rozwoju fanfików, fanartów oraz być może wpływ japońskiej mangi i anime (wątków shounen-ai tudzież yaoi, odpowiadających naszemu slashowi jest sporo) robi swoje.

Homoseksualizm istniał od zawsze, lecz był różnie postrzegany w społeczeństwie. Ze względu na przekonania i wiarę Tolkiena trudno akurat podejrzewać go o jakiekolwiek zainteresowanie homoseksualizmem czy chęć zasugerowania istnienia takiego związku w WP. Niemniej już niedługo później wzrasta ogólnoświatowe zainteresowanie tą tematyką, a przykładem jest choćby słynny film "Lew w zimie" z 1968 r. A dziś mamy tego apogeum.

Nawet uczonym zdarzało się wyciągać pochopne wnioski z lektur źródeł, więc takie fanowskie dywagacje mnie nawet nie ruszają, a raczej wywołują rozbawienie. Z przymrużeniem oka
Przez długi czas pokutowało przekonanie nie tylko w mediach (w/w film), ale także wśród historyków, że Ryszard Lwie Serce był biseksualistą albo wręcz homoseksualistą.
Główną podstawą do takiego stwierdzenia były dwa niezmiernie interesujące fragmenty kroniki Rogera z Hoveden, jednakże, podobnie jak w przypadku Legolasa i Gimliego, wydaje się obecnie, że to nadinterpretacja.
Dziwne tylko, że Filipa Augusta ('wspólnika' Ryszarda) ominęła taka etykietka, być może dlatego, że facet miał trzy żony, nie licząc kochanek. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech A Ryszard, nie dość, że nie chciał Alais, to jeszcze niespecjalnie zajmował się Berengarią (jedyną żoną) i ze względu na swoją wojowniczą naturę gros czasu przebywał w męskim towarzystwie, więc voila, wspaniały materiał na homoseksualistę!

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Eilíf
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 257

Wysłany: 13-01-2013 20:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[Z tego co mi wiadomo nie ma żadnej wzmianki o kolorze włosów Legolasa. Pewnie PJ sugeruje, że odziedziczył je (w sensie włosy ) po ojcu. Z drugiej strony, blond włosy to rzadkość wśród Sindarów.]

No właśnie nie jestem przekonana, czy to o to chodziło, ale w rozdziale 9 WP w tłumaczeniu Marii Skibiniewskiej Tolkien pisze: "Frodo spojrzał w górę na smuklego elfa stojącego na zboczu i wpatrzonego w mrok, jakby wybierał cel dla strzeły. Jego ciemną głowę otaczała korona jaskrawobiałych gwiazd, migocących w czarnej topieli nieba."

Nie żeby to miało jakieś większe znaczenie, ale chyba więc miał ciemne włosy? Niestety, w oryginale mam tylko część 3, więc nie mogę porównać. Tak czy siak, zgadzam się z Ziraelem, za mało kobiet w WP, żeby ocenić, a Legolas istotnie małowmówna istota. Pewnie nigdy się nie dowiemy, czy był wszak zakochany, niestety Skrzywienie

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 13-01-2013 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):
Tak czy siak, zgadzam się z Ziraelem, za mało kobiet w WP, żeby ocenić, a Legolas istotnie małowmówna istota.

Miło mi, że ktoś się ze mną zgadza Uśmiech Chciałam tylko zwrócić uwagę, że sama należę do płci pięknej, więc poprawniejsza byłaby forma "zgadzam się z Zireael". Ale rozumiem, że nick nie kończący się na "a" może być mylący. Z przymrużeniem oka

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1060
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 13-01-2013 21:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celembriana napisał(a):
Z tego co mi wiadomo nie ma żadnej wzmianki o kolorze włosów Legolasa. Pewnie PJ sugeruje, że odziedziczył je (w sensie włosy ) po ojcu. Z drugiej strony, blond włosy to rzadkość wśród Sindarów.
No właśnie nie jestem przekonana, czy to o to chodziło, ale w rozdziale 9 WP w tłumaczeniu Marii Skibiniewskiej Tolkien pisze: "Frodo spojrzał w górę na smuklego elfa stojącego na zboczu i wpatrzonego w mrok, jakby wybierał cel dla strzeły. Jego ciemną głowę otaczała korona jaskrawobiałych gwiazd, migocących w czarnej topieli nieba."

Ten fragment w oryginale brzmi: Frodo looked up at the Elf standing tall above him, as he gazed into the night, seeking a mark to shoot at. His head was dark, crowned with sharp white stars that glittered in the black pools of the sky behind.
Ciemna głowa niekoniecznie może odnosić się do włosów, równie dobrze sylwetka ludzka/elficka może wydawać się ciemna w nocy na tle rozgwieźdżonego nieba. Z przymrużeniem oka

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Eilíf

Wysłany: 13-01-2013 21:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki. No właśnie tak sądziłam, znaczenie może być różne. Ale kto wie?

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 13-01-2013 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zireael napisał(a) (zobacz wpis):

Zasadniczo jakieś konkretniejsze zachwyty nad kobiecą urodą przypominam sobie tylko w wykonaniu Gimliego i Faramira.

Dolicz jeszcze Sama i Froda (Galadriela - choć mu raczej zachwyt był całościowy, nie tylko urodą), Merry'ego (Eowyna, z zastrzeżeniem j.w.) i Eomera (Arwena).

A jak już zostało zauważone, Legolas był raczej małomówny. Byłoby dziwne gdyby nagle zaczął się zachwycać jakąś kobietą Z przymrużeniem oka

Jakby go kto spytał wprost, pewnie by odpowiedział (nawet jeśli wykrętnie). Ale Legolas nawet na zagajenia Gimlego reagował zmianą tematu na rozważania ogólne. Jak pisałam, mam silne wrażenie, że Legolas, w przeciwieństwie do reszty kompanii (sans Boromir), nie był bynajmniej pod urokiem Pani ze Złotego Lasu. (Co, jako się rzekło, nic zgoła wspólnego z tematem watku nie ma.)

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Ciemna głowa niekoniecznie może odnosić się do włosów, równie dobrze sylwetka ludzka/elficka może wydawać się ciemna w nocy na tle rozgwieźdżonego nieba. Z przymrużeniem oka

Włosy Legolasa to coś gorszego niż skrzydła Balroga. Za modelem blond przemawia usus rysowników (trzeba jakoś rozjaśnić drużynę) i (dyskusyjna) genetyka (włosy Thranduila), za modelem dark ów (dyskusyjny) cytat, brak opisu (jak ktoś miał jasne włosy, Tolkien o tym pisał) i kwestia braku (znanych) koneksji Legolasa z Vanyarami. Nie do rozstrzygnięcia. A podobno istnieją notatki Tolkiena opisujące wszystkich członków drużyny - tyle że nigdzie nieopublikowane.

Szopen, niezbyt to szcześliwe wejście na forum.
Powrót do góry

Eilíf

Wysłany: 13-01-2013 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak czy siak, zgadzam się z Ziraelem, za mało kobiet w WP, żeby ocenić, a Legolas istotnie małowmówna istota.

Miło mi, że ktoś się ze mną zgadza Uśmiech Chciałam tylko zwrócić uwagę, że sama należę do płci pięknej, więc poprawniejsza byłaby forma "zgadzam się z Zireael". Ale rozumiem, że nick nie kończący się na "a" może być mylący. Z przymrużeniem oka

Przepraszam, sama się zastanawiałam, ale nick rzeczywiście mylący Z przymrużeniem oka

Nie męczmy biednego Legolasa już, zacny z niego elf był (i atrakcyjny bez wątpienia). W dziesiejszych czasach tak latwo kogoś oskarżyć o mniej powszechne skłonności. Szkoda, że na temat związków większości elfów nic nie wiemy. Zastanawialiście się na przykład kiedyś, jak było z Elradarem i Elrohirem? Bo Cirdan, dajmy na to, nigdy nie sprawiał wrażenia elfa, ktróry interesowałby się czymkolwiek poza statkami; chociaż znów, tak mało wiemy...

Eilíf

Wysłany: 13-01-2013 21:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A gdzie było w ogóle napisane, że Thranduil był jasnowłosy? Nie przypominam sobie. Było to w ogóle wspomniane, tzn. jego wygląd?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 6 z 8)

Skocz do: