Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Czy ze Śródziemiem stanie się to samo co ze Star Wars? (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 20-03-2002 21:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie, takiej katastrofy jak w SW nie będzie. Dlaczego? Bo te nowe powieści ze Śródziemia zawsze będą traktowane jak ciekawostki, JRRT ani jego spadkobiercy nigdy ich nie autoryzują... A w SW jest sytuacja odwrotna, te nędzne wypociny trzeba traktować poważnie, bo swoje imprimatur i nihil obstat postawił na nim papa Lucas... Smutek

A Gobelin jest doskonały!! Nie rozumiem obiekcji...

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 20-03-2002 22:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jako, że temat wzbudza żywe emocje - moje trzy grosze (które w zębach Nif przynoszę) Z przymrużeniem oka :
Po pierwsze - Tolkien Estate a nie Tolkien Estates
Po drugie - sprawa tego do czego ten syndykat zbrodni ma prawo a do czego nie regulują prawa poszczególnych państw. To, że coś jest niedozwolone w USA czy UK (np. powieści Pierumowa) nie implikuje podobnych następstw w innych krajach (i dobrze). Więc tego, że powieści Pierumowa i Yeskova są legalne u nas i w Rosji nie uważam za coś złego. Przeciwnie Złośliwy uśmiech
Po trzecie - "Pierścień mroku" to znakomita książka - niestety jej polski przekład nie jest wybitny.
Po czwarte - cykl "Fionavarski gobelin" Kay'a to książka znakomita również i wcale nie plagiat z Tolkiena. Mówiąc szczerze dziwię się ogromnie Nif, że przywołujesz tu tę książkę i to w bardzo negatywnym kontekście. Zdaje się, że czytałaś tylko pierwszy tom Język (glurp...)

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")
Powrót do góry

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 21-03-2002 08:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jako ciekawostki Nifrodel, jako ciekawostki.... patrzysz, a tu na okładce książki pisze "ciąg dalszy władcy pierscieni" czy coś w tym stylu, stwierdzasz, że czegoś takiego nie widziałaś i kupujesz... po czym z niesmakiem odkładasz na półkę, gdzie się kurzy i zostaje zapomniana.... ale fakt, egzemplarz została sprzedany, podskoczyły statystyki... pozatem promocja też robi swoje...

No, nameless, nie rob z siebie ofiary marketingu... przeciez nie musisz kupowac. I, dzieki Bogu, 3.49 nie foliowal Jeskowa, wiec mozna bylo sobie przejrzec, i dopiero zdecydowac sie na zakup... chociaz w tym przypadku Jeskow tak chytrze napisal pierwszy rozdzial, ze moze skusic kazdego ;-P

Cytat:

No właśnie, z własnego talentu. a nie talaentu kogoś innego, jak to jest np. z panem Pierunkowem - skoro jest taki utalentowany, to czemu jakoś nie słyszałam o jego oryginalnych dziełach? z chęcią przeczytam.

Khem... wymien 10 'mlodych' autorow rosyjskiej fantasyki. I odpowiedz sobie sama, dlaczego nie slyszalas o jego oryginalnych dzielach.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 21-03-2002 10:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Jako, że temat wzbudza żywe emocje - moje trzy grosze (które w zębach Nif przynoszę) Z przymrużeniem oka :
Po pierwsze - Tolkien Estate a nie Tolkien Estates

A gdzie napisałam "Tolkien Estates"? wściekły Przytoczyłam tylko wypowiedź kolegi, w cudzysłowie w dodatku, Tommy, nie wpadło Ci coś przypadkiem do oka? Pserwa

Cytat:
Po drugie - sprawa tego do czego ten syndykat zbrodni ma prawo a do czego nie regulują prawa poszczególnych państw. To, że coś jest niedozwolone w USA czy UK (np. powieści Pierumowa) nie implikuje podobnych następstw w innych krajach (i dobrze). Więc tego, że powieści Pierumowa i Yeskova są legalne u nas i w Rosji nie uważam za coś złego. Przeciwnie Złośliwy uśmiech

Tom, pijesz do mnie czy koło mnie? Przecież mniej więcej to samo napisałam.

Cytat:
Po trzecie - "Pierścień mroku" to znakomita książka - niestety jej polski przekład nie jest wybitny.

Well, można mieć tylko pretensję do Dębskich. I tak lepszy rydz niż nic.
Ale to już osobny temat.

Cytat:
Po czwarte - cykl "Fionavarski gobelin" Kay'a to książka znakomita również i wcale nie plagiat z Tolkiena. Mówiąc szczerze dziwię się ogromnie Nif, że przywołujesz tu tę książkę i to w bardzo negatywnym kontekście. Zdaje się, że czytałaś tylko pierwszy tom Język (glurp...)

O tak złośliwcze Złośliwy uśmiech i dobrze o tym wiesz. Letnie Drzewo IMHO ma słabą, niespójną fabułę. Beznadziejne rzucające się w oczy nawiązania do Tolkiena "udające", że są czymś innym. Że wspomnę tu tylko koncepcję Liosafarów i Svartafarów. I nie o nazwy mi chodzi, bo co za sztuka posłużyć się nazwą, mającą ogromną tradycję i długą etymologię, aby określić ludek, na który najwyraźniej nie ma się własnej koncepcji. I takich niedopracowanych postaci jest tam mnóstwo, żeby chociaż wynagradzała to akcja... Nic nowego Przez całą książkę odnosi się wrażenie, że autor sam nie wie dokąd zmierza i tylko ślizga się po podchwyconych pomysłach. I dlatego darowałam sobie kolejne tomy Złośliwy uśmiech Język

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië

Ostatnio zmieniony przez Nifrodel dnia 21-03-2002 14:38, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Tom Goold

Wpisy: 291

Wysłany: 21-03-2002 13:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a):

A gdzie napisałam "Tolkien Estates"? wściekły Przytoczyłam tylko wypowiedź kolegi, w cudzysłowie w dodatku, Tommy, nie wpadło Ci coś przypadkiem do oka? Pserwa

Nif, chyba sobie pochlebiasz... Mój post nie jest odpowiedzią na Twój post, ale na kilka naraz. Czy możesz pokazać gdzie napisałem, że Ty z kolei napisałaś Tolkien Estates, co? Złośliwy uśmiech

Cytat:
Tom, pijesz do mnie czy koło mnie? Przecież mniej więcej to samo napisałam.

Patrz wyżej.

Cytat:
I dlatego darowałam sobie kolejne tomy Złośliwy uśmiech Język

A to dobre, więc po całym pierwszym tomie oceniasz całość pracy Kay'a. Dobre... Szkoda, że nie przeczytałaś tomów kolejnych bo pewnie zmieniłabyś zdanie. Uśmiech Ja dla przykładu nigdy nie oceniam książek po pierwszym rozdziale. Język

Uniosłem twarz ku ciemnemu niebu, wiatr - nareszcie ruch powietrza!

(Jacek Dukaj "Serce Mroku")

Ostatnio zmieniony przez Tom Goold dnia 21-03-2002 18:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 21-03-2002 13:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tom Goold napisał(a):

Nif, chyba sobie pochlebiasz...

Życie nie pieści- pieśćmy się sami Język (ciekawe co na to Goku? Śmiech )

Cytat:
Mój post nie jest odpowiedzią na Twój post, ale na kilka naraz. Czy możesz pokazać gdzie napisałem, że Ty z kolei napisałaś Tolkien Estates, co? Złośliwy uśmiech

Nio to masz szczęście Złośliwy uśmiech

Cytat:
A to dobre, więc po całym pierwszym tomie oceniasz całość pracy Kay'a. Dobre... Szkoda, że nie przeczytałaś tomów kolejnych bo pewnie zmieniłabyś zdanie. Uśmiech Ja dla przykładu nigdy nie oceniam książek po pierwszym rozdziale. Język

Wiedziałam, że mi to powiesz Elfik czyżby Kay pisał pierwszy jako nieopierzony dzieciak? A dalsze to już arcydzieło? I pierwszy tom to nie pierwszy rozdział. Przeczytałam całe Letnie Drzewo, choć od początku już mierziły mnie niektóre rozwiązania, ale przeczytałam ! To też bohaterstwo Język Ale jeśli już tak włazisz mi na ambicję, to poświęce się i przeczytam resztę. Jeśli mi pożyczysz Jestem rozwalony

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 21-03-2002 18:22    Temat wpisu: Czy ze Śródziemiem stanie się to samo co ze Star Wars? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nio nie Elfik " firma Tolkien Estates" Super śmiech Super śmiech

tak dokladnie to nie jest firma a fundusz zarzadzajacy majatkiem
uzyskanym ze sprzedarzy praw autorskich.
sie prawniczka odezwala Uśmiech
poz
tal

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 21-03-2002 18:29    Temat wpisu: Czy ze Śródziemiem stanie się to samo co ze Star Wars? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):

Nifrodel napisał(a):

I znów (bo ostatnio to pytanie zignorowano Z przymrużeniem oka ) zapytam się o problem praw autorskich. Skoro jakaśtam pisarka mogła zaskarżyć panią Rowling o ściągnięcie nazwy "mugol", to dlaczego mogą istnieć takie twory jak "Ostatni Władca Pierścienia"?

bo w Rosji jeszcze nie ma tak debilnego prawa autorskiego jak w Stanach.
Pomysl do jakiej paranoi dojdzie jesli słowa takie jak Wladca na przyklad beda chronione patentem.
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Czy ze Śródziemiem stanie się to samo co ze Star Wars? (Strona 2 z 3)

Skocz do: