Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Atlas Śródziemia czy Encyklopedia Śródziemia - co wybrać? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 25-11-2012 12:21    Temat wpisu: Atlas Śródziemia czy Encyklopedia Śródziemia - co wybrać? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam. Chciałam prosić Was o pomoc w doborze książki.
Mam do wyboru ,,Atlas Śródziemia" lub ,,Encyklopedię Śródziemia".
Co mi radzicie? Czy dostanę je na chomikuj.pl (widziałam chyba atlas (na wypadek kupna encyklopedii))
Więc? Czekam na odpowiedzi Uśmiech

PS. Decyzję muszę podjąć do świąt. Skrzywienie
Powrót do góry

elfy
Administrator

Wpisy: 1145

Wysłany: 25-11-2012 15:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Używaj funkcji Szukaj przed zadaniem pytania. Może poniższe tematy trochę Ci pomogą.
Atlas Śródziemia - nasze wrażenia
Atlas Śródziemia w miękkiej oprawie
Błąd w Encyklopedi Śródziemia Roberta Fostera

Turambar II
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 155

Wysłany: 25-11-2012 22:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ja wybralem i to i to Z przymrużeniem oka i jestem zadowonoly Z przymrużeniem oka obie książki uzupełniają sie nawzajem;) na allegro jesli trafisz( mnie sie udalo) to kupisz je o 25 zl taniej jak w sklepie;p

Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 26-11-2012 13:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja muszę zdecydować się na jedną. (na kolejną postaram się w przyszłym roku Z przymrużeniem oka ) Niestety, muszę kupić w księgarni... Na razie jestem nowa w świecie tolkienistów Elfik , więc? Jaka książka nadaje się lepiej do przeczytania dla prawie nowicjuszki? ( mam za sobą H, dziesiątki blogów i 2 fora. Yes Yes Yes! Jestem w trakcie WP Pserwa )
Powrót do góry

Eönwë
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 55

Wysłany: 26-11-2012 15:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Osobiście polecałbym Ci przeczytać najpierw "Silmarillion", bez tego nie ma raczej sensu brać się za "Atlas Śródziemia" czy też "Encyklopedię". Bardzo dużo ich materiału odnosi się właśnie do "Silmarillionu". Później dobrze by było, żebyś zapoznała się z "Niedokończonymi Opowieściami" i "Dziećmi Húrina". Przynajmniej ja tak zrobiłem, a dopiero potem kupiłem Atlas i Encyklopedię Język.

Warte przeczytania są jeszcze historie ze zbioru "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa". Lekkie i przyjemne, ale ze Śródziemiem raczej niewiele mają wspólnego Z przymrużeniem oka.
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 26-11-2012 16:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eönwë514 napisał(a) (zobacz wpis):
Warte przeczytania są jeszcze historie ze zbioru "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa". Lekkie i przyjemne, ale ze Śródziemiem raczej niewiele mają wspólnego.

Popieram Jestem za coś tam ze Śródziemia jest: Przygody Toma Bombadila a co do pozostałych utworów, to wiem, że państwo Scull & Hammond napisali o możliwych odnośnikach, przynajmniej jeśli chodzi o Łazikantego.

Do tej listy dodałabym jeszcze Listy.

Ja wypożyczyłam kiedyś Atlas i cóż... podobał mi się, ale nie na tyle, by posiadać taki na własność. Jeśli lubisz info na temat klimatu Śródziemia i inne zagadnienia geograficzne plus mapy, to wtedy tę pozycję warto mieć. Nie wiem natomiast czy nie zawiera czasem jakichś błędów (a może były one tylko u Fostera hmmmm... czytałam dawno, więc nie pamiętam).

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 26-11-2012 16:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celembriana napisał(a) (zobacz wpis):
Jaka książka nadaje się lepiej do przeczytania dla prawie nowicjuszki? ( mam za sobą H, dziesiątki blogów i 2 fora. Yes Yes Yes! Jestem w trakcie WP Pserwa )

Dzieci Húrina, potem Silmarillion, na koniec Atlas i inne takie.
Uwaga na zawierające błędy bestiariusze/encyklopedie, w tym celu poszperaj na forum.

Mam déjà vu, dopiero co udzielaliśmy w 2 tematach porad dla nowicjuszy - co czytać Z przymrużeniem oka

Update.

A tak - wypróbuj też Upadek Gondolinu, uzupełni Dzieci Húrina i Silmarillion. Tego nigdzie nie kupisz, ale jest na forum Jestem za
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4752
Elfik

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Nadia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 293
Nieobecny(a): Nie leczę swojej adsięwłombaktrii NN.

Wysłany: 26-11-2012 20:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak już czytać obydwa w podobnym czasie, to radziłabym jednak najpierw Silmarillion, potem Dzieci i resztę, ale to oczywiście tylko moja opinia. Z przymrużeniem oka Chodzi o to, że warto najpierw zapoznać się z bardziej ogólną, kosmogoniczną wizją całości świata, a dopiero potem przejść do szczegółów poszczególnych historii.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Atlas Śródziemia czy Encyklopedia Śródziemia - co wybrać? (Strona 1 z 3)

Skocz do: