Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tuor stanął na szczycie skały i rozłożył szeroko ramiona. Jego serce wypełniła ogromna tęsknota, powiadają, że był on pierwszym z Ludzi, który dotarł do Wielkiego Morza i nikt, poza samymi Eldarami nie czuł na widok jego fal głębszej tęsknoty." , Niedokończone Opowieści

Temat: Biali elfowie (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 30-11-2012 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

O opaleniźnie i świetle Drzew vs Słońca proszę dyskutować w odpowiednim temacie, nie tutaj. [Link podany na pierwszej stronie tematu.]

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 254

Wysłany: 30-11-2012 22:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tylko wyjaśnienie co do cytatu:
Nadia napisał(a) (zobacz wpis):
A możliwe. Widocznie albo w tłumaczeniu raz widnieje ciemny, a raz czarny, albo są to różne tłumaczenia.

To są dwa różne fragmenty z tego co widzę.
Poza tym nie bardzo rozumiem te dywagacje na temat czy byli czy nie byli czarni, jak dla mnie chodzi po prostu o mieszkańców Afryki (i dlatego też tak się zdziwiłam, bo nie przypuszczałam, że u Tolkiena Afryka istnieje).

Nutriasobolowa napisał(a) (zobacz wpis):

Zaszkodziło, Nutria, zaszkodziło. Elfik Im jaśniej, tym lepiej!

Mam zgoła odmienny pogląd na sprawę Z przymrużeniem oka .

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!
Powrót do góry

slawek777
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 31

Wysłany: 20-12-2012 19:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien był Anglikiem. Anglia jak wiadomo leży w Europie. Europa jest, czy może była biała. (to co dzieje się na zachodzie jest niepokojącym zjawiskiem) I Daj Boże, żeby pozostała biała!
Jak już ktoś wcześniej napisał w Azji piszą o Azjatach, w Afryce o murzynach. To duże uogólnienie, lecz w większości przypadków tak właśnie jest.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 20-12-2012 20:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

[quote="slawek777";p="109217"]Tolkien był Anglikiem. Anglia jak wiadomo leży w Europie. Europa jest, czy może była biała. (to co dzieje się na zachodzie jest niepokojącym zjawiskiem)

A dlaczego? Kultury zawsze się zmieniały, mieszały, były migracje, to normalne. Jak biali Europejczycy zasiedlili wszystkie kontynenty czy chciały czy nie chciały to raczej nie nazywamy dziś tego czymś złym i nie staramy się przywrócić ich do macierzy, odesłać do domu, i "oczyścić" z białych świata, mimo sposobu tego osiedlenia, mało pokojowego, a jak inne narody zasiedlają Europe - tym razem w sposób pokojowy to źle? Pachnie mi tu prawo Kalego?
poz Uśmiech
tal

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 20-12-2012 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

slawek777 napisał(a) (zobacz wpis):
(to co dzieje się na zachodzie jest niepokojącym zjawiskiem) I Daj Boże, żeby pozostała biała!

Mnie takie zjawisko nie niepokoi, za to twoje słowa tak. Przepraszam za offtop (i wybacz jeśli się mylę, ale nie rozwinąłeś wypowiedzi)

A wracając do Tolkiena: w dalszym ciągu popieram zdanie Sirielle co do białych elfów (i nie dostrzegam u Tolkiena żadnego rasizmu). A co do reszty - zgadzam się z Tallis Jestem za

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Agnes
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 119

Wysłany: 31-01-2013 18:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Biały kolor (czy chodzi po prostu o barwę, czy o karnację skóry, czy o Eru wie co jeszcze) jest i był symbolem czystości i niewinności. Przypomnijcie sobie obrazki aniołków. Każdy ubrany na biało. Co złego to nie ja ;D

Elfy, jak w którymś miejscu "Drużyny Pierścienia" (bodajże, w Lothlórien, ale pewna nie jestem) powiedziano, żyły jednocześnie w dwóch światach: tym, którego możemy zobaczyć i w duchowym.
Kochały to co żyje i wszystko próbowały zrozumieć. Bardziej ceniły sobie wiedzę i sztukę niż bogactwo.

Ostatnio zmieniony przez Agnes dnia 26-01-2014 18:49, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Zireael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 60

Wysłany: 31-01-2013 21:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Agnes napisał(a) (zobacz wpis):
Elfy, jak w którymś miejscu "Drużyny Pierścienia" (bodajże, w Lothlórien, ale pewna nie jestem) powiedziano, żyły jednocześnie w dwóch światach: tym, którego możemy zobaczyć i w duchowym.

A to nie był tylko Glorfindel? hmmmm...

W każdym razie zgadzam się, że elfy musiały być nie dość że białe, to do tego mieć bardzo jasną cerę. Wydaje mi się, że za czasów Tolkiena taki był kanon piękna, a elfy miały być najpiękniejszymi z dzieci Iluvatara.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Biali elfowie (Strona 3 z 3)

Skocz do: