Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Pierwsza książka dla nowicjusza w Śródziemiu (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 10-11-2012 21:31    Temat wpisu: Pierwsza książka dla nowicjusza w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam. Mam 13 lat, jestem tolkienomaniakiem. Mam 17-letnią siostrę, która jest ekspertem od Harrego Pottera, nienawidzi Tolkiena. To pewnie dlatego, że bez przerwy prawię jej wykłady na jego temat. Powiedziałam jej, że nie może go oceniać po filmie PJ.
Ona zgodziła się na przeczytanie tylko jednej(!).
Czytała już Hobbita w podstawówce (lektura bardzo jej się spodobała).

Jaką książkę mam jej polecić teraz? hmmmm... WP odpada - za długie. Nie przeczyta 3 tomów, Bractwo Pierścienia ją zrazi, a nie ma sensu czytać kolejnych bez 1. Może Dzieci Hurina ? Czy jest lekka? Ciekawa? Jeżeli nie,co mam jej polecić?

Błagam o pomoc. Proooszę prooooooszę
Zdesperowana Celebriana.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 10-11-2012 21:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzieci Hurina są chyba bardziej ponure i cieższe do przeczytania niż LOTR. Sama ledwo je zmęczyłam Z przymrużeniem oka Ja bym jednak polecała LOTR, ew. skoro nie lubi wielotomowych to lepszy jest Silmarilion - jest jednotomowy ale za to wielowatkowy i nie ma tam zupełnie nic wiążącego się z Pidżejofilmem Uśmiech
poz Uśmiech
tal

dampf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 120

Wysłany: 11-11-2012 10:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Łazikanty", "Gospodarz Giles z Ham". To są teksty niekoniecznie traktujące o Śródziemiu, ale bardzo moim zdaniem ciekawe i wciągające. Może ich lektura wciągnie Twoją siostrę i potem postara się zapoznać z WP? Który nie składa się z tomów tak na marginesie.
Powrót do góry

Kirinka
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 11-11-2012 14:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To zależy od tego, jakiego typu książki Twoja siostra lubi. Jeśli nie znosi podniosłej stylistyki, to do Dzieci Hurina czy Silmarillionu chyba nie należałoby jej namawiać. Ale może ona właśnie lubi takie historie... Może mogłabyś podać, jakie książki czyta, wtedy łatwiej byłoby coś doradzić?
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 11-11-2012 15:29    Temat wpisu: Re: Książka dla nowicjusza Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celembriana napisał(a) (zobacz wpis):
Czytała już Hobbita w podstawówce (lektura bardzo jej się spodobała).

Skoro tak, to może jednak WP? O ile dalsze losy Elronda, Glóina itd. ją interesują. Wiem, że pierwsze rozdziały często zniechęcają, ale warto spróbować. Albo krótko streść jej początek i niech czyta od narady u Elronda na przykład (a do urodzin Bilba itd. może kiedyś sama wróci). Grunt to nie namawiać na siłę.
Warto też wykorzystać moment, kiedy twoja siostra będzie się wybitnie nudzić albo kiedy za oknem taka brzydka pogoda jak dziś - może wtedy sama sięgnie po książkę? Nic innego nie doradzę, mnie akurat film PiDżeja zachęcił do czytania.

A jeśli nie WP to hmm... Legenda o Sigurdzie i Gudrun? Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa? Albo Sir Gawen i Zielony Rycerz - jeśli lubi legendy arturiańskie.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 11-11-2012 16:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Celembriana napisał(a):
Witam. Mam 13 lat, jestem tolkienomaniakiem.

Zabrzmiało jak ze spotkania AT (Anonimowych Tolkienistów Pserwa )

3 tomy WP są dla niej za długie a przeczytała 7 (siedem?) tomów HP? widzę tu ciemność, ciemność aka sprzeczność widzę tu Z przymrużeniem oka

Poza tym primo, polecić komuś kto jest tylko "zwykłym" czytaczem a nie tolkienolofem Z przymrużeniem oka jakąś inną książkę Tolkiena to jest mission impossible. Oprócz H i WP, Tolkien napisał same nudziarstwa* (* - "Silmarillion nie istnieje" Z przymrużeniem oka a poza tym ktoś kto przeczytał Silma i mu się podoba to nie jest już "zwykłym czytelnikiem" <ani człowiekiem> Pserwa ).

Poza tym sekundo, to jest mniej więcej tak jakbyś Ty spytała się siostry co Ci może polecić innego z Rowling...eeeee...eeee...HP again?
Tolkien ma przynajmniej 2 książki do polecania Z przymrużeniem oka wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Na Twoim miejscu dałbym jej WP ale żeby zaczęła czytać od fragmentu który sama jej wybierzesz (wtedy nie zaśnie na początku Drużyny Pierścienia Z przymrużeniem oka), może od momentu gdy do gry wchodzą Nazgule?

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 12-11-2012 00:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Również polecam, by zachęcić do WP od narady u Elronda, albo chociaż od Bree. Sama mam problemy z urodzinami Bilba i niektórymi klimatami. Streść jej co się dzieje, jeśli nie pamięta filmu i niech czyta dalej. Jak jej się spodoba, to sięgnie po kolejne tomy, jak nie, to trudno. Ewentualnie Dzieci Hurina. Silmarillion zdecydowanie nie, chyba, że siostra lubi mity i takie suche, historyczne przedstawienia faktów ją zainteresuje. Do HP chyba jednak najbardziej pasuje WP, poszłabym tym tropem.

Goku napisał(a) (zobacz wpis):
"Silmarillion nie istnieje" Z przymrużeniem oka a poza tym ktoś kto przeczytał Silma i mu się podoba to nie jest już "zwykłym czytelnikiem" <ani człowiekiem> Pserwa ).

Pewnie, że nie jest człowiekiem, ja np. jestem Noldo Z przymrużeniem oka

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Celembriana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 135

Wysłany: 13-11-2012 16:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ona jest wielką fanką horrorów i kryminałów. Oprócz tego teraz czyta ,,Grę o tron" i chce czytać Wiedźmina... Ona po prostu lubi HP, a do Tolkiena zraziła się przeze mnie...
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Pierwsza książka dla nowicjusza w Śródziemiu (Strona 1 z 3)

Skocz do: