Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 1 z 8)

Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 17-11-2012 21:17    Temat wpisu: Czy Legolas był homoseksualistą? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydzielone z tematu Matka Legolasa
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=2145

Sirielle

A tak przy Legolasie, nie sądzicie, że Tolkien chcąc nie chcąc zrobił z niego geja?
Powrót do góry

Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 459

Wysłany: 17-11-2012 23:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sądzę. Ale jako że pisuję slash Legolas/Gimli, moje odczucia w tej mierze są prawdopodobnie niemiarodajne. Z przymrużeniem oka

A tak poważnie, to na 100% mu to przez myśl nie przeszło. A wydelikacone, androginiczne przedstawienia Legolasa go irytowały. (Aczkolwiek, biorąc pod uwagę, że Legolas był jedyną postacią płci męskiej, w stosunku do których użył w WP - czy może nawet w ogóle - zarówno słowa 'slender' jak i 'fair', którymi szafował wobec postaci płci żeńskiej, irytację tę uważam za zwróconą w niewłaściwym kierunku.)
Powrót do góry

Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 20-11-2012 20:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Sądzę. Ale jako że pisuję slash Legolas/Gimli, moje odczucia w tej mierze są prawdopodobnie niemiarodajne. Z przymrużeniem oka

A tak poważnie, to na 100% mu to przez myśl nie przeszło. A wydelikacone, androginiczne przedstawienia Legolasa go irytowały. (Aczkolwiek, biorąc pod uwagę, że Legolas był jedyną postacią płci męskiej, w stosunku do których użył w WP - czy może nawet w ogóle - zarówno słowa 'slender' jak i 'fair', którymi szafował wobec postaci płci żeńskiej, irytację tę uważam za zwróconą w niewłaściwym kierunku.)

Eee...? A po polsku ? wszystko mi się pomieszało
Powrót do góry

Annael

Wpisy: 426

Wysłany: 20-11-2012 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, wydaje się, że dzieli się tu włos nawet nie na cztery lecz na 16. Jeśli chodzi o matkę Legolasa, że nic o niej nie mówią? Ponieważ "pieśń" jest nie o księciu Legolasie lecz o wielkiej historii bitwy o Pierścień i o udziale w niej Niziołków. Gdy na scenę wkraczają inne postaci może i wybitne ale często zarysowane ogólnie. Legolas wnosi wiele dla Drużyny, stanowi symbol udziału elfów w walce. Historia nie wymaga podania jego dokładnego życiorysu. Musiałby być dodany jeszcze jeden dodatek do powieści. Jeśli nie mówią o matce to być może wiodła zwykłe życie jak wielu innych w pałacu króla, nie wniosła nic więcej do omawianej historii poza tym , że była matką Legolasa. Kto to powiedział? miał przedstawić króla Filipa II - i co tu powiedzieć - powiedział: Filip - to ojciec Aleksandra - i były oklaski.

A poza tym, że też zawsze musicie mi coś popsuć. Lubię Legolasa. Ponieważ kocham las, Legolas jest dla mnie leśnym księciem i taki pozostanie. Niczego mi nie zepsuł nawet aktor, nie mam nic przeciw. Tylko na forach... niesmak, czy nie da się pozostawić przyjaźni nietkniętej, czy nie można wierzyć w szczerą przyjaźń? W tamtym świecie tak było, być może w XXI wieku już nie ( chyba nadaję się tylko do lasu, wybaczcie )

Zdanie po angielsku z portalu: http://tolkiengateway.net/wiki/Legolas_Greenleaf

Cytat:
Christopher Tolkien recounts that his father wrote the following "wrathful" comment protesting against a "pretty" or "ladylike" depiction of Legolas:
"He was tall as a young tree, lithe, immensely strong, able swiftly to draw a great war-bow and shoot down a Nazgûl, endowed with the tremendous vitality of Elvish bodies, so hard and resistant to hurt that he went only in light shoes over rock or through snow, the most tireless of all the Fellowship."
The Book of Lost Tales Part Two

Tak więc nie rozumiem o co wam chodzi. Słowo faire jest tak wieloznaczne. Przecież może być młodzieniec zarówno smukły jak i mocny lub umięśniony czy jak to tam przetłumaczyć.
Przepraszam, ja już wycofuję się do mojej mrocznej puszczy papa wszystkim

Powrót do góry

Ellena

Wpisy: 505

Wysłany: 20-11-2012 23:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael napisał(a) (zobacz wpis):
A poza tym, że też zawsze musicie mi coś popsuć.

Przepraszamy Z przymrużeniem oka

Cytat:
Lubię Legolasa. Ponieważ kocham las, Legolas jest dla mnie leśnym księciem i taki pozostanie. Niczego mi nie zepsuł nawet aktor, nie mam nic przeciw.

Ja (i myślę, że wiele innych osób) również. A to o czym pisaliśmy to było zwykłe niewinne zastanawianie się nad postacią i jak to na forach bywa - wymienienie się sugestiami, wiedzą itd. Imo jest to nieszkodliwe, zwłaszcza, że nie szkalowaliśmy postaci itp. Mistrz raczej w grobie się nie przewraca Z przymrużeniem oka

Cytat:
Tylko na forach... niesmak, czy nie da się pozostawić przyjaźni nietkniętej, czy nie można wierzyć w szczerą przyjaźń? W tamtym świecie tak było, być może w XXI wieku już nie ( chyba nadaję się tylko do lasu, wybaczcie )

Ależ można Uśmiech Co do XXI wieku to masz rację, sama chętnie zaszyłabym się w lesie albo przeniosła w czasy, gdzie królowały wartości.

Jeśli chodzi o slash to nie mam zdania. Nie czytam tego, nie znam się, ale z natury staram się niczego nie potępiać. Poza tym popularność tego typu utworów imho niesie ze sobą pozytywne zjawisko: wzrost tolerancji.

A z tym gejem to ja szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi: że szczupły to od razu nim jest? Z przymrużeniem oka w którym miejscu Legolas sprawia takie wrażenie? Pytanie głównie do Celembriany - tak ze zwykłej ciekawości. A może chodzi o filmowego? (ale w nim też tego nie dostrzegam Uśmiech ).

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

klemenko

Wpisy: 370

Wysłany: 20-11-2012 23:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ellena napisał(a) (zobacz wpis):
A z tym gejem to ja szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi: że szczupły to od razu nim jest? Z przymrużeniem oka

Nie wiem. Ja jestem gruby i hetero.

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. Pserwa

Ellena

Wpisy: 505

Wysłany: 21-11-2012 00:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

klemenko napisał(a) (zobacz wpis):
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):
A z tym gejem to ja szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi: że szczupły to od razu nim jest? Z przymrużeniem oka

Nie wiem. Ja jestem gruby i hetero.

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. Pserwa

Ależ nie masz za co Język Sama zapytałam z przymrużeniem oka, bo śmieszą mnie takie stereotypy (o ile można to tak nazwać).

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 21-11-2012 20:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Annael, to właśnie twoje podejście jest normalne (chociaż rzeczywiście może niekoniecznie w XXI wieku).
Ja też nie rozumiem tych wszystkich wymysłów, które nijak nie przystają do świata, do którego (d)opisywania aspirują. To jest w pewnym sensie idealny świat (a przynajmniej w odniesieniu do bohaterów pozytywnych) i nie chodzi tu o żadną tolerancję czy też jej brak, tylko o prosty fakt, że nie ma co doszukiwać się ukrytych podtekstów w rzeczywistości, w której one po prostu nie mają racji bytu.

A z takich dywagacji można wyciągnąć dosłownie wszystko, bo treść książek jest jednak ograniczona i nie da się opisać kompletnego żywota ogromu wszystkich postaci, o których się wspomina (a o matce Legolasa chyba nie wspomina się nawet jednym słowem). Ach, no zapomniałabym! Wszak skoro się nie wspomina o tak bardzo iluśtamalebardzodalekoplanowej postaci, to na pewno autor zakamuflował tu jakąś niezwykle istotną informację, a tak istotną, jak przerażającą swą treścią, bo w końcu dlaczego nie napisał tego wprost? Z pewnością miał coś do ukrycia. Ale niech szanowny autor się nie martwi, my tu na forach odcyfrujemy każde słówko, a jak o czymś mowy nie było, to dopiszemy, no bo jak można nie wspomnieć o tak istotnej postaci?! Złośliwy uśmiech

Itp. Itd....
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 1 z 8)

Skocz do: