Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga. " Húrin do Morweny, Niedokończone Opowieści

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 5 z 8)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3874

Wysłany: 27-11-2012 20:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby nie film i fan fik Sekretne pamiętniki Drużyny Pierścienia (plus lawina żartów i opowieści po nim) w ogóle by takiego tematu nie było. Nie zauważyłam podczas czytania żadnej niechęci Legolasa do kobiecych postaci czy kobiet w ogóle; w filmie podobnie. Do innych celów Tolkienowi służył, miał przekazać mądrość, ponadczasowość Quendich, pokazać różnice między nimi i innymi rasami, ogólnie zrobić klimat Elfik a nie zabawiać damy Z przymrużeniem oka IMO to wszystko nadinterpretacja, naciągania faktów, innymi słowy - fan fiction Uśmiech Saurona ;D

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 27-11-2012 20:18    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celebrían napisał(a):
Padło gdzieś tutaj stwierdzenie, że Legolas jest mało męski i dlatego podejrzenia, że jest gejem. To stereotyp. Gej też może być męski. Więc jakkolwiek wyglądał Legolas nie ma tu nic do rzeczy.

I tak naprawdę to w zamierzeniu Tolkiena Legolas gejem nie był. Bo Tolkiena znamy i pewnie mu to nawet przez myśl nie przeszło. A jak to interpretują dzisiejsi czytelnicy to już w sumie ich sprawa.

Zgadzam się w 100 % Uśmiech

Celembriana napisał(a):
Dziękuję za odpowiedzi (które dały mi do myślenia) i przepraszam za zmianę tematu...

W sumie po części to rozumiem, bo w obecnych czasach panują chyba głównie stereotypy i ciężko jest się od nich uwolnić (nawet tym, którzy w nie nie wierzą).

P.S. Nie przejmuj się tak Uśmiech

Sirielle napisał(a):
Nie zauważyłam podczas czytania żadnej niechęci Legolasa do kobiecych postaci czy kobiet w ogóle; w filmie podobnie. Do innych celów Tolkienowi służył, miał przekazać mądrość, ponadczasowość Quendich, pokazać różnice między nimi i innymi rasami, ogólnie zrobić klimat

Amen.

No i jeszcze jedna ważna ''funkcja'' Legolasa: był tym, który dał przykład innym elfom (i w sumie nie tylko im), że można przełamać wspólną niechęć i żyć z kimś w przyjaźni nie tylko ''za coś'', ale też ''mimo wszystko''.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Nadia

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 27-11-2012 21:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celebrían napisał(a) (zobacz wpis):
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

No a co do tego homoseksualizmu, to nie wiem czy niechęć do kobiet jest tego wyznacznikiem, bo afaik homoseksualiści lubią towarzystwo kobiet (wiele razy słyszałam, że "najlepszym przyjacielem kobiety jest gej").

Bo a) się w Tobie nie zakocha i b) można razem pogadać o facetach (jeśli jest hetero Z przymrużeniem oka )

a) Ja tam się nie znam, ale jak gej ma być hetero? Jestem rozwalony
b) A jak nie jest, to nie można? Z przymrużeniem oka

Co do Legolasa i jego "funkcji", to myślę, że przede wszystkim miał on być przedstawicielem elfów w Drużynie oraz ukazać przyjaźń pomiędzy dwiema, zazwyczaj nie przepadającymi za sobą, rasami.

A jeśli chodzi o Lórien, to przejrzałam sobie te rozdziały i Lego w żadnym momencie nie wykazuje choćby najmniejszej niechęci do tego miejsca i jego mieszkańców. Co więcej, nazywa ich swoimi krewniakami oraz wypowiada parę pochlebnych opinii, jeśli nie o samej Galadrieli, to przynajmniej o miejscu i o ogóle mieszkańców.
Powrót do góry

Celebrían

Wpisy: 298

Wysłany: 28-11-2012 01:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nadia napisał(a) (zobacz wpis):
Celebrían napisał(a) (zobacz wpis):
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

No a co do tego homoseksualizmu, to nie wiem czy niechęć do kobiet jest tego wyznacznikiem, bo afaik homoseksualiści lubią towarzystwo kobiet (wiele razy słyszałam, że "najlepszym przyjacielem kobiety jest gej").

Bo a) się w Tobie nie zakocha i b) można razem pogadać o facetach (jeśli jest hetero Z przymrużeniem oka )

a) Ja tam się nie znam, ale jak gej ma być hetero? Jestem rozwalony
b) A jak nie jest, to nie można? Z przymrużeniem oka

a) Jeśli dziewczyna jest hetero Z przymrużeniem oka
b) Zależy z kim, "girly talk" raczej z hetero facetami nie uświadczysz Język

Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Powrót do góry

Geirve

Wpisy: 459

Wysłany: 28-11-2012 12:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nadia napisał(a) (zobacz wpis):

A jeśli chodzi o Lórien, to przejrzałam sobie te rozdziały i Lego w żadnym momencie nie wykazuje choćby najmniejszej niechęci do tego miejsca i jego mieszkańców. Co więcej, nazywa ich swoimi krewniakami oraz wypowiada parę pochlebnych opinii, jeśli nie o samej Galadrieli, to przynajmniej o miejscu i o ogóle mieszkańców.

Przecież mi nie chodziło ani o miejsce, ani o mieszkańców, tylko o Galadrielę osobiście. I nie pisałam, że wykazuje niechęć, tylko że milczy (poza tym, że straszy Galadrielą strażników w Meduseld, żeby się jego bronią nie bawili Z przymrużeniem oka - choć może przeceniam tu znajomość psychologii ludzi u Legolasa).
Powrót do góry

Eilíf

Wpisy: 257

Wysłany: 11-01-2013 09:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja też jestem pewna, że Tolkienowi by do głowy takie coś nie przyszło. Nie wiemy, czy Legolas miał jakiś romans za życia; mógł przecież, a mógł i poznać sobie jakąś powabną elfkę w Nieśmiertelnych Krainach. Był elfem, żył wiecznie, dla niego wymiar ludzkiej miłości musiał przedstawiać się inaczej, na pewno nie ograniczała go doczesność. Jak mówicie, reprezentował inne wartości i był przyjacielem dla wszystkich. A miłość w istocie objawia się na różne sposoby, nie tylko pomiędzy mężczyzną i kobietą.

OB też mi się podobał w tej roli, tyle że wg książki Legolas chyba był brunetem (tak wnioskuję z fragmentu, kiedy ustrzela Skrzydlatego Posłańca).

Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 11-01-2013 17:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):

OB też mi się podobał w tej roli, tyle że wg książki Legolas chyba był brunetem (tak wnioskuję z fragmentu, kiedy ustrzela Skrzydlatego Posłańca).

Z tego co mi wiadomo nie ma żadnej wzmianki o kolorze włosów Legolasa. Pewnie PJ sugeruje, że odziedziczył je (w sensie włosy Pserwa ) po ojcu. Z drugiej strony, blond włosy to rzadkość wśród Sindarów. hmmmm...
Powrót do góry

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 11-01-2013 18:49    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się, że brak opisów zainteresowania Legolasa płcią przeciwną był spowodowany małą ilością takowej we "Władcy...". hmmmm...

Zasadniczo jakieś konkretniejsze zachwyty nad kobiecą urodą przypominam sobie tylko w wykonaniu Gimliego i Faramira. A jak już zostało zauważone, Legolas był raczej małomówny. Byłoby dziwne gdyby nagle zaczął się zachwycać jakąś kobietą Z przymrużeniem oka

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Władca Pierścieni Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Temat: Czy Legolas był homoseksualistą? (Strona 5 z 8)

Skocz do: