Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Biali elfowie (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lady dragon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 56

Wysłany: 06-11-2012 11:20    Temat wpisu: Biali elfowie Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytałam wiele razy ,,Władcę Pierścienia" , ,,Silmarilliona " , ,,Hobbita" , zawsze u elfów pojawia się biały kolor skóry . Zdarzają się elfy o ciemnej cerze, lub całkiem białej . Ciekawa jestem dlaczego Tolkien umieścił tylko ten kolor skóry zapominając o czerwonym czarnym czy żółtym . Nie uważam że Tolkien był rasistą ,ale zastanawia mnie ten fakt , i to bardzo. W ekranizacji ,,Władcy Pierścieni" też nie pojawiają się elfy ,,kolorowe ". Gdziekolwiek popatrzyć to zawsze spotykałam się z elfami ,rasy białej ,nie spotykając jednak żadnego z innych kolorów skóry .
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 06-11-2012 12:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszyscy Quendi są rasy białej, bez wyjątków, innych kolorów skóry wśród nich nie ma. Taki ideał piękna - im jaśniejsza cera, tym piękniejsza. I symbolicznie - wszystko co jasne, jest piękne i dobre, stąd blask bijący z twarzy i oczu szlachetnych postaci. Myślę, że realistycznie byłby tu pełen zestaw jasnych karnacji, nie jedynie najjaśniejsza cera, ale bez śniadego koloru, to już domena ludzi.

Nie ma ciemnoskórych/śniadych Quendich - w kwestii Caranthira jest błąd w tłumaczeniu, miał rumiana cerę, nie śniadą (czerwony się robił biedaczek Z przymrużeniem oka ).
http://forum.tolkien.com.pl/viewpost.php?p=80012
Eol nie był ciemnoskóry, tylko mroczny sam w sobie. Nie wiem kto więcej mógł Ci się skojarzyć jako ciemnoskóry w śród Quendich?

Prz okazji opalenizna:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4161
może tam coś ciekawego jest w związku z cerą Quendich.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Ellena
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 06-11-2012 13:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się z Sirielle. Ja również nie jestem rasistką, ale imho biały odcień skóry najlepiej komponował się z blaskiem elfów. Weźmy na przykład Galadriel, a dokładniej tę scenę w filmie, kiedy widzimy ją w negatywie. Ciemnoskóra też jest piękna, majestatyczna itd. ale nie jest już tak przepełniona blaskiem jak w wersji white. Jak napisała Sirielle :
Cytat:
wszystko co jasne, jest piękne i dobre
.

lady dragon napisał(a):
Gdziekolwiek popatrzyć to zawsze spotykałam się z elfami ,rasy białej ,nie spotykając jednak żadnego z innych kolorów skóry.

U Tolkiena innych nie uświadczysz, ale ciemnoskóre elfy są obecne np. u Salvatore'a (dobrze pamiętam?) i w wielu grach np. Shadowrun (tam są Arabic elves, African elves, Indian elves itp.).

Cytat:
Ciekawa jestem dlaczego Tolkien umieścił tylko ten kolor skóry zapominając o czerwonym czarnym czy żółtym.

Nie powiedziałabym, że o tym zapomniał. Po prostu miał inny zamysł co do elfów. A kolorami skóry obdarzył ludzi.

Białoskórzy mają nocą wzrok bystrzejszy niż inni ludzie. Nie zapominaj przy tym o ich koniach! Te zwierzaki podobno dostrzegają nawet drżenie powietrza w ciemnościach. Nortowie, Eotheodzi, Rohirrimowie, Oropher żyją. Faramir na króla
Powrót do góry

Nindë
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 183

Wysłany: 06-11-2012 15:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja się wypowiem, co do tego, dlaczego elfowie nie są czarnoskórzy.

W mojej kochanej szkole nauczyli mnie, że murzyni mają czarny kolor skóry, ponieważ mieszkają w Afryce - najgorętszym miejscu na ziemi. Muszą więc się chronić przed poparzeniami słonecznymi i ponoć taki kolor skóry im w tym pomaga.

A elfowie nie żyli w takim miejscu, jak Afryka, więc nie potrzebowali czarnej melaniny.

To tak z biologicznego punktu widzenia. Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Sharnakh
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 14

Wysłany: 15-11-2012 16:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tolkien tworzył mitologię dla Anglików, a Anglicy są biali. Nikogo przecież nie dziwi że postaci z mitów chińskich wyglądają jak Chińczycy.

Zresztą - może wśród Avarich byli czarni albo żółci, ale autor o tym nie napisał bo nie miał okazji.
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 15-11-2012 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak tak wspominacie o tym, to mi się przypominają podziały na Białych Hunów i Żółtych Hunów. O ile pamietam, a nie za dobrze pamietam, przed nasza erą dominowali biali, a potem po 3 wieku żółci. Mam wrażenie, że w trakcie najazdów Hunów Europejczycy zauważyli po prostu, że część jest żółta, bo zapewne byli to rdzenni mieszkańcy środkowej Azji, a czesc była biała. Ci biali to były pewnie te plemiona, które Hunowie po drodze do Europy podbili i ciągneli za sobą jako dodatkowe siły zbrojne. A że europejscy kronikarze nie znali pewnie dokładnych nazw tego co ich najechało to nazywali ich Hunami, skoro szli z Hunami. Zagrożeni najazdami odróżniali wsrod tych pewnie setek plemion jedynie kolor skóry. Reszta podziałów ich nie obchodziła.
poz Uśmiech
tal

Shagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 16-11-2012 03:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elfowie mieli być w twórczości Tolkiena czymś zbliżonym do ideału, metafizycznego jak i fizycznego, dlatego też są biali. Co do wzmianek o rasizmie radzę poczytać o rasizmie odwrotnym i zachęcam do wywnioskowania, do czego prowadzi brak identyfikacji (nazywanej w mass-mediach rasizmem)ze strony białych.
Powrót do góry

lady dragon
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 56

Wysłany: 16-11-2012 11:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja może przytoczę cytat z rozmowy z moim znajomym na pewnym forum... On bardzo ładnie to ujął... ,,Wydaje mi się, że Tolkien raczej starał się unikać wykorzystania innych kolorów skóry przez wzgląd na realia w jakich się wychował. W tamtych czasach ludzie o innym kolorze skóry często pracowali jako służba właśnie u anglików. Wystarczy przypomnieć sobie, że obecne RPA było jedną z kolonii Wielkiej Brytanii, tak samo np. Hongkong, gdzie obywatele Chin pracowali jako służba (niemal niewolnicy) panów z Europy. Tak było w czasach, gdy Tolkien był bardzo młody, a myślę, że z jego konserwatyzmem nie mogło to ulec zwyczajnie zmianie na potrzeby jego dzieł. Przelewał swoje przyzwyczajenia, realia swoich czasów na kanwy powieści w taki sposób...."
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: Biali elfowie (Strona 1 z 3)

Skocz do: